Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerinted a technikai civilizá...

Szerinted a technikai civilizáció milyen hatást gyakorol az emberi kapcsolatokra?

Figyelt kérdés
A világ felgyorsult, a technikai civilizáció fejlődése négyzetes, a társadalom nem szerveződik olyan gyorsan, ahogy a világ változik. Ebben talán mind egyet értünk. Ám abban nem, ez milyen hatással van az emberi kapcsolatokra. Vajon az emberek közti szálak, az emberek viszonya egymáshoz változik a korszakokkal, vagy megmarad? Vajon a kibontakozó XXI. század közelebb hozza vagy távolabb viszi az embereket? Csak példának tippek: a közlekedés drágulása, a telekommunikáció, a nanotechnológia, űrkutatás, orvostudomány. Vajon az, hogy másodpercek alatt terjed az információ az egész bolygón jó nekünk vagy nem? Összeköti a távoli barátokat, vagy falat épít az emberek közé? Ez nem irányított kérdés, komolyan érdekel az emberek véleménye. Milyen összefüggése van ennek az európai társadalmak öregedésével? Dekadensek vagyunk vagy egy minden eddiginél fényesebb kor vár ránk?
2010. jan. 23. 16:10
 1/8 anonim válasza:
Is-is. Hogy egyszerűen fogalmazzam meg a válaszomat, szerintem régebben (legalábbis ahogy anya, nagymama mesélte), sokkal jobban meg voltak becsülve az emberi kapcsolatok. Tény, hogy most mindenkit gyorsabban el lehet érni, de talán épp ezért már nincs akkora jelentősége a barátságok kialakulásának, a férfi-nő közti ismerkedésnek. Egyszerűbb az élet, de nem biztos, hogy az értékek megmaradtak olyannak, amilyenek voltak.
2010. jan. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kérem, a válaszadók tényleg gondolják meg, mit írnak le. Az sem igazán érdekes válasz, hogy "nagyon rossz a mai kor, rosszak az emberek, rosszak a fiatalok, bezzeg régen" és az sem, hogy "há persze hogy tök laza mert ma szabadság van és azt csinálok amit akarok" mert ebből 12 egy tucat.
2010. jan. 23. 16:16
 3/8 A kérdező kommentje:
Hmmm, értem, köszönöm. Érdekes válasz.
2010. jan. 23. 16:24
 4/8 anonim válasza:

Csak néhány gondolat, ami eszembe jutott. Nem vagyok a téma jó ismerője, ezért lehet, hogy némelyik marhaság, de azért leírom.


Először is erre a kérdésre nehéz hiteles választ adni. Lehet, hogy a válaszban elsősorban személyes problémák tükröződnek, amik nem feltétlenül a tech. civilizáció következményei. Lehet, hogy egy boldog, kiegyensúlyozott ember azt mondja, hogy mindez így tökéletes, ahogy van, mígy egy boldogtalan szerint a hatás negatív.


A mohóság és a megfelelési kényszer miatt nagyrészt a külsőségekre, tehát a hatalmas mértékű anyagi fejlődésre figyelünk. Lélekben nem növekedünk azonos mértékben (vagy inkább minőségben?) a tech. civilizációval. Szerintem nem tudjuk, nem gondolkozunk rajta eleget, hogy miért lehetséges ez a fejlődés, nem tudjuk, hogyan kellene jól kihasználni ezt a lehetőséget. Ami összeköthetné az embereket, azt gyakran arra használjuk, hogy szétválasszuk őket - szegények és gazdagok közti egyre nagyobb különbség, háborúk, terrorizmus stb.


Az emberek megpróbálják a kapcsolataikban is követni azt, amit az anyagi fejlődés terén látnak: minél többet, jobbat, nagyobbat és mindezt gyorsan. Ennek az eredménye a felszínesség, a rövid ideig tartó kapcsolatok, a másik ember felületes ismerete. Ha valaki nem tökéletes társ vagy barát, akkor inkább eldobom. Hiszen azt sugallja felénk a fogyasztói társadalom, hogy ha valami nem tetszik, nem működik, akkor felesleges kínlódni a megjavításával, egyszerűen le kell cserélni azt egy jobbra, újabbra.


Ha meg akarunk felelni a külső elvárásonak, akkor többnyire irreálisan sokat kell dolgozni. Mit tesz ez a családi kapcsolatokkal? A szülők keveset vannak együtt, elhidegülnek egymástól. Egy gyerek vagy szülők nélkül, de gazdagságban nő fel, vagy olyan szülőkkel, akik nevelik is őt, de szegénységben. Persze nem csak ezek a végletek léteznek, de én úgy látom, hogy az "átlagos, normális" egyre fogy, és nem az utóbbi kategória javára. Aki pedig egy kicsit előre gondolkozik, az inkább később vagy nem is vállalja a családalapítást, így kevesebb gyerek születik.


Természetesen a fejlődés hasznos oldalát is meg kell említeni. Sok találmány megkönnyíti az életünket. Bár ezt a gyakorlatban nem használjuk ki teljesen, de legalább lehetőséget ad arra, hogy többet foglalkozzunk az emberi kapcsolatokkal, vagy úgy általában az élhetőbb jövő kialakításával.


Talán érdemes lehet a ma élő természeti népek életét összehasonlítani a mienkkel. Sokat tanulhatnánk tőlük.


Szerintem a jövő alapvetően azon múlik, hogy képesek vagyunk-e lekűzdeni a mohóságunkat, tudjuk-e kontrollálni az ösztöneinket és tudunk-e értelmes célokat kitűzni magunk elé.

