Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Történelmi kérdés: mitől...

Történelmi kérdés: mitől lettek ukránok az ukránok? Szakszerűbben megfogalmazva: hogyan alakult ki az ukrán identitás, mint egy önálló nép identitása?

Figyelt kérdés

Annak idején a keleti szlávok első szervezett birodalma a Kijevi Rusz volt. Ők azonban oroszok, ahogy ezt a nevük is mutatja (rusz = orosz). Később az orosz birodalom kelet felé terjeszkedett, és a központja is keletebbre került, Kijev és környéke peremvidékké vált. Az "ukrajina" is pontosan ezt jelenti, peremterületnek, végvidéknek lehetne fordítani.


A történelmi források egész sokáig oroszokat említenek, ha a térség szláv lakóiról van szó. Ukrán népről (tudomásom szerint) a 19. századtól vannak források, akkor viszont már úgy beszélnek róluk, mintha mindig is léteztek volna.


Kérdésem tehát: Mi indította el azt a folyamatot, és hogyan zajlott le, hogy az ukrán nép végül kivált az orosz népből?


Másik kérdésem ezzel kapcsolatban: Milyen szerepe volt ebben a folyamatban a vallási tényezőnek?

A katolikus egyház keleti terjeszkedésére és az ortodoxia visszaszorulására, konkrétan a görögkatolikus unióra gondolok.


A válaszokat előre is köszönöm!



2016. nov. 3. 10:08
 1/6 hollófernyiges ***** válasza:

"Ők azonban oroszok"


Nem oroszok voltak, hanem ruszok...

[link]

... vagy ahogy régebben hívták őket, óoroszok. A szétdarabolódásuk gyakorlatilag a mongol hódítással kezdődött, amikor a Kijevi Rusz megszűnt. Az intaktul (bár mongol vazallusként) megmaradt északkeleti részből lettek az oroszok, míg a mai beloruszokat és ukránokat a 14. században a litvánok foglalták el, így sok száz éven át másik országban, katolikus uralom alatt éltek és kialakult a saját nyelvjárásuk és külön hagyományaik. Aztán az oroszok szétszedték Lengyelország-Litvániát és megpróbálták eloroszosítani őket, de csak félsikerrel.

2016. nov. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válasz, de igazából ezzel még nem kerültem közelebb a megoldáshoz. :)


Most hogy a "rusz" orosz-e vagy sem, az nem képezi vita tárgyát. Hiszen az oroszok, orosz nyelven, mai napig "рус"-nak nevezik magukat, valamint történelmi elődeiket sem nevezik óorosznak, ami "старый рус" lenne, ha lenne rá kifejezés, de ilyen kifejezés nincs, és sosem volt. Az oroszok a Kijevi Rusz óta folyamatosan ruszok.


A kérdésem továbbra is az, hogy ezeknek a ruszoknak a peremvidékén (ukrajina) élő népe miért gondolta azt a 19. szd. körül, hogy ők mégsem ruszok, hanem inkább ukránok.


A litván uralomnak is minden bizonnyal szerepe van a dologban, Azonban hiába volt katolikus uralom, maga az ortodox rusz nép ekkor még nem katolizált, egyházi jurisdictiós szempontból pedig még Konstantinápolyhoz tartoztak. Az autokefál moszkvai patriarchátus a 16. században jön létre, attól kezdve pedig a mai Ukrajna területén élő továbbra is ortodoxok és tovbbra is ruszok folyamatosan Moszkvához tartoznak. Egészen a görkat unióig.

2016. nov. 3. 12:38
 3/6 hollófernyiges ***** válasza:

Egyáltalán nem mindegy, hogy hívjuk a Kijevi Rusz népét, éppen azért mert három mai nemzet is született belőlük. Már az oroszok is lemondtak arról, hogy azok oroszok lettek volna.

[link]

A fentiekből kiderül az is, hogy az ukránok nem a 19. században jöttek létre és nem akkor kezdték úgy gondolni, hogy nem oroszok, akkor a nemzeti mozgalmuk indult be, mint egyébként minden más nemzetnél is.

