Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A karikás ostort használták...

A karikás ostort használták valaha fegyverként?

Figyelt kérdés
2015. febr. 21. 11:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
Megint egy eldöntendő kérdés. Régebben ezeket törölték.
2015. febr. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Nem hiszem. De ha ezzel odacsördítettek valakire, az nem mondott érte köszönetet.
2015. febr. 21. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

"Megint egy eldöntendő kérdés. Régebben ezeket törölték."


Miért? Hogy kellett volna kérdeznem? "A karikás ostort mi olyanra használták még a nyilvánvaló állatterelésen kívül, aminek köze volt a hadviseléshez és a másoknak okozott testi sértéshez?" Így most jobb? Mivel jobb egy kiegészítendő kérdés, mint egy eldöntendő? Ki kellett elégítened a reggeli kekeckedésadagodat?

2015. febr. 21. 11:37
 4/13 anonim ***** válasza:

Igen, az 1848-as szabadságharc alatt. A végére vas, vagy ólom golyót erősítettek, így gyakorlott kézben félelmetes fegyverré vált.

Hasonló sebesülést okozott, mint egy korabeli pisztoly, de hatótávja, és alkalmazhatósága korlátozott volt.

2015. febr. 21. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
100%
Igen a pásztorok/csikósok a saját és állatok védelmére.Sőt vadászatra is! Voltak olyan,főleg csikósokból álló huszár alakulatok amelyek fémet tettek a végére.
2015. febr. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Az előttem szólókat annyival pontosítanám, hogy igen, természetesen állatok védelmére stb. nagyon is alkalmas volt a karikás ostor. Gyakorlott kézben nem csak az állatok terelésére volt jó, hanem igenis fegyverként is kiválóan tudtak vele a puszták emberei bánni, és elég veszedelmes fegyver lehetett, és bizonyára állatok védelmére előfordult, hogy fegyverként is használták. És rablók, betyárok is biztosan használták.


Háborúban már más a helyzet. Említette valaki az 1848-49-es szabadságharcot. Ebben valóban megjelentek a betyárok, pásztorok is karikás ostorral, de mint szabadcsapatok, és nem mint reguláris haderő. Ami azt jelenti, hogy a huszárok nem használtak karikás ostort, mert a huszárok fő fegyvere a kard volt (és persze lőfegyver). A szabadságharcban a lovasságot e huszárok alkották, akik rohamoztak, ellenséget üldöztek. Ezzel szemben a szabadcsapatok, akiket betyárokból, pásztorokból toboroztak, nem voltak képesek összehangolt hadműveletekre, rohamokra, tehát a csatatéren harci feladatok ellátására, mert hiányzott belőlük a fegyelem és a kiképzés. Helyette felderítésre, a sereg ellátmányának őrzésére (ami sokszor lábasjószág volt), ellenséges utánpótlási vonalak elvágására, ellenség állatainak elhajtására stb. alkalmazták őket (ami pl. a Kőszívű ember fiaiban is megjelenik).

2015. febr. 22. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Vagyis rendes lovascsatában, amikor pl. osztrák vértesek és magyar huszárok csaptak össze, senki nem használt karikás ostort. De a szabadcsapatok felderítésnél, ellátmány őrzésénél használhattak.
2015. febr. 22. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:

Mivel előttem szólók láthatóan nagyon részletesen és jól megválaszolták a kérdést, már nyugodt lélekkel (nem kell trollt látnom a tükörben) teszem hozzá:


Közel sem használták soha olyan multifunkciós eszközként, mint Indiana Jones. :)

2015. febr. 23. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Azt hallottam egyszer valakitől, hogy könnyen lehet, hogy már a honfoglaló magyarok is használták _pszichológiai hadviselésre_. Tehát nem fegyverként, hanem egyszerűen nagy tömegben, sok ostort csattogtatva, félelem keltésére, demoralizálásra. Hisz akkor még nyugaton nemigen ismerhették, nem?
2015. febr. 23. 13:33
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
#9: nem tudom, mennyi valós alapja van, de ezt valamikor-valahol olvastam, hallottam én is.
2015. febr. 23. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!