Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha lenne lehetőségetek mit...

Ha lenne lehetőségetek mit változtatnátok a mi történelmünkben? Akár a mai, akár a régebbi korokban Magyarországon?

Figyelt kérdés
2015. máj. 20. 13:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
én csak kíváncsiságból az aranybullát törölném ki, csak hogy megnézzem milyen lett volna nélküle
2015. máj. 20. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mátyás király helyében nem gyaknám le az ütközőállamokat


48-ban időben bevonnám a nemzetiségeket a kormányzásba, a horvátokkal együtt


Kimaradnék a 2. vh-ból (a terület visszacsatolásoknak sajnos nagyon komoly ára volt...)

2015. máj. 20. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

#1-es, semmi nem lett volna az Aranybulla nélkül. Az Aranybulla ugyanis nem törvény volt, hanem privilégiumlevél, és inkább a korabeli társadalmi/gazdasági helyzetet tükrözte le (tehát ez volt a haszna), és nem rótt semmiféle kötelezettséget a királyra, csak "papíron". De a király egyáltalán nem tartotta be a benne foglaltakat. Ennek az is a bizonyítéka, hogy többször is meg kellett ismételni a kiadását néhány éven belül, mert annyira lesz*arta II. András.


Inkább később lesz majd haszna az Aranybullának, amikor már másképp tekintenek évtizedek és évszázadok múlva. Pl. a szervienseknek segít a renddé válás útján, mint precedens, amikor a király jogokat biztosított nekik. Tehát inkább ilyen precedensértéke van a későbbi korokban, és ez az igazi jelentősége, de a saját korában nem sok vizet zavart. Ha kitörölnéd az 1222-es Aranybullát, akkor kiadták volna pár évvel később, mert igazából, ha a szerviensek és a bárók elégedetlenkedtek, a későbbiek folyamán mindig kiadattak Aranybullákat a királlyal... Az 1222-est azért tartjuk jelentősnek, mert ez az első volt a sorban...

2015. máj. 20. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, a kérdésre viszont nem válaszoltam. :D


Én azt változtatnám, hogy amikor 1526-ban elvesztettük mohácsnál a csatát, akkor valahogy rávettem volna a magyar rendeket, hogy ne válasszák meg a Habsburgokat, hanem mindenki sorakozzon fel Szapolyai János mögött, és válasszák őt királlyá. Szapolyai János pedig esküdjön vazallusi hűséget a szultánnak, és biztosítsa a szultáni csapatok szabad átvonulását az ország területén a Habsburg-területek felé, és kötelezze el magát, hogy a szultáni sereget magyar segédcsapatokkal támogatja.


Ez Magyarország szuverenitásának feladását jelentette volna, de ezerszer jobban járt volna az ország, mert nem szakadt volna szanaszét, és nem dúltak volna véres háborúk a területén 150 éven keresztül. A magyar népesség aránya pedig nem csökkent volna le 80%-ról 30%-ra ezalatt az idő alatt a saját hazájában. Igaz, hogy Európa kizárt volna minket, mint áruló, pogány kutyákat, de szerintem ez kevesebb ár lett volna ahhoz képest, mint ami történt.


Egyébként ez a vazallusi függő helyzet nem is lett volna olyan irreális politikai elképzelés, mert a legújabb kutatások szerint még 1526 augusztusában is tárgyalt erről II. Lajos és Szulejmán!

2015. máj. 20. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
51%
Amikor a honfoglalók megérkeztek, a hét vezér rakott egy nagy tüzet, és megvacsoráztak a űz körül, majd beszélgetni kezdtek. Arról folyt a szó, hogy jó lesz-e itt a magyaroknak? Volt, aki dícsérte a sok vízjárta jó termőerejű földet, volt olyan, akinek a Balaton, másoknak meg a Duna tetszett, csak egy volt köztük, aki azt mondta, "ez a terület se nem Róma, se nem Bizánc, hanem úgy a kettő között van, nem lesz ebből baj?, gyerekek, ne menjünk egy kicsit még nyugatabbra?" De sajnos a többieket már addigra elnyomta az álom, és különben sem nagyon hallgattak rá, mert hogy dadogós volt az istenadta. Na itt baxtuk el!
2015. máj. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Higgyétek el, nem lenne jó változtatni a saját szempontunkból. Tegyük fel, azt mondom, hogy a második vh.-ból ki kellett volna maradnunk. Ez jó is lenne, sok magyar élete megmenekült volna. Viszont akkor nem feltétlen a dédapám, hanem egy olyan veszi el a dédanyám, aki mégsem halt meg. Akkor nem születik meg a nagyapám, apám és én sem. De nem is rám vonatkozik ez, hanem bárkire. Ha 500 évvel ezelőtti eseményt változtatunk meg, akkor is ez lehet a vége.
2015. máj. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

#4:

Gondolod, hogy a Habsburgok nem próbálták volna elfoglalni az országot? Még indokuk is lett volna rá, mint vallási köntösbe bújtatott háború. Magyarország ebből a szempontból stratégiai fontosságú helyen volt, szerintem ugyanígy hadszíntér lettünk volna, csak később még kevesebb autonómiával.


Én elérném valahogy, hogy a nemesség hamarabb veszítse el az előjogait, alakuljon ki az abszolutizmus. Talán a későbbi katasztrofális társadalmi helyzet és közgondolkodás nyugati mintára alakult volna ki. Meg a nemesek se gátolták volna évszázadokig az ország fejlődését önös érdekből.

2015. jún. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az azért túlzás, hogy önös érdekből gátolták az ország fejlődését. Amikor a reformkorban belátták, hogy az ország fejlődése az ő érdekük is, akkor a reformerek mellé állt a nemesség is. De ez azért volt ilyen későn, mert sokáig a Habsburg-ellenesség politikailag egybemosódott a rendi szabadságjogok védelmével, ez pedig a feudális viszonyokat konzerválta. Tehát nem önös érdekből volt ez, hanem azért, mert ellen akartak állni az idegen centralizációnak.
2015. jún. 13. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
1917-ben nem támadtam volna meg Szerbiát!
2020. okt. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!