A szétválás a litván hódítással kezdődött el úgy 700 évvel ezelőtt és persze az elején jóval kisebbek voltak a különbségek. Litvániában ruténeknek hívták a szlávokat és gond nélkül követhették a vallásukat, a nyelvüket, sőt a litván fejedelmi udvar rutén nyelven írta a hivatalos iratokat, mert saját írásbeliségük ekkor még nem volt. A vallásnak ebben a folyamatban nem volt túl erős szerepe. Eleve a 17. században hozták létre a görög katolikus egyházat és a nép elég jelentős része (például pont a kozákok) megmaradt ortodoxnak. A litván-lengyel kormányzat kimondottan toleráns volt vallásügyben (pontosabban nem mertek ebben izmozni, nem hiányzott nekik egy általános népfelkelés), annyira hogy Oroszországból is hozzájuk menekültek az óhitű pravoszlávok a Nyikon-féle reform után. Szóval egyszerűen egy földrajzi-politikai izoláció eredményezte a külön nyelv és külön identitás létrejöttét, mint a világ többi részén is szokott ez történni.

2016. nov. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

# Köszi Holló,

ezt a válaszodat is, de tényleg nem ez a része érdekel a dolognak, amit kifejtettél.


"Egyáltalán nem mindegy, hogy hívjuk a Kijevi Rusz népét, éppen azért mert három mai nemzet is született belőlük."


Az engem speciel marhára nem érdekel, legalábbis jelen esetben nem, hogy ki hogyan hívja őket. Azzal egyrészt tisztában is vagyok, másrészt pedig tojok is rá, nagy ívben. Másoknak nevet adni én is tudok, ha nagyon akarok. :)


Engem jelen esetben az érdekel, és csak abból indulok ki, és kizárólag csak azt veszem figyelembe, hogy ők hogyan hívják magukat. És pontosan az érdekel, hogy miért pont úgy hívják magukat ahogyan, és pontosan ezt kérdezem továbbra is, amit eddig kérdeztem. De összefoglalva az eddigieket:


1. Volt a Kijevi Rusz. Most felejtsük el, hogy az egykori birodalomnak van-e jogfolytonossága a cári Oroszországgal vagy nincs. Izgalmas kérdés, valóban, de engem nem a birodalom, hanem maga a nép érdekel. Ott pedig van folytonosság. A ruszok azok az oroszok, ez ténykérdés, nem vita tárgya, punktum.

(Tényleg, nehogymá' ezen kezdjünk el vitatkozni! Nem tudom, belegondoltál-e, de a te logikád szerint lengyelek sem léteztek a 20. századig, előtte "ólengyelek" lettek volna, még korábban meg "őslengyelek", ez azért ez vicces, nemde?)


2. Vannak a fehéroroszok, a beloruszok/belaruszok, akik amint a nevük is mutatja, az orosz nép egyik alcsoportja. Kb. olyan, mint a magyarság esetében a székelyek. (Ebbe most tényleg ne is menjünk bele, mert nagyon off-ba mennénk, könyveket lehetne írni róla, de példának okáért a belaruszok sosem akartak függetlenedni az oroszoktól. Ma is csak formálisan függetlenek, és nem is önszántukból lettek azzá. Bizonyos értelemben ők továbbra is Oroszország egyik tartománya, és erre ráadásul büszkék is.)


3. És vannak a "peremvidékiek", az "ukrajina"-i ruszok, akiknek valamikor a történelem folyamán fontosabbá vált elszakadni a ruszoktól, és "ukrajina"-iakká válni, mint "rusz"-nak maradni. (Ami viszont a belaruszoknak sosem vált szemponttá, hogy elszakadjanak az "anyanemzettől".)


Az eredetileg kiírt kérdésemet akkor átfogalmazom úgy is, hogy az eredeti ruszok közül miért maradtak meg eredeti rusznak az oroszok és a belaruszok, és már miért nem tartják magukat rusznak a peremvidékiek, a mai ukránok?

2016. nov. 3. 17:04
 5/6 hollófernyiges ***** válasza:

Azért lovagolok a megnevezésen, mert az ukránok és beloruszok épp olyan joggal tartják magukat a Kijevi Rusz népének, mint az oroszok, sőt még nagyobb joggal ha azt vesszük, hogy ők élnek a régi Rusz magterületein, Moszkva és vidéke akkor periféria volt. Belarusz elnevezése is évszázadokkal régebbi mint a mai orosz állam létrejötte, a litván hódítás korában kapta ezt a nevet (volt Fekete és Vörös Oroszország is, utóbbi Galíciában.)


