Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Középkor: amikor nem volt...

Középkor: amikor nem volt háborús időszak, akkor mivel töltötték a lovagok, várurak a mindennapjaikat? Nem lehet egész nap vadászni, lakomázni, tornákat tartani.

Figyelt kérdés

De úgy részletesen.

Pl. felkelt ötkor, úszott egy órát, reggelire húst evett...



2013. jún. 27. 10:46
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Nem úszott. A páncél miatt arra úgysem volt lehetősége harc közben, akkor meg minek vesződjön vele.


A várurak felkeltek 10-kor, megreggeliztek, körbelovagolták a birtokot, aztán ebéd. Utána jöhetett a "munka", amikor is a parasztok elmondhatták ügyes-bajos dolgaikat, sérelmeiket, amiben a vár úr bíróként döntést hozott. Számolta az adót, megbizonyosodott a behajtásról. Fogadta a kereskedőket, átutazókat. Valamikor edzést is bele kellett iktatni. Íjászat, bajvívás, birkózás, lovaglás, fegyverek, stratégia, sakk. Este vacsora, esetleg tánc, majd kufi és alvás.

2013. jún. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2013. jún. 27. 11:29
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Így van. A lovagok szinte minden esetben nemesek is voltak egyben. És egy nemesnek legtöbbször birtoka, jobbágyai, néha még mai szóval élve "köztisztviselői" kötelezettségei is voltak.


Azért mondjuk egy 8-10 falut és egy fél megyényi területet magába ölelő birtoknak vannak adminisztrációi bőven már csak termelés és adózás szempontjából is. Meg hát meg kellett hallgatni a jobbágyok panaszait is, ami egy "nyílt nap" és egy "bíróság" keveréke lehetett, ahol az uraság tett igazságot pl. Béla és István vitájában, hgoy kinek hol ér véget a vetése, kinek a földjén folyik a patak amiből öntöznek, stb... (esetleg odalovagolt megnézni a terepet)


Meg hát a várurak és a főnemesek a királyi udvar felé beszámolóval tartoztak rendszeresen, hol írásban, hol személyesen. Akkoriban pl. Hunyad vármegyéből a Budai Várba felutazni nem egy 2 napos kirándulás volt az a 6-700 km árkon bokron át. Jó esetben mentek egy nap 35-40 km-t kocsikkal és szekerekkel - ha jó idő volt és nem ért tökig a sár. 2-3 hetes utazás volt csak oda, ott mondjuk egy hetes tanácskozás (bevárni mindenkit....), majd 2-3 hét vissza.

2013. jún. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ezen kívül kisebb csetepaték, keresztes háborúk, egyéni akciók akkor is voltak. No meg a rablók ellen is kellett menni valakinek, ha már túl szemtelenek voltak.
2013. jún. 27. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az úszás jó testedzésnek, ezért nem is olyan biztos, hogy kihagyták. A testedzés mindennapos volt, a katona legyen edzett. Gyakorolták a vívást, a vadászat is a háborúra való felkészüléshez tartozott amellett, hogy a napi adag húst is hozta.

Egy lovagnak lehetett legalább 8-10 faluja, igazgatni kellett a birtokot, és az ezzel megbízott személyeket is ellenőrizni kellett. Foglalkozni kellett a jobbágyok peres ügyeivel.

Bár inkább az Így éltek a lovagkorban című könyvet ajánlanám.

2013. jún. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Aztán miért is nem lehet egész nap vadászni, lakomázni, tornákat tartani?
2013. júl. 19. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!