Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha visszamennénk Magyarországo...

Ha visszamennénk Magyarországon 1980-ba, akkor az emberek büdösebbek vagy jobb illatúak lennének? Az élelmiszerektől kapnánk-e gyomorrontást vagy nem?

Figyelt kérdés

Nem volt még ennyi féle dezodor, kozmetikus, stift stb. viszont úgy hallottam, akkoriban jobban szokásban volt a rendszeres tisztálkodás.


Élelmiszereknél nyilván kevesebb előírásnak kellett megfelelni, mint manapság, de frissebbek voltak a hozzávalók.


Mit gondoltok?



2017. márc. 1. 20:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
54%

Most büdösebbek a sok kozmetikumtól. Régen azt mondták, az öregek, hogy aki sok illatszert használ, azért teszi,hogy elnyomja a büdös testszagot.

Akkor is ellenőrizték az élelmiszereket, bár a választék kisebb volt. De nem volt bennük ennyi adalékanyag és tartósítószer. Egészségesebbek voltak, mint amiket ma kapsz a boltokban.

2017. márc. 1. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%
Nekem az egész ismerettségi köröm napi rendszerességgel fürdik, úgyhogy kétlem, hogy akkoriban gyakrabban fürödtek volna az emberek. Aki meg rendesen fürdik, az nyilván nem büdös illatszer nélkül sem.
2017. márc. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

1980 azért az nem az 1600-as évek. Pasztőrözés volt már, tartósítószerek is voltak (nehogy azt higgyük hogy ezek mai találmányok), a párizsi ugyanúgy tele volt nyomva vele, mint ma. Volt túró rudi, péksütemények meg mindenféle. Én már éltem akkor, nem kaptam rendszeres gyomorrontást, hidd el.


A dezodort se ma találták ám fel, attól még hogy nem volt 1000 féle, még mindenki használt valamit amit akart. A folyékony szappan mánia, na az ténylegnem volt, szilárdat használtunk, de képzeld el hogy aki akart az fürdött, aki meg nem az meg nem. Ezt így országos szinten visszamenőleg megállapítani nem lehet, de attól hogy valakinek volt két tisztaságmániás ismerőse, attól még az ország állapotára nem lehet következtetni, és abból se, ha valakinek meg egy büdös ismerőse volt. A mi családunkban a tisztálkodás votl a divat és a mai napig is az. :)

2017. márc. 1. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Sok embertől azt hallom, hogy a 80-as években meg azelőtt a legtöbb ember Magyarországon azért tisztálkodott naponta, ha nem is teljes fürdéssel/zuhannyal, de azért megmosta az intim részeket, a hónaljat stb. most meg sokan kezdik átvenni a