Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit lehet a szánalmas szó...

Mit lehet a szánalmas szó alatt érteni? Azt, hogy valaki lenézni való, vagy sajnálni való?

Figyelt kérdés

Irodalomra kell egy fogalmazást írnom azzal a címmel, hogy "Szánalmas-e a kisemberek élete?"

Az orosz realizmusról tanultunk mostanában, azon belül a Köpönyeg, A Csinovnyik halála és az Ivan Iljics halála című műveket tanultuk. Ezeknek kapcsán adta fel ezt a fogalmazást a tanárnőm.

Ezekben a szereplőket nem becsülték meg a ranglétrán náluk feljebb álló emberek és lenézték őket, szóval a szánalmas szót erre is lehet érteni. Viszont ahogy olvastam ezeket a történeteket, sajnáltam is őket. Úgyhogy most nem egészen értem, hogy mit is jelent ez a szó, így nem tudom hogy írjam meg a fogalmazást.



2013. ápr. 19. 19:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ezt a szót pejoratív értelemben használják, tehát az előbbi.
2013. ápr. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy cinikus megfogalmazás, ami arra utal, mintha az illető szánna valakit, de valójában lenézi.
2013. ápr. 19. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
55%

Az elsődleges/eredeti jelentés: "Szánalmat gerjesztő; szánalomra méltó."

[link]

Szinonimái: nyomorult, szánalmat keltő, elesett, szerencsétlen

[link]

Érdemes a "szánalom" szóval is eljátszani ugyanezt:

Jelentése: "Sajnálkozó, részvétteljes indulat, mely az embert könyörületre gerjeszti."

[link]

Szinonimái: szánakozás, sajnálat, könyörület, együttérzés, kegyelem, irgalom, megkegyelmezés, részvét

[link]


Gyakran előfordul, hogy egy-egy szó jelentésváltozáson megy át, vagy jelentésbővülés következik be. Jelen esetben a változást egyik kategóriába sem sorolnám, inkább valami félreértés, téves használat nyomán terjedhetett el.

Irodalomra biztos, hogy az eredeti jelentés kell; tehát a kérdésre a válasz: igen, a kisemberek élete szánalmas.


Sok sikert a fogalmazáshoz. :)

2013. ápr. 19. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ezt ebben az értelemben már senki nem használja, Berta
2013. ápr. 19. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

Készítettél tán erről egy hivatalos, reprezentatív statisztikát? :D

Ha igen, akkor dobd ki nyugodtan, mert valamit nagyon elszúrhattál... :P


Egyébként meg teljesen mindegy, hogy mennyien használják egy-egy jelentésében a szót, az a fontos, hogy az iskolában a kérdező tanára hogyan gondolta. Szerintem - mint írtam - az eredeti jelentésben; és mivel kíváncsi vagyok, hát remélem, a kérdező majd adandó alkalommal megosztja velünk ezt az infót. :)

2013. ápr. 19. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Statisztikát nem kell készíteni, csak emlékezz vissza, hogy amikor a legutóbbi 100 esetben hallottad ezt a szót, hogy valaki valakire vagy valamire azt mondta, hogy "szánalmas", akkor vajon hányszor értette úgy, hogy "jaj de sajnálom szegényt", és hányszor úgy, hogy nevetséges, primitív, bunkó, gagyi. :)
2013. ápr. 19. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

Úgy látom, igencsak hajlamos vagy a túlzásokra: a memóriámat is jócskán túlértékelted. :D

A szóhasználatra vonatkozó kérdések egy részénél speciel örülök, ha azt meg tudom mondani, hogy én hogyan használok egy-egy szót, nemhogy 100 esetre visszaemlékezzek...

Jelen esetben bonyolult egy kissé a helyzet, mert én magam az eredeti jelentésben használom, bár némi rosszalló/lenéző felhanggal; "normál" esetekre inkább a "szánalomra méltó" kifejezést preferálom.


De hogy valami hasznosat is produkáljak, kerestem néhány vonatkozó írást, hátha ezektől okosabb lesz a kérdező:

[link]

[link]


Az igazi segítség pedig Gellért Ildikó és Balogh Éva: Érvelj vagy elemezz! című könyve lenne, amelyben az egyik cím pont ez (Szánalmas-e a kisemberek élete?), de ezt nem találtam a neten olvasható/letölthető formában. Másolom a talált linket, hátha innen valaki másnak sikerül:

[link]

2013. ápr. 20. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszaitokat! Még ha nem is értetek egyet, azért sokat segítettetek! :) Majd megírom, hogy hanyas lett, vagy ha valakit érdekel, el is tudom küldeni a fogalmazást. XD
2013. ápr. 20. 17:51
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
A fogalmazásra én nem tartok igényt :D, viszont a jegyed érdekelne; az meg különösen, hogy milyen értelemben kellett (volna) használnod a "szánalmas" szót. Úgyhogy amint kiderül, jelezd, légy szíves. :)
2013. ápr. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Na, leosztályozta a tanárnőm a fogalmazást, ötöst kaptam és azt mondta rá, hogy nagyon ügyesen megírtam. :)

Úgy írtam, hogy megválaszoltam a címben szereplő kérdést úgy is, hogy a lenézni valót jelenti, és úgy is, hogy a sajnálni valót jelenti. Mint kiderült, ő a sajnálni valót érti alatta, de tetszett neki az is, ahogy én írtam.

2013. ápr. 30. 22:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!