Könyvolvasás vagy netes tájékozódás?

Figyelt kérdés
Miért van (ha van) rosszallás társadalmi-szociális szempontból a között, ha egy gyerek a neten tájékozódik, információkat gyűjt, elektronikusan kommunikál - "ahelyett, hogy könyveket olvasna"? Hiszen az előbbi legalább annyira passzív, magányos tevékenység. (Őszinte és megalapozott véleményeket kérnék szépen, nem előítéleteket. Én egyébként gyerekkoromtól kezdve olvasok, nem vagyok könyvellenes!)

2016. okt. 30. 16:53
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Én erre azt szoktam mondani a tanítványaimnak is, hogy nincs azzal baj, ha a neten néz utána valaminek. Viszont arra próbálom őket megtanítani, hogy tudjon keresni, és ki tudja szűrni a hiteles információt, mert az fontos. Szerintem tökjó dolog az internet, sokkal gyorsabban lehet megtalálni, ha valamiről anyagot, infót keresek. Ráadásul vannak olyan felgyorsult tudományterületek, ahol meg sem jelennek bizonyos dolgok nyomtatásban, mert felesleges.


Én azért próbálom őket párhuzamosan a nyomtatott formátum felé is terelni, hiszen még nem leírandó forma az sem, noha háttérbe szorul, de szerintem (sem) kell még azt sem temetni.

Ugyanígy szuper a netes kommunikáció stb.is. Az életünket jelentősen megkönnyíti a sok okos eszköz, a net. Viszont a kulcsszó a mérték! Az semmiképp nem helyes, ha valaki a gépek előtt éli az életét, vagy a kezéhez van nőve az okostelefon, stb. Igenis tudjuk már letenni és valódi életet élni! :)

Ami viszont szerintem bizonyos szempontból hátránya a felgyorsult világnak, hogy a sok netes tartalom miatt úgymond csapongóbb lehet az ember, nehezebb lehet a figyelmét hosszasan egy valamire koncentrálni, elmélyedni. Mivel ugye a neten is csapongunk sokszor ide-oda, rövid írások, sok kép van, közben a háttérben villog valami reklám, a tudatod szélével azt is felfogod, stb. Szóval emiatt viszont nem árt, ha rendszeresen olvas könyvet is az ember.

Ami még eszembe jutott, az a helyesírás, bár nem vagyok magyartanár, de a neten sokszor borzalmas hibák vannak,a színvonalas könyvek olvasása, (na nem olyan ami tele van nyomdahibával, mert arra is van példa bőven)közben viszont észrevétlenül rögzülne ez is.

2016. okt. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%

Ha te is könyvolvasó vagy, akkor tudnod kellene a különbséget.

A neten való információ gyűjtés hasznos lehet, ha nem hamis információkat közöl. Ilyen nagyon sok van. Egy gyerek, de sokszor egy kevésbbé művelt felnőtt sem tudja a helyeset a helytelentől megkülönböztetni.

De a számítógépen való böngészés sem adja azt az élményt, amit egy igényes könyv olvasása. Egyes részeket vissza lehet lapozni, elgondolkodni a mondanivalóján stb.

A rosszallás inkább annak szólhat, hogy a mai gyerekek állandóan a neten lógnak. A társas kapcsolataikat is többnyire felváltja a neten való kommunikáció.

2016. okt. 30. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Vree ***** válasza:

Igazából az egész felosztás/megkülönböztetés rossz. Mi a különbség a könyv és az online anyag között? Az, hogy az egyik papírból van.


Ha valakihez hozzávágnál véletlenszerűen egy csomó (papírra nyomott) könyvet/újságot/magazint, ugyanolyan vegyes minőséget kapnál, mint a webes böngészéssel.


Nem az a lényeg, hogy mire van nyomva, hanem hogy ki írta.


Természetesen ugyanúgy létezik elektronikus formátumú könyv, cikk, könyvtár, adatbázis; sokan közülünk szinte már csak ezeket használjuk. (Könnyebb, olcsóbb, gyorsabb a legtöbb esetben most már.)


Most persze ide lehetne rakni egy rögtönzött cikket a magyar web állapotáról, de ugyanúgy lehetne szidni a magyar könyvkiadás állapotát is. Igazából mind a kettőből meg kell tudni találni a jót.

2016. okt. 30. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vree ***** válasza:

^Amit igazából a web hozzátesz, amit az offline anyag nem tud:

a naprakész kommentárok. Nagyon sokszor ezekből derül ki lényeges új információ.


(És hét a persze a web: ingyenes, gyors, több forrást kínál.)

2016. okt. 30. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Rosszallás abban merül fel, aki a könyvnek értéket tulajdonít, a számítógép előtt ülést meg a haszontalan időtöltéssel azonosítja.

Így tulajdonképen ez egyenrangú az almább-e a szelepszár, mint a polgári esküvő problémával.

2016. okt. 31. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat! Úgy érzem, így teljesen rendben... Leginkább a tanár úr részletes gondolatmenetével tudok azonosulni (lásd az 1. választ). És úgy gondolom, én is ismerem azért a különbséget.
2016. okt. 31. 19:08
 7/7 anonim ***** válasza:
1.vagyok, és nő :)).
2016. nov. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!