Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A modern zene megjelenése...

A modern zene megjelenése előtt miért nem voltak olyan dallamok, mint a mai zenékben?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy pl. az egyházi zenék mind nagyjából ugyanolyanok voltak (nyilván persze azoknak nem a szórakoztatás volt a céljuk) az udvarokban meg ilyen "giccses" zenék voltak. Amikor megjelentek a nagy zeneszerzők, Beethoven, Haydn, Bach, Mozart, akkor már voltak más dallamok, de pl. Mozartnak is leginkább ilyen könnyed, vidám, díszes zenéi voltak.

A mai zenékben pedig vannak "hullámvölgyek", van bennük feszültség, ami előbb felépül, aztán megszűnik, van bennük sodrás, gyorsak. És attól még lehetnek dallamosak:



http://www.youtube.com/watch?v=1XajN2ZhdUY



Ilyen zene miért nem volt? Ma egy csomó ilyen szám van, pl. rengeteg techno, disco szám erre a szekvenciára épül, nagyon dallamos és jó hallgatni. Miért nem írtak ilyet az udvarokban régen?


2014. febr. 15. 21:28
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
A klasszikus zenékben is van ám " feszültség, ami előbb felépül, aztán megszűnik,", csak valszeg a kis tingli-tangli zenékhez szokott fülednek nehéz megemészteni.
2014. febr. 15. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%

Mert egy dallamot meghatározhat az is, hogy milyen hangszeren játsszák, milyen hangszer(ek)re komponálják. Régen nem volt szintetizátor (végeredményben az elektromos gitár is félig az), tehát eleve nem nagyon lehetett volna techno meg rave meg ilyesmi zenéket gyártani. Ezért is hívják ezeket elektronikus zenéknek, mert nem "eredeti" hangszerelése van, hanem elektronikusan módosított hangeffektekből rakják össze a zenét.


Másrészt régen az emberek nem értek rá táncolni meg bulizni, pirkadattól alkonyatig dolgoztak, aztán örültek hogy ha az ágyig el tudtak vánszorogni két lábon. Akik pedig ráértek zenés bálokba jármi, azok sokkal "sznobabbak" (udvarhölgyek, grófok, bárók, stb.) voltak annál, mintsem ugráljanak össze-vissza valami gyors ütemű zenére. Nem ilyen jellegű zenére volt igény. A nagy csipke- és selyemszoknyákban egyébként sem lett volna ez egyszerű mutatvány.

2014. febr. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:
Ez neked tingli-tangli? Épp ellenkezőleg, pont a klasszikus zene (egyébként ez így pontatlan, mert Beethoven pl. nem, csak mondjuk a bécsi klasszicizmus) az, ami tingli-tangli, csak nem akartam a kérdésbe leírni, mert még valaki megsértődik. De ha már így szóba hoztad...
2014. febr. 15. 21:52
 4/31 A kérdező kommentje:

#2: Ez hihető magyarázatnak tűnik, de pl. annak a zenének a megkomponálásához, amit linkeltem, miért kellett volna szintetizátor? Akár kottából is lehet játszani, zongorán:


http://www.youtube.com/watch?v=J6B2bFkhGoE

2014. febr. 15. 21:54
 5/31 A kérdező kommentje:
Egyébként én valami olyasmit hallottam, hogy az egyház volt az, ami korlátozta a zene minőségét, mert bizonyos dallamokat nem fogadott el, mert erkölcstelennek tartotta a nagyon dallamos, ritmusos zenét. Úgy tudom Pachelbel volt az, aki az első áttörést meghozta ezen a téren, és hogy az általa kitalált szekvencia az alapja nagyjából minden népszerű slágernek még napjainkig is.
2014. febr. 15. 22:05
 6/31 anonim ***** válasza:
78%

Nem sok komoly zenét ismerhetsz, ha ilyen a véleményed.

A régi zenéknek nagyon is volt dallama.

