Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Néhány évtizede, amikor...

Néhány évtizede, amikor kötelező volt a fiataloknak katonának menni Magyarországon, hogyan működött ez az egész?

Figyelt kérdés

Milyen idősen mentek katonának és meddig kellett ott maradni, meg mitől függött az, hogy hol kell szolgálniuk?

Lehetett valami felmentést szerezni ezalól, aki úgy érezte nem alkalmas katonának pl.?


2015. aug. 8. 12:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
97%

a katonaság a hidegháborús időkben volt valamire való, aztán csúnyán megvágták a költségvetést és onnantól csak a takarításról, a koránkelésről, meg a baktatásról szólt


a legjobb dolga a határőröknek volt


a végén már csak azt hívták be aki akart is sorkatona lenni


egyébként nagy marhaság ez a katonaság tartást meg erkölcsöt adott, amit mostanában tolnak...

ahogy a fotelból szidják az elkorcsosult fiatal generációt

2015. aug. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%

Úgy működött, hogy 17-18 éves kor között a fiúknak katonaorvosi szemlén kellett megjelenniük. A katonaorvosoknak megvoltak a kizáró szempontok (súlyos krónikus betegség általában), de a kevéssé alkalmasokat legfeljebb irodai munkára osztották e (pl. a rosszul látókat vagy a hallássérülteket), de megúszni nehéz volt. Az először 3 év, majd később a 2 év kötelező sorkatonai szolgálat elhalasztása legfeljebb a folyó tanulmányi idő során volt lehetséges, de akit felvettek az egyetemre, annak is többnyire a tanulmányai befejeztével le kellett töltenie egy rövidített, kedvezményes időtartamot. Ez kölcsönösen kínos volt az egyetemet végzettnek és a tényleges szakmai képzettséggel nem rendelkező tiszti állománynak is, ezért az ilyeneket kivételezetten kezelték (a katonaköteles korú fiatalembereknek kevesebb mint 10%-a végzett egyetemet!!).

Tény, hogy sokan voltak középiskolát sem végzett, szakmai tudással sem rendelkezők, különösen a cigány származásúak között, az ő számukra valóban hasznosnak is bizonyulhatott (pedagógiai szempontból) egy adott területen végzett rendszeres munka, napirend, fegyelem betartása, a honvédségnél bizonyos technikai ismeretek megszerzése.

Akik családosak voltak 18-20 éves korukra (azaz volt eltartandó gyerekük), azok esetleg felmentést kaphattak vagy más kedvezményben részesülhettek.

Akik végül is "megúszták" a dolgot és nem hívták be őket tényleges katonai szolgálatra, azok kénytelenek voltak u.n. katonaadót fizetni, azaz munkába állásuktól számított 1 vagy 2 évig havonta 5 vagy 10% (nem emlékszem pontosan) pluszadót vontak le a bérükből. Ez esetenként a havi 1500 Ft-os kifizetett kezdő munkabér mellett akár nem csekély megterhelést is jelenthetett.

2015. aug. 8. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 2xSü ***** válasza:
95%

> hogyan működött ez az egész?


Mikor befejezted a sulit ha jól rémlik jelenteni kellett a katonaság felé. Aztán idővel jött egy behívás sorozásra, ahol felmértek dolgokat, talán volt valami IQ teszt féle, informáltak, hogy hogy működik az egész, volt pszichológiai teszt, orvosi vizsgálat, stb… Aztán van papírt kaptál az esetleges felmentésről, vagy küldték a behívót.


> Milyen idősen mentek katonának


Már nem tudom pontosan, talán 17 éves kor volt a kezdet? De amíg nappali tagozaton tanultál, addig nem kellett bevonulnod.


> és meddig kellett ott maradni


Ez idővel változott, mikor megszűnt a sorkatonai szolgálat, akkor azt hiszem már csak 6 hónap volt talán? De emlékszem gyerekkoromban még 1 év volt.


> meg mitől függött az, hogy hol kell szolgálniuk?