Ami a konkrét ukrán (határvidéki) elnevezést illeti, először a 16. században hívták így magukat a Kijev-Csernyigov környéki kozákok és parasztok, akik tényleg az orosz-lengyel-tatár határvidéken éltek. A többiek ruténnek, ruszinnak hívták magukat vagy az adott régióról galíciainak, bukovinainak stb. Az ukrán név a 19. században lett általános, gondolom főleg azért, mert a nemzeti ébredés Kijev környékéről indult.

2016. nov. 4. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A Kijevi Rusz szláv népe se nem orosz, se nem ukrán és se nem fehérorosz volt, hanem keleti szláv. Persze mindhárom nép az előzményének tartja ezt a keleti szláv népet, és sokáig (lehet, hogy még ma is) mindhárom azt akarja bemagyarázni, hogy a Kijevi Rusz a saját államának az előzménye, és a Kijevi Rusz népe az tulajdonképpen orosz, ukrán, fehérorosz (az orosz történészek szerint orosz, az ukránok szerint ukrán stb.).


A valóságban kb. úgy a 14-15. századig nem létezett külön orosz, ukrán és fehérorosz etnikum, hanem keleti szláv volt, és ezek csak ezután váltak szét. A szétválásnak több oka is volt, valószínűleg az egyik ok, hogy a hatalmas területen a nyelv külön-külön utat kezdett el járni, és szétváltak.


A másik (fontosabb) dolog, hogy már a Kijevi Rusz a 13. században kezdett szétesni, Kijev szerepe egyre kisebb lett. A döntő dolog a tatár invázió volt, ami az egész keleti szláv államot megszüntette, mivel Novgorod kivételével az összes volt ruszi terület mongol fennhatóság alá került. Most ezt nem akarom részletezni, de amikor a tatárok csillaga kezdett lehanyatlani, kb. az 1400-as évek közepén Moszkva kivívta függetlenségét, és létrejött az erős Moszkvai Fejedelemség, ami maga alá gyűrte a többi szláv városállamot. Kb. ez az orosz etnikum kialakulásával párhuzamosan ment végbe.


A Kijevi Rusz nyugati területei viszont fokozatosan litván fennhatóság alá kerültek, majd amikor a lengyel és litván állam egyesült, akkor lengyel-litván fennhatóság alá. Ez ugyebár a fehéroroszokat és az ukránokat érinti... Mivel Moszkva Kijev örökösének tekintette magát, célja volt ezeket a területeket elfoglalnia, de ez nem sikerülhetett, mert a lengyel állam ekkor még nagyon erős volt.


Az ukránok szempontjából nagyon fontos mozzanat volt, hogy a lengyel állam részeként a török-lengyel határvidéken volt a terület, ahol létrejött a kozákság. Ezt sem akarom részletezni, a lényeg, hogy a kozákok 1648-ban Bogdan Hmelnyickij vezetésével fellázadtak a lengyelek ellen, mert a lengyel szejm nem volt hajlandó nekik autonómiát és kollektív nemességet adni. A lengyel király viszont igen, így polgárháború tört ki Lengyelországban a kozákok és a szejm között. Máig vita tárgya, hogy ez a kozák autonómia, amiért harcoltak, a majdani Ukrajna állam előzményének tekinthető-e. A harc eredménye az lett, hogy a kozákok (mivel a lengyeleket nem tudták legyőzni), az orosz cárhoz fordultak segítségért, így a háború végülis Lengyelország és Oroszország háborújává változott, az eredménye pedig az andruszovói békében az lett, hogy Ukrajnát kettéválasztották a lengyelek és oroszok között (a Dnyeper volt a határ). Az oroszok alatt a kozákok élveztek valamifajta belső önállóságot (a hetmanátus intézményét az oroszok nem szüntették meg), egészen II. Katalin cárnőig, aki viszont teljesen beolvasztotta Ukrajnát az Orosz Birodalom közigazgatásába.

2016. nov. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!