Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Éliás családnév zsidó eredetű...

Éliás családnév zsidó eredetű hazánkban?

Figyelt kérdés

Vannak Éliás vezetéknevű őseim.

Az 1800as évekig sikerült felkutatni a családot,de római katolikusok voltak és semmi sem utal a zsidó eredetre.

Egyébként az anyakönyvekben találtam néhány zsidó Éliást (Pl: Éliás Dávid,Éliás Mózes,Éliás Jónás)

A többség azonban katolikus vallású az anyakönyvek szerint.

Lehet hogy kikeresztelkedett zsidók az 1600-1700as évekből?


Találtam egy történelmi személyt Éliás családnévvel:

Éliás József zsidó születésű,akiből református pap lett.

Ő a zsidóüldözések során tért át keresztény hitre. [link]



2015. febr. 16. 18:47
 1/6 anonim ***** válasza:
65%
Erősen kevered a "bibliai" és "zsidó" fogalmakat. A Te okfejtésed szerint a József vezetéknév is zsidó eredetű lenne, meg a Péter, Pál, Ábrahám és a többiek is ??
2015. febr. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nekem ezt mondták,hogy az Éliás zsidó családév.

Az anyakönyvi bejegyzéseknél,pedig zsidónak van feltüntetve például Éliás Mózes és Éliás Jónás.

2015. febr. 16. 19:50
 3/6 anonim ***** válasza:
Nálunk is élt egy Éliás nevű cukrász, de nem volt zsidó.
2015. febr. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem lehet tudni.


Pro:

Egyes férfi utónevekből úgy lettek vezetéknevek, hogy az ifjabb férfi családtagot pl. "Tamás fia, Márton"-ként emlegették, és ez a forma később lerövidült. (Elhagyták a "fia" megjelölést, így maradt a "Tamás Márton", hogy a példánál maradjak.)


Kontra:

1. Az eredeti zsidó vezetékneveket kötelező volt németesíteni, talán Mária Terézia uralma alatt, ha jól emlékszem; így lett többek között a sok "színes" név (Grün, Schwartz, Gelb stb.)

Magyarországon pedig a 2. világháború környékén sokan magyarosítottak is, jellemzően az eredeti nevükhöz hasonló szót használva (vagy akár teljesen mást).

Én nem tartom valószínűnek, hogy bárki is "Éliás"-ra "magyarosított" volna.

2. Ellenben a magyarok között a kereszténység felvétele után mindig is "divat" volt héber eredetű neveket adni a gyerekeknek, de különösen a reformáció korában, a protestánsoknál.


Csak az érdekesség kedvéért idézem a Wikit:

"A bibliai (elsősorban ószövetségi) nevek közül igen sok bejutott a magyar névrendszerbe, így a ma használatos keresztnevek igen jelentős hányada zsidó eredetű, de ez nem csak Magyarországon van így, mert a legnépszerűbb nevek szerte a világon ebbe a kategóriába tartoznak: János, József, Gábor, Mária, Judit, Eszter. A zsidó nevek azonban nem eredeti alakjukban terjedtek el, hanem a biblia latin fordítása nyomán, így a magyarban is a latinos alakjuk honosodott meg."


Még néhány héber/arámi eredetű név:

Ábel, Ádám, Abigél, Ábrahám, Áron, Barnabás, Benjámin, Bertalan, Dániel, Dávid, Éliás, Emánuel, Erzsébet, Éva, Gáspár, Gedeon, Illés, István, Izsák, Jakab, Jónás, Lea, Márta, Mátyás, Mihály, Mózes, Noémi, Rafael, Ráhel, Salamon, Sámuel, Sára, Simon, Tamás, Tóbiás, Zsuzsanna.

2015. febr. 16. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4-es: a magyarországi zsidóknak nem németesíteni kellett a vezetéknevüket, hanem egyáltalán vezetéknevet kellett felvenniük (II. József alatt), ami addig nem volt jellemző náluk. Innen a sok németes vezetéknév.

Kérdező: lehetséges, de Magyarországon nem csak zsidók használtak ilyen, ószövetségi, de a magyar keresztnevekbe "nem beépült" neveket, hanem pl. a székelyek is. Igaz, amennyire tudom, mindkét esetben a keresztnév volt jellemzően ilyen, a vezetéknévnél már ritkább.

2015. febr. 17. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Bevallom erre a kérdésre úgy találtam rá,hogy elkezdtem a google oldalon keresni az Éliás családnév eredetét,mert az édesanyám mai nap hozta haza az apai nagybátyja hagyatékával kapcsolatosan azt hogy kik örököltek utána és a Csillag családnév mellett amiről egy kedves barátom azt mondta magyarországi zsidók családneve és ott találtam a távolabbi rokonaim között Éliás családnévvel született személyek,de vannak azon a listán a Csillag és az Éliás családnevek mellett Sípos és még két-három családnév is és az édesanyám anyukájának a születési neve Papp volt és házasság után Csillag lett és az anyai dédapám is zsidó vallásból átkeresztelkedett reformátusként hunyt el,ahogyan néhány évvel ezelőtt a lánya is és engem is nagyon érdekelnek ezek a származási családnevek eredete téma is ;-) :-).
2020. febr. 12. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!