Alapvetően felülről döntötték el. Figyelembe vették természetesen, hogy milyen iskolába jártál, milyen szakmát tanultál, milyennek minősültél a sorozás alatt – volt valami pszichológiai, egészségügyi felmérés –, és gondolom az igények alapján ez alapján dőlt el, hogy ki hova és milyen területre került. Lehet, hogy mondjuk egy adott szakmával a szakmádnak megfelelő pozícióba kerültél, mondjuk ha szakácsnak tanultál, akkor a konyhára kerültél. De lehet, hogy nem, mert volt elég szakács éppen.


> Lehetett valami felmentést szerezni ezalól


Lehetett. Egyrészt egészségügyi okok miatt elkerülhetted a sorkatonai szolgálatot. Pl. egy megfelelő allergia már elegendő volt. Amúgy én is így „úsztam” meg, van egy nyitott csigolyám, ami különösképpen nem zavar semmiben, maximum kicsit fáradékonyabb vagyok az átlagnál, de ez elegendő ok volt, hogy megkapjam a felmentést. (Utána évben szűnt meg a sorkatonai szolgálat, már nem vették annyira komolyan a dolgot, aki egy kicsit is nem akart menni, és hozott valami sajtpapírt, valami orvosi pecséttel, azt már jó eséllyel felmentették.) Ezzel voltak azért trükközések is, orvos lefizetése, stb… A másik lehetőség az volt, hogy lelkiismereti okokra hivatkozva megtagadod a katonai szolgálatot. Ekkor polgári szolgálatos lettél, ami tovább tartott, de nem kellett bevonulnod, fegyvert fognod, stb… Pontosan nem tudom hogy volt ez, de gyakorlatilag egy cégnél dolgoztál, kaptál érte valami jelentéktelen összeget és ennyi.

2015. aug. 8. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
71%

A sorozást orániai móric holland hadvezér találta fel 1598-ban, majd Gusztáv Adolf svéd király vezette be, aki fegyelmezett, jól kiképzett sorállományú hadseregével fossá verte a harmincéves háború senkiházi zsoldos bandáit.

AZ igaz karriert azonban a franciák adtak neki, első ízben XIV. Napkirálylajos, majd a francia forradalom. Miért?

A középkorban nem annyi katonája volt egy uralkodónak, ahány hadrafogható emberek, egyrészt, mert a büdös parasztok kétharmadának otthon kellett maradnia, mert valakinek a kenyérrevalót is meg kellett csinálnia, másrészt pedig annyi harcosa volt, ahány alá lovat, a fejére sisakot, a testére páncélt, kezébe kardot és íjjat tudott adni. Tudod, mi pénz volt egy lovagi felszerelés? Egy falu ára. Nem vicc.

A XVII. században rengeteget fejlődött az ipar, a fémmegmunkálás, a teremlési módszerek, a nemzetközi kereskedelem, a katona OLCSÓBB lett. Egyidejűleg el lehetett tömegesíteni. Egy muskétára egy embert kiképezni egy hét, íjra húsz év!!!! Kellett a golyófogó, a tömeg, akkor is, ha harckészsége, morálja meg se közelíti egy profi zsoldosét. Amikor két páncélos lovag csap össze karddal, ott a harci tudás dönt. Egy lovag karikára vág harminc büdös parasztot egy fél óra alatt. Ezért nem nyertek sose a parasztlázadások,jobbágyfelkelések. Ezért ért többet a szultánnak tízezer janicsár, mint százezer szabadgyalog jaja, mert ubi, jókai szavaival érve, csak arra volt jó, hogy "hulláival az árkokat a mögötte jövő vitézek előptt betemesse". A puskás katonának az esélye sokkal jobb. Kis túlzással marinéni le tudja lőni Chuck Norrist.

A Napkirály első anygobb háborúját, a 1653-as devolúciós háborút 40 000-es zsoldos hadsereggel kezdte. H évre rá a spanyol rökösödési háborút már négyszázezres sorozott hadsreeggel vívta. Könyen tehette, ekkor már állama ipar fel tudott szerelni el tudott látni puskával százezreket!!!

