Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az egyes állítások igazolásáná...

Az egyes állítások igazolásánál miért nem szabad felhasználni már korábban bizonyított tételeket?

Figyelt kérdés

Ez azt jelentené, hogy egy definícióban sem szerepelhet olyan kifejezés, amelyet már definiáltak.


[link]


Rögtön az első bekezdésben írják. Ráadásul kicsit másképp, mint ahogy a kérdésemben szerepel:


"Az egyes állítások igazolásánál nem szabad felhasználni csak már korábban bizonyított tételt."


Lehet, hogy nyelvtanilag sem helyes a megfogalmazás? Illetve hogyan ehetne másképp megfogalmazni?


2015. jún. 26. 12:11
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Helyesen így kéne (figyelembe véve, hogy nem tétel, ami nincs bizonyítva):


"Állítások bizonyításánál sosem szabad felhasználni olyan tételt, amely az állítás bizonyítása után lett először bizonyítva."

2015. jún. 26. 15:57
 22/26 A kérdező kommentje:

Vagy még egyszerűbben:


Állítások bizonyításánál sosem szabad felhasználni olyan tételt, amely az állítás bizonyítása előtt még nem volt bizonyítva.

2015. jún. 26. 16:00
 23/26 anonim ***** válasza:

Kérdező, sajnos valóban a szövegértéseddel van a baj. Pontosabban, a magyar nyelv használatával. magad mutattad be, hogy ugyanazt az állítást milyen sokféleképpen lehet mondani. Persze mindegyik egy kicsikét más, hangulatban, hangsúlyban, pontosságban, és egy sor másban. A közös bennük az, hogy az állítás legfontosabb része azonos.


Amit te eszerint nem tudsz, a magyar nyelv egyszerre szereti a terjengősséget és a szűkszavúságot. Előbbit arra használja, hogy színesítse mondandóját, utóbbit pedig arra, röviden, csak a lényegre koncentráljon, éppen amiatt, hogy a többi ne vonja el a figyelmet.

Itt is erről van szó. A tudomány szereti a rövidséget. Túlságosan szerteágazó ahhoz, hogy megengedhesse magának a pongyolaságot. Emiatt alakul ki olyan szakzsargon, ami egy átlagolvasó számára akár kínai, a szakértő idejével azonban spórol, de egyértelmű.

Számtalan ilyen van a magyar nyelvben.

Nem eszünk, csak kenyeret. A "mást" fölösleges, mert a hangsúly azon van, hogy ételünk a kenyér. Ezért nem érthető félre. Nem használunk, (itt vége a cselekvés leírásának, most jön az, amire a cselekvés vonatkozik) csak bizonyított tételt. Megfelel a matematikában általánosan használt rövid, velős beszédmódnak. Az a te peched, hogy ebben nem voltál még eléggé járatos. Ezentúl érteni fogod.

2015. jún. 26. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:

"Állítások bizonyításánál sosem szabad felhasználni olyan tételt, amely az állítás bizonyítása után lett először bizonyítva."


- Ne haragudj, ez viszont teljesen rossz. 1. amint azt tisztáztuk, a tétel addig nem tétel, amíg nincs bizonyítva, tehát az "olyan tételt" dolog teljesen suta itt.

2. Az meg, hogy utána lett-e bizonyítva, már teljesen mindegy vagy lett, vagy nem.



Abban látok fantáziát, hogy az a vessző hiányzik a csak előttről!


Egyébként nem értem miért olyan bonyolult ez.

Egy bizonyításban fölhasználhatunk más tételeket, segédtételeket, lemmákat, axiómákat és definíciókat. Nyilván bizonyítás nélküli sejtést nem.

2015. jún. 26. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:

#23


Köszönöm, így már értem. Sajnos még életemben nem hallottam ilyen rövidítést (legalábbis nem emlékszem rá), azért nem tudtam értelmezni.


"Egyébként nem értem miért olyan bonyolult ez."


Nekem a nyelvtani megfogalmazással volt a bajom. Azt a tényt, hogy nem használunk bizonyítatlan állítást egy másik állítás definíciójában, az teljesen egyértelmű, hiszen ameddig nincs bizonyítva, addig nem biztos, hogy igaz.


Amúgy én arra jöttem rá, hogy a matematikai definíciók megértéséhez nemcsak matektudás kell, hanem nyelvtantudás is.

2015. jún. 26. 18:46
 26/26 anonim ***** válasza:

Nem akarlak bántani, de ha már te támasztasz ilyen szintű nyelvi igényeket, akkor nekem is van néhány észrevételem.


"Nekem a nyelvtani megfogalmazással volt a bajom."

-Mi az a nyelvtani megfogalmazás?


"Azt a tényt, hogy nem használunk bizonyítatlan állítást egy másik állítás definíciójában, az teljesen egyértelmű, hiszen ameddig nincs bizonyítva, addig nem biztos, hogy igaz."


-Szóval egyértelmű (most már), mégis eléggé félreértetted.


"Amúgy én arra jöttem rá, hogy a matematikai definíciók megértéséhez nemcsak matektudás kell, hanem nyelvtantudás is."


-Teljesen igazad van, de ez valljuk be, eléggé nyilvánvaló!

2015. jún. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!