Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan ered a Szenek családnév?

Honnan ered a Szenek családnév?

Figyelt kérdés
Már mindenhol kerestem, de még változatát sem találtam a lexikonokban...:D

2017. febr. 2. 15:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A magyar családnevek helységnevekből, más földrajzi nevekből, foglalkozásokból vagy tulajdonságokból erednek. A magyar nyelvben a mássalhangzók mindig állandó helyen vannak, és a mássalhangzók elé, közé és/vagy után illeszthetők be a magánhangzók. Például az Esterházy a Duna régi/keleti nevéből, az Iszterből származik. (Egyébként Esztergom is.)

A Szenek név legegyszerűbb asszociációja a szén többesszáma lehet, de persze ez csak egy lehetőség. Akár a szónokra is gondolhatunk, de meg merem kockáztatni, hogy a szőnök, mint szövéssel vagy akár összeesküvéssel foglalkozó személyre is utalhat.

Talán túlmagyarázottnak, sőt, kifordítottnak tűnhet a fenti eszmefuttatás, de egy másik példával hadd szemléltessem. Az sz-m mássalhangzógyök a fej szerveire és azok asszociációira vezethetők: eszem, iszom, eszem (=értelem), szám, szem, szóm.

Én ezek ismeretében kezdeném el a kutatást.

2017. febr. 6. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Azt elfelejtettem odaírni, hogy a mássalhangzók képzésük helye szerint felcserélhetők másikra.

Az sz lehet s és zs is. Az n lehet m és ny is. A k lehet g és h is.

2017. febr. 6. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!