Innentől a tömeghadseregek uralkodtak, és tömeghadsereghez TÖMEGEK kellettek. EZ volt az első VH-ban is, kapott a paraszt egy szuronyos puskát, egy papírtalpú bakancsot, egy tölténytáskát, egy rohamsisakot, egy bajonettet, egy pokrócot, és mehetsz. Felszerelésének költsége egy iapri munkás másfél napi (!!!!) bére. Ennyit ért. Egy középkori lovag felszerelése az akkori munkás nyolcévi (!!!) napszámbérével egyenértékű volt!!

Ma ugyanez a helyzet, egy szál kalasnyikovval elbohóckodhatsz, de túl sok esélyed nem lesz a modern lovaggal, a levegő huszárjával, az F16-os (25 M USD) pilótájával, az Apahce (12 M USD)harci helikopterrel, a hatalmas Abrams tnakkal (2,5 M USD), a GCT 155-e sgPS-műhold vezérelt tüzérosztállyal (osztály ára 1,5 milliárd dollár) ,amely 24 löveggel többet pusztít, mint amenynitmaz első világháborúban egy áttörő tüzérhadosztály 240 löveggel tudott...

Ma a sorkatona már ugyanúgy NEM KELL. Csak tömeg.

Kérdéserde térve, az 1947-es honvédelmi törvény 3 évben állapította meg a sorkatonai szolgálatot, amit a hatvanas évek elején két évre, 1981-ben másfél évre, 1989-ben egy évre, majd 1996-ban kilenc, végül 2001-ben hat hónapra csökkentettek és 2004-ben eltöröltek. A behívottak aránya a tényleges lakosságon belül 80%-ról lassan 25%-alá csökkent. A sorkötelesség annak az évneka január elsejétől , melyben betöltötte a 18. éveltévét, annak az évnek a december 31-éig tartott,mikor betöltötte az 50. életévét. Ténylegesen a 28. év betöltsééig lehett behívni. Átlagos behívási életkor 1979-ben 21,5 év, 1994-ben 19,5 év volt. A rendszerváltásig nagy ívben lesz..rták, hol akarsz szolgálni, a lehet legmnesszebbre vittek, hacsak nem voltál csókos, a borsodiakat Lentiben, Zalaegerszegre, Tapolcára, a Zalaiakat Nyíregyíházára, Egerbe. Az járt jól, aki spec dolgot tudott, pl. a vegyészek mind a vegyivédelemhez, az orvosok nyilván eü. beosztásba kerültek, de jó dolga volt a szakácsnak, autószerelőnek, műszerésznek. Négy eü. kategória létezett (A-D), aki nem volt alkalmas E (alkalmatlan) kategória volt, ezt 1981 előtt lényegében csak diliflepnivel vagy végtaghiánnyal lehetett megkapni, vagy ha valakinek igen jó kapcsolatai voltak. 1998 után már egyszerűen fogadtak a sorozó orvossal 10-20 ezer forinttal, hogy alkalmasak-e, és elvesztették. Pusztán mert valaki nem érezte magát alkalmasnak 1990 előtt kiröhögték és meghajtották, utána volt lehetőség -és sokan éltek is vele! - polgári szolgálatot kérni. 2002 után lényegében önkéntes lett a sorozás, olyan mrtékben lecsökkentették a sorkatonai beosztások számát, hogy annyira aránytalan lett a behívandó korosztály létszáma és a helyek mennyisége, hogy ha valaki azt mondta, nem akarja, inkább hazaküldték. (Míg 1972-ben 145 000 hadköteles volt 120 000 helyre, (80%) addig 2002-ben 20 000 sorköteles 8000 (35%) helyre.

