Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Volt valaha békésebb, élhetőbb...

Volt valaha békésebb, élhetőbb, erkölcsösebb világ Magyarországon vagy mindig ugyanezt volt a helyzet, és a múltat kiszínezi a képzeletünk?

Figyelt kérdés
2017. jan. 3. 12:30
 1/6 anonim ***** válasza:

mire gondolsz?

milyet szeretnél?

2017. jan. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
8%
A világ és Magyarország sohasem volt még olyan békés, mint napjainkban. A múltat, ahogyan te is írod csak megszépíti az idő, utólag belemagyarázva egy sosem volt idilli állapotot.
2017. jan. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:

A 30-as évek Európája kompletten talán konszolidáltabb volt.


De az biztos, hogy a múltat hajlamosak vagyunk szépre cenzúrázni.

2017. jan. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A Kádár-korszak utolsó 2 évtizede az egyszerű emberek számára egy boldog békeidő volt. Kisebb volt a választék a boltokban, de mi azt szoktuk meg, természetes volt. Nem féltünk semmitől, nem igazán foglalkoztunk a politikával, mindenkinek volt biztos megélhetése, mindenki tanulhatott, ingyenes volt az orvosi-fogorvosi ellátás, nem volt hajléktalan, nem volt koldus. Külföldre ritkábban mentünk, csak 3-4 évente, viszont itthon mindenki elmehetett nyaralni, üdülni egy évben többször is. Hétvégén kirándultunk, hétközben esténként mehettünk olcsón moziba, színházba, olcsók voltak a fürdők, uszodák, strandok. A kereskedelemben a tisztességtelen hasznot büntették, ahogy a közveszélyes munkakerülést és az üzletszerű kéjelgést is. Közbiztonság volt, éjszaka is lehetett járni az utcákon. A leggazdagabb ember is legfeljebb 4-5szörösét kereste a legszegényebbnek. Nem voltak nagy vagyonok. A minisztert már megszólták, ha a nyaralója lakás színvonalú volt, vagy ha két kocsi volt a családjában. A gazdag ember az volt akinek volt egy családi háza, egy kis faháza a Balatonnál vagy telke tanyával, egy autója, háromévente elment síelni a Tátrába és a gyereke biciklit kapott karácsonyra.
2017. jan. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

#4: de ne felejtsük el, hogy mindez csupán a nagy átlagember szemszögéből volt ilyen idő.


"Kisebb volt a választék a boltokban, de mi azt szoktuk meg, természetes volt."

De nagyon jól láttuk, hogy már a "sógoréknál" is mennyivel jobb a helyzet, nem véletlen volt a nagy hegyeshalmi dugó a határátkelőknél, a visszafelé hűtőszekrény alatt roskadozó Trabantokkal. Az emberek NEM voltak megelégedve a helyzettel, csak beléjük fásult az "ez van, ezt kell szeretni" gondolkodás.


"Nem féltünk semmitől"

Hát, azért ez nem igaz. Ebbe na korban nőttem fel és éppen elégszer hallottam otthon olyat gyerekként, hogy erről nem szabad máshol beszélni. A csendes terror ott bújt a fű alatt. Ez csak az '56 utáni állapotokhoz képest volt békés.

Persze, akik mondjuk pártkáderek családjában nőttek fel, csak a jót látták.


"nem igazán foglalkoztunk a politikával"

Nem mertünk. De csöndesen már az sikerélmény volt, amikor pártállamilag engedélyezetten imádott Hofink "odaszólt" (bizony, nagyon körül volt határolva, mibe "köthet bele").


"mindenkinek volt biztos megélhetése"

Hát, jobb-rosszabb, de volt. Sőt, a munkakerülést büntették. Ez igaz. De majd alább írok a hátulütőjéről is.


"mindenki tanulhatott, ingyenes volt az orvosi-fogorvosi ellátás, nem volt hajléktalan, nem volt koldus"

Hát igen, csakhogy a nagy tervgazdálkodásban mindez, meg a mesterségesen rögzített ár- és bérszínvonal a háttérben egyre termelte az államgazdasági hiányt, amit hellyel-közzel kompenzált a KGST, de ezzel saját magát is bedöntötte. Amíg az egész hátországaként ott volt a hiányt-profitot hatalmas gyomorral benyelő Szovjetúnió, addig ez nem vált véres problémává.


Szóval ez bizonyos nézőpontokból lehetett éppen egy viszonylag boldog békeidő, de a hátterével együtt nézve éppenhogy egy haldokló rendszer és gazdaság látszat-stabilitása volt.

2017. jan. 4. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hopp, elkapkodtam, még pár dolog ugyanide:


"Közbiztonság volt, éjszaka is lehetett járni az utcákon."

Hát, környéke válogatja. De azért az biztos, hogy a rendőrség szabadabb kézzel rendelkezett, mint ma. Ez a közbiztonság terén jót tett, de a túlkapásokat (meg a jelentős zsebre dolgozást) nem fékezte semmi. És a rendőrség hatalma volt is elég ahhoz, hogy ha történt ilyen, soha nem derült ki. Sem a cenzúrázott médiából, sem a megfélemlített sértettől.

Egyébként a közbiztonsági problémák sem juthattak sajtóba, tehát azért ezt ne vegyük készpénznek.


"Nem voltak nagy vagyonok. A minisztert már megszólták, ha a nyaralója lakás színvonalú volt, vagy ha két kocsi volt a családjában."

Hmm, Czinege elvtárs hadügyminiszterünkről is csak utólag derült ki, hogy saját erdeje és villája volt reprezentációs vadászatokra. És nem ő volt az egyetlen.

Persze, a propaganda szerint nem voltak vagyoni különbségek. Csakhogy ez qrvára nem volt igaz.

Persze ez a kisemberhez nem jutott el az igen szűk ösvényen tartott médiákon át.


"A leggazdagabb ember is legfeljebb 4-5szörösét kereste a legszegényebbnek."

Nos, a hivatalos bérjegyzék szerint ez igaz is lehetett, de a mértéktelen korrupció (igen, sokkal nagyobb volt, mint ma), egyéb adót megkerülő, sokszor nem készpénz, hanem juttatások formájában ülő "fekete profit" figyelembe vételével semmivel sem volt jobb a helyzet mint ma.

2017. jan. 4. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!