Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vannak olyan helyek, ahol ma...

Truudy kérdése:

Vannak olyan helyek, ahol ma sem lehet megszólalni egy kisebbségi nyelven? Mit gondoltok az anyanyelvhez való hűségről? Hogyan védenétek meg az anyanyelvet?

Figyelt kérdés

#kétnyelvűség #felcserélő
2016. nov. 20. 13:00
 1/4 anonim ***** válasza:
50%

Vannak olyan helyek és nem is oly messze tőlünk.


Fontos, mert nyelvében él a nemzet. Sehogy nem tudod, mert mindig az állam az erősebb.

2016. nov. 20. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
48%

Anyanyelvhez való hűség: mindenképp fontos. Minden nyelv más és más gondolkodást feltételez. Ezenfelül megakadályozza, hogy kihaljon az adott nyelv. A nyelv a kultúra része, identitást ad, csoporthoz való tartozást erősít. Egy nemzet leginkább a nyelven keresztül tudja magát definiálni (vannak persze kivételek, talán a legnagyobb példa az USA, ahol angolul beszélnek, tehát egy másik nemzet nyelvén kommunikálnak. Na de azért megkülönböztetik a br.english-t és az am.-t. ... Ebből is látszik, hogy fontos a nyelvi elkülönülés). Ugyanakkor ha egy országnak van egy hivatalos nyelve, akkor illik azt is beszélni, nem beszelhetsz manysiul Moszkvaban. Vagyis beszelhetsz, de ne csodalkozz, ha senki nem érti meg.

Anyanyelv vedese: 1. autonóm körzetek kialakítása, ahol az adott kisebbségi nyelv hivatalos nyelv is. 2. Iskolák létrehozása, ahol az adott kisebbségi nyelvet anyanyelvként, s nem idegen nyelvként oktatják. 3. Ha 2. nem tud megvalósulni, akkor legalább heti két órában iskolaköteles korig idegen nyelvként oktatni az adott kisebbségi nyelvet választottként. Tehát pl. ha egy manysi szeretne saját anyanyelvén tanulni, akkor idegen nyelvként felveheti a manysit az angol mellé. Az oktatás oroszul zajlik. 3. Folyóiratok az adott nyelven. 4. Kulturális programok szervezése az adott nyelvhez tartozóknak. 5. Hát, ez nem éppen egy népszerű pont, de a vegyes házasság kerülése. Ez durván hangozhat, de statisztikailag kimutatható, hogy vegyes házasság esetén az unoka, de a dédunoka szinte biztosan elhagyja a kisebbségi nyelvet. Nem enlekszem, pontosan hány százalék, csak arra emlékszem, hogy megdöbbentően nagy. Szóval a ve gyes házasság ront a kisebbségi nyelv esélyein.

Helyek, ahol nem használhatod az anyanyelvet: nem tudok olyan helyről, ahol államilag tiltják bizonyos nyelv használatát, de elképzelhetőnek tartom, hogy van ilyen. Európában szerintem nincs, olyan biztos nincs, hogy bebörtönöznének miatta. Olyan már van, hogy a közemberek részéről negatív megítélésben részesül az, aki a kisebbségi nyelvet használja.

2016. nov. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
tudna példát olyanra ahol lenézik a kisebbségi nyelven beszélőt? konkrét példa.
2016. nov. 20. 15:04
 4/4 anonim ***** válasza:

Országot? Nem, mint írtam ilyen ország szerintem nem létezik. Mert az országban emberek laknak, és van olyan ember, aki együttérez, s van, aki lenézi a kisebbséget. Van egy személyes példám: Romániaban, Kolozsvárott egy cukrászdában magyarul beszéltem, amit meghallott a pincér, és nem volt hajlandó kiszolgálni. Egy másikkal összeszólalkozott (sejtésem szerint ezen), mert utána a másik pincér kiszolgált. Angolul rendeltem az elsőnél is, de tudta, hogy magyar vagyok.


Ilyen országot nem talál. De ilyen várost sem. Mint mondtam, azért, mert nem minden ember gondolkodik egyformán a kisebbségekről, illetve a nyelvükről

2016. nov. 20. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!