Külön téma a zsuzsik, természetesen zsuzsikat nem hívtak be, ha hivatásosról derült ki ilyesmi egészségügyi indol ("ösztönzavar") azonnal leszerelték. De érdekes, ezt se a zsuzsik nem reklamálták, se túl sokan nem játszottak rá erre, 1990 előtt ez nem volt olyan divat, mint ma. Igazolni keleltt hozzá egy szintén zsuzsi élettársat. Nem is volt az ilyesmi veszélytelen, mikor én 1994-ben megkezdem hallgatói jogviszonyomat, egyik évfolyamtársam arra ébredt, hogy orálisan kielégítik, de sajnos nem az, akiről álmodott, hanem egy szobatársa. A főiskolán a jegyzőkönyve az alábbi került:

"F. V. hallgató, mikor szexuális érdeklődési hatalma ilyen módon kiderült, megszégyenélüsében öngyilkosságot kísérelt meg, a kollégium ötödik emeleti ablakából ki akart ugrani. Szakasztársai ezt megakadályozták, és e miatt közvetlen testi kényszert kellett alkalmazniuk, melyek során F. hallgató kulcscsonttörést, sorozat bordatörést, állkapocstörést, alkartörést, sípcsonttörést, lépzúzódást, tüdősérülést szenvedett, ezért a Honvéd Kórház traumatológiai sztályára szállították."

És ez más hasonlóan próbálkozókkal is megesett.

Egyébként a rendszerváltás előtt évi 10-15 sorkatona lett öngyilkos, (én is takarítottam őrtornyot szájbakarabély után) ugyanennyi szenvedett halálos balesetet (hazautazáskor közlekedési, fegyverbaleset, akna, gránát, tankgázolás, gázkamra), és volt pár "nem tisztázott" haláleset is.

A hadsereg veszélyes üzem, főleg amatőröknek.

2015. aug. 8. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Szirty ***** válasza:
39%

Még ha katonai jelentősége nem is nagyon volt, de komoly jellem formáló és nevelő hatása volt.


Nagy kár hogy már nincs ez az "intézmény".

Sok kis istencsászárkodó gyökérre nagyon ráférne.

2015. aug. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, Szirty, de ebben nem értek veled egyet - megint. :)

Nekem mereven az a véleményem, hogy a sorkatonaság iszonyatos pazarlása volt az ország fiatalságának. 2 évig állt a sorkatona görnyedt vállal, zsebre dugott kézzel, dohányozva. Mert a dohányzás 5 percre legális felmentés volt a fölösleges munka alól (hiszen nem fölösleges tevékenység nem volt...). De ülni azért nem lehetett persze. Gondolkodni viszont nem kellett, és amíg volt sör, sört ittak este, miután már nem volt (asszem 1973-ban tiltották be a kantinban), akkor unalmukban nápolyit vettek. Így lett a magyar fiatalság színe-java tompa agyműködésű, hájas, kátrányos tüdejű, aki nem mellesleg megtanult szemrebbenés nélkül lopni és hazudni. Persze, aki előtte nem ismerte a szappant, fűtött szobát, főtt kaját, annak nyilván óriási fejlődés volt a sereg.

Az erkölcsi romlás persze felülről jött, de azért ez kevés mentség.


Kis kiegészítés:

1. A sorkatonai szolgálat időtartama 3 év maradt még sokáig, de 70 körül azt már hozzátették, hogy: ...de ebből a miniszter elvtárs csak két évre tart igényt. Aztán persze még hozzátették, hogy: viszont utána is be lehet hívni a fent maradó időtartam erejéig. :D És igen, 50 éves korában kapott egy levelet, hogy köszönik szépen, de lemondanak a további igénybevételről. Kevesen tudják, hogy háború esetén a nők is behívhatóvá váltak 45 éves korukig, bár csak szakszolgálatosnak.

2. Ami a humanitást illeti, nyilván voltak más korlátok is, de 1973-ban vezették be például azt, hogy akinek 3 gyermeke van, annak csak egy évet kell letöltenie. Addig bizony kettőt.

3. Azt tartották, hogy kibújni egyedül az ágybavizeléssel lehet. Bár persze voltak súlyos betegek, aztán akinek egy foga sem volt, de ez ugye nem a kibújás kategória, hanem a jogos felmentés kategória - hát, ilyen fogalom is volt. Bár velem együtt bevonult egy srác, aki mindenkinek mutogatta a papírt, hogy ő szívbeteg, amire mindenki bólogatott, mintha hülyével beszélne, hogy: rendben van, honvéd elvtárs, csak kezdjen el futni a többiek után. Aztán az első reggel kifeküdt a reggeli tornánál és elkékült, jött a mentő, elvitte, akkor persze megijedtek. :) Én azt láttam, hogy a katonaság olyan súlyos erkölcsi rombolással járt, hogy még az orvosok is elfelejtették a hippokratészi esküt amíg párhónapot bent voltak.