A mai viszont egy kaptafára készül: minél harsányabb, értelmetlenebb szöveggel, annál jobban tetszik a mai fiataloknak. A mai zenét rendes hangszereken nem is lehetne eljátszani.

2014. febr. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=X3ZWucAD7pg


Erről pl. mi a véleményed, kérdező? (2:00-tól hallgasd, addig csak a bevezető tuc-tuc megy)

2014. febr. 15. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:

"Nem sok komoly zenét ismerhetsz, ha ilyen a véleményed. "


Nem tagadom, hogy nem sokat, de azért párat ismerek, a híresebbeket.



"A régi zenéknek nagyon is volt dallama.

A mai viszont egy kaptafára készül: minél harsányabb, értelmetlenebb szöveggel, annál jobban tetszik a mai fiataloknak. A mai zenét rendes hangszereken nem is lehetne eljátszani."



Szerintem te sokkal kevésbé ismered a mai zenét, mint én a régit. Vagy direkt általánosítasz, mert elzárkózol. De ezt nem az én dolgom megfejteni, ez a te problémád.



A másik gond ott van, hogy túlságosan ködösen és általánosságokban beszélünk, konkrétumokat kéne írni. Mi a mai zene? Beatles, Queen, Michael Jackson, AC/DC, Eminem, Avicii vagy Tankcsapda? Ötvenes-hatvanas vagy kilencvenes évek, netán egészen a maiak? Milyen műfaj? Rock&Roll, disco, rap, techno dubstep? Csak mert nem lehet egységesen "mai" meg "modern" zenéről beszélni, annyi féle stílus és műfaj van. És mi a "régi"? Egyházi liturgiák a 13. századból, barokk zene, bécsi klasszicizmus, 19. század? Pár szóval ("régi zene", "mai zene") egy kalap alá veszel ezernyi fogalmat. Olyan ez, mintha azt mondanád, hogy "az ázsiai kultúra". Az ilyen "a mai zenék már mind ugyanolyanok és és borzasztóak"-féle megnyilvánulásokat öregemberek szokták mondani, akik mondjuk fiatal felnőttkorukban hallgattak Beatles-t, és ott nagyjából meg is álltak. Ma sem csak Lady Gaga meg Flo Rida van.



Utolsó: valahol tetszik, de alapvetően számomra olyan, mintha a királynőt a McDonald's-ban fogadnák, vagy mintha egy kiváló Tokajit felöntenének kannás borral.

2014. febr. 15. 22:45
 9/31 anonim ***** válasza:

Mert Te is előítélettel állsz a dolgokhoz, mint a #6-os válaszoló :) (Bár lehet, hogy az általam linkelt példa éppen nem volt túl nyerő választás, nem ismerem a zenei ízlésedet.) A #6-os a mai modern tuctucokkal nincs kibékülve, Te meg a klasszicizmus zenevilágát nem tudod kellőképpen értékelni :)


Van olyan együttes vagy előadó is, akik a mai modern kor techno-trance slágereit hangszerelik át a klasszicizmus hangszerrepertoárjára, hallottam is már ilyet, de most egy példát sem találok yutubon. Ellenben a mai zenegyártók gyakorta a múltba nyúlnak vissza alapanyagért, nem ritka, hogy akár egészen a klasszicizmusig, és onnan merítenek ötletet a számaikhoz. Biztos vagyok benne, hogy megfelelő hangszereléssel, ütemválasztással és egyebekkel bármelyik ismertebb zenemű bárkinek a szája ízére hangolható.

2014. febr. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, maradjunk annyiban, hogy nem értesz a zenéhez, csak most egy olyan korszakod éled, amikor a TE zenéd "A" zene. Remélem, azért nem vagy több 16-nál.


Hidd el, egy csárdában például régen sem Vivaldit játszottak. Azok a zenék szolgálnak egy célt és hivatottak hasonló minőséget képviselni, mint az általad példaképp emlegetett "modern" zenék.

2014. febr. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!