Létezik szabad akarat?

Figyelt kérdés

Vagy mindent "ok-okozat" alapján cselekszünk?

Mi az egyáltalán hogy szabad akarat? nem is létezik.

mi a véleményetek erről?



2013. júl. 26. 12:12
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
50%
Létezik. Én az előbb például szendvicset ettem, pedig ehettem volna sárgaborsó főzeléket is.
2013. júl. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
86%

[link]

"

A tudomány manapság jutott el arra a szintre, amikor megkísérelhet természettudományos magyarázatot adni a kérdésre, vajon cselekedeteink előre determináltak-e vagy sem.

Tekintettel rá hogy természettudományos alapon állva – racionális, szabadgondolkodó és ateista kutatók szerint – az „éntudat” az, amit azonosíthatunk a lélekkel, s az éntudat lényegében egy olyan modell agyunkban, melyben szerepel önmagunk képe is, emiatt levonható a következtetés, miszerint „szabad akaratunk” tulajdonképpen csak egyfajta illúzió! Ezen illúzió abból a tényből fakadhat, hogy egyetlen organizmus idegrendszere sem képes lemodellezni önmaga 100%-ig tökéletes mását, hiszen semmibe sem reprezentálhatja teljes egészében önmaga modelljét. Emiatt a modellel végzett gondolatkísérletek soha nem lesznek teljesen tökéletesek. Sőt, ha elfogadjuk, hogy az agyunk egy nemlineáris, komplex rendszer, akkor a káoszelmélet szerint pedig egy kicsit hibás közelítés kaotikus rendszerekben akármekkora hibát jelenthet a jóslásban. Ebből pedig következik, hogy nincs olyan élőlény, mely képes lenne tökéletesen előrejelezni saját viselkedését egy későbbi időpontban. Vagyis, még ha cselekedeteinket tökéletesen determinálja is a környezet, valamint saját korábbi emlékeink, e determináltságot képtelenek lennénk felhasználni a tudatos előrejelzésre, s ebből fakadhat a „szabad akarat” illúziója, az tehát hogy azt hisszük, az adott pillanatban, amikor döntési helyzetben vagyunk, valamiféle „pillanatnyi szándék”, „hirtelen elhatározás” alapján döntünk. Tulajdonképpen tehát, amit a „szabad akarat" fogalma alatt értünk, a mögött valójában egy autodeterminizmus, és egy modellezési bizonytalanság húzódhat meg. Helyesebb volna tehát „szabad akarat" helyett ezekkel a pontosabb fogalmakkal jellemezni az emberi viselkedést: „önálló egyéniség" azaz autodeterminizmus, és komplex, nemlineáris viselkedés.

"

2013. júl. 26. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 A kérdező kommentje:

1. válaszoló:

Nem ehettél volna sárgaborsót.

Márpedig azért nem, mert valami okot adott rá, hogy szendvicset egyél, nem te döntötted el.

2. válaszoló:

köszönöm a választ.

2013. júl. 26. 12:49
 4/47 anonim ***** válasza:
51%

"Nem ehettél volna sárgaborsót."

De, ehettem volna, csak be kellett volna tenni a mikróba.


"Márpedig azért nem, mert valami okot adott rá, hogy szendvicset egyél, nem te döntötted el."

Ja, hát ha így nézzük, akkor hogyne... Az adott okot rá, hogy nem kívántam a főzeléket, mert tegnap is azt ettem.

Ez egy szar definíció, ezt rá lehet húzni mindenre.

Ennek semmi köze a szabad akarathoz.

2013. júl. 26. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 A kérdező kommentje:

" Az adott okot rá, hogy nem kívántam a főzeléket, mert tegnap is azt ettem. "

Ennek nincs oka? Hogy ne lenne? Mindennek megvan oka, ezt visszavezethetjük a születésedig, mikor megszülettél, akkor indult el ez a láncreakció.

2013. júl. 26. 12:54
 6/47 anonim ***** válasza:
38%

Ez nem érvelés, ez egy orbitális baromság.

Ugorjunk...

2013. júl. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 A kérdező kommentje:

Mi nem érvelés? Ok és okozat.

http://www.youtube.com/watch?v=mGgYB4HWCeo

2013. júl. 26. 12:59
 8/47 anonim ***** válasza:
43%

Jó. És?

Mi köze ennek a szabad akarathoz?

Nyilván mindennek van oka, attól még én döntöm el melyik végkimenetelt választom.

2013. júl. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 A kérdező kommentje:

Látom nem érted...

Az szabad akarat csak illúzió.

Ezt alátámasztja a determinizmus:

"Minden – természeti, társadalmi, pszichikus – jelenség korábbi történések által meghatározott.

A determinizmus szerint minden tény és esemény kauzálisan szükségszerű abban az értelemben, hogy nem lehetséges olyan tény vagy esemény, amelyet bizonyos feltételek ne tennének szükségszerűvé.

Döntés csak egyféleképp lehetséges: úgy, ahogyan a genetika törvényei és a környezeti hatások meghatározzák. A döntés folyamata nem, de az akarat szabadsága illúzió.

2013. júl. 26. 13:08
 10/47 anonim ***** válasza:
38%
Igen, erre mondtam, hogy baromság.
2013. júl. 26. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!