2015. aug. 9. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Voltam sorkatona, majd később anyagi okok miatt hivatásos katona, össze tudom hasonlítani.

A sorkatonaságnak nem volt értelme. Tele volt semmittevő, undorító emberekkel, nagy általánosságban nem tanított meg semmit, ami egy jó katona alapkiképzéséhez szükséges. Maximum a lövészet ért valamit, ha ugyan valaki kapott arra vonatkozóan rendes képzést, de erről is tudnék mesélni. A fegyelemnek én nyomát sem láttam.


Magam sem gondoltam volna később, de pénzhiány miatt 6 évre beálltam hivatásosnak, nem egyszer igazi feladatok ellátására. A sorkatonai kiképzésen tanultak arra sem voltak megfelelőek, hogy egyszerű szállítási feladatokat elláthassunk. Köze nem volt az igazi katonai feladatokhoz. A többség meg sem felelt volna.

2015. aug. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Szirty ***** válasza:

Helló Sztrogoff!


"Így lett a magyar fiatalság színe-java tompa agyműködésű, hájas, kátrányos tüdejű, aki nem mellesleg megtanult szemrebbenés nélkül lopni és hazudni."


..és így lett a chocapic...

Ennek nincs köze hozzá. Nem nem így lett. Nézd csak meg mi van ma. Egyetemet végzett idióta zombik egy vagy több diplomával 0 tudással öltönyben észt osztanak, politikusnak mennek, isznak, lopnak.


Névtelen hozzászóló:

"Tele volt semmittevő, undorító emberekkel, nagy általánosságban"


Nem a katonaság volt tele velük, maga a világ van ezekkel tele!

Jó reggelt kívánok, no és persze üdv a klubban!

2015. aug. 10. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#7. Egyébként érdekes módon a ruszkik katonák voltak, nagy K-val. Mellettünk volt egy orosz laktanya, azok a karcsú srácok a mi erőművészeinket ütötték erőben és állóképességben. A lőtér is egymás mellett volt, egyszer láttunk két oroszt egy golyószóró mögött feküdve lövöldözni úgy, hogy el sem láttunk a célig. Ja, ami a lövészetet illeti, én 24 töltényt lőttem el a 2 év alatt. :D
2015. aug. 10. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
70%

57-es vagyok.


Az egyetemre felvettek az egyetem elkezdése előtt kellett, hogy letöltsenek 11 hónapot, a többit utána.

A főiskolások utána mind a 18 hónapot.

Szerintem ha egyáltalán volt gyereke, vagy csak várták már, akkor is egy egyszerű kérelemre felmentést kapott akárki.

Valahogy kevésnek tartom az említett öngyilkosság-százalékot, mintha mindenki tudott volna ismerősről, aki az lett, vagy vitathatóan érte baleset.


Néhány havonta lehetett eltávozást kapni egy-egy hétvégére.


Voltak tartalékos-behívások is, mint 68-ban, akkor egy marhanagy zsákot adtak ki az idősebbeknek, de nem mindenkit vittek, csak ott volt a zsák egy darabig mondjuk a pincében.


Szerintem családi összeköttetéssel könnyű volt a felmentés, ekcéma, szívpanaszok, sőt túl alacsony vérnyomás is elég lehetett.


Ha valaki lelkiismereti okkal nem akart menni, börtönre ítélték, talán ugyanannyi időre, ameddig katona lett volna. Jehovások pl., vagy hallottam "szombatistákat", akárkik is azok, nem tudom.


Hogy hol kellett szolgálni? Különböző egyetemekre fölvettek különböző helyeken, és voltak érdekes dolgok, pl. közlekedésmérnökire felvettek megtanultak helikoptert, kisgépet vezetni. Az jó volt, nem?

2015. aug. 23. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!