2010. jan. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A kapcsolatokat sokkal könnyebb fenntartani, hisz fejlődik a telekommunikáció, burjánzanak a közösségi portálok, és mindenkinél ott a mobil. Ugyanakkor a kapcsolatok "kiüresednek", vagy legalábbis, kevésbé tartalmasak, mint korábban. Egy barátság fenntartásához nincs szükség közös élményekre, elég egy közös chat-elés. Egy szexuális kapcsolathoz pedig egy esti buli.


De erről nem lehet megállapítani egyértelműen, hogy jó vagy rossz. Emberfüggő, persze. És mondjuk az emberek többsége alapvetően azt csinálja, ami jó neki, vagyis jó. :)


Szerintem jellemző egyfajta kiábrándultság, egy nihilista, minden tekintélyt megkérdőjelező felfogás. Megkérdőjeleződik a házasság tekintélye is: egyre kevesebben házasodnak. És megkérdőjeleződnek a hagyományos kapcsolatok is.

De ezen fölösleges moralizálni, ebben egyetértek veled, kérdező.

Kíváncsian várom, mi lesz... :)

2010. jan. 24. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem egyértelműen javított az emberi kapcsolatokon.


Technikai fejlődés nélkül pl Te sem tudtad volna ezt megkérdezni tőlem.

2010. jan. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

1. válaszadó: Igen, sokkal kevesebb ember születik Nyugaton. Ezt hívják a "társadalom öregedésének", az átlagéletkor magasabb lesz. Azonban szerintem ez nem csak erre mondható: a mai gyerekek is "öregebbek". Sokkal nagyobb rajtuk a felelősség, az elvárás. Korábban érik a testük és korábban kezdik megtölteni a fejüket sok hasznos - s haszontalan tudással. Ezzel szemben a társadalomba való beilleszkedésük is kitolódott: mondjuk 100-150 évvel ez előtt még egy lány 14 éves kora körül, egy fiú 15-16 éves kora körül ért meg nemileg, egy-két éven belül befejezték tanulmányaikat és húsz év körül már teljesen elfogadott volt házasodni - de legalább saját egzisztenciát alapítani. Ma lassan 10 év körül lesz már a nemi érés, a kamaszkor akár 7-8 évig is tart. Mindenkit rtelmiséginek zavarnak, 25-26 éves kora előtt senki nem lesz "nagybetűs Felnőtt". Ennek a pszichikai problémáival pedig senki nem törődik, az ezt kihaználó társadalmi rendszer főleg nem.

A fejlődéssel akadozik a generációk közti viszony, az újabb és újabb generációk egyre kevésbé értik meg a régebbieket, mert gyökeresen más életet kell éljenek. Mindez nem feltétlenül csak morális kérdés: egy társadalom működése rendszerességre alapul. Ha a rendserrel van baj, logikus megoldási ötletekre van szükség.

2. válaszadó: Igen, chateléssel el lehet intézni a barátságot, de az igazi barátok ma is találkoznak, szerintem így legfeljebb a "haverok" száma nő. Csakhogy a "jó ismerős" kategória veszít ezzel a legtöbbet, mert az ismerőseinkkel messengeren keresztül tartjuk a kapcsolatot. De hát már a telefon idejében is ez volt.

Viszont tény, a telekommunikációs eszközök megengedik, hogy szocializáláshoz ki se menjünk a lakásból, csak mekapcsoljunk valami IT-eszközt és kész.

3. válaszadó, neked is ezt mondom: Ugyanez a csatorna, amin beszélünk, lehetővé teszi, hogy az ember inkább arctalan idegenekkel ossza meg a problémáit, mint hogy közeli barátokkal, családdal ossza meg. Szerintem ez valahol megrendíti a barátok közti bizalom szükségességét.

2010. jan. 24. 11:34
 8/8 anonim ***** válasza:

Induljunk ki abból, hogy a XIX. század végén az emberek hittek egy boldogabb életben, egy igazságosabb társadalom eljövetelében, ahogy ezt Thornton Wilder is megírta a Teremtés nyolcadik napja című regényében. A XX. században világméretű változások mentek végbe, ami kihatott az emberi kapcsolatokra, és ez máig érezteti hatását. Ebben a században a legtöbb írót foglalkoztatta az, hogy mi lesz a társadalomból. A technika és civilizáció fejlődése lehetővé tette azt, hogy minél több információhoz jusson az ember, azonban ennek következtében egyre kevesebb igény volt a könyvekre, míg a XIX. század embere a könyvekből szerezte meg a legfőbb ismereteit, addig a XX. században a film vált a fő médiummá. A mai korra ez még inkább jellemző, minden információt a médiából szerzünk meg. Most 2010-ben a válság korszakában nemcsak gazdasági válságról beszélhetünk, ez az egész kihat a magánéletre is. Egyre kevesebb boldog embert látni. Bizony a technika fejlődése falakat épít az emberek közé, ugyanis könnyebb valakivel interaktívan beszélgetni, mint a valóságban.

Véleményem szerint nem jó irányba haladunk, egyre süllyedünk lefelé a mocsárba sajnos. Hogy milyen jövő vár ránk? Ezzel kapcsolatban én ajánlom Neked Popper Péter Válság és megújulás című könyvét. Ő azt írja most korszakváltás, ami előfordult már a magyar és világtörténelemben jó párszor, ettől nem lesz rosszabb az emberek élete, csak minden az eddiginél is jobban felgyorsul.


Amit a kamaszságról írtál abban egyetértek Veled, ma már egy 10 éves gyerek is kamasznak tekinthető, és nem tudhatjuk, hogy meddig tart a kamaszkorl. Előfordul, hogy ez kitolódik, és egy 30 éves ember is kamasznak minősül.

2010. jan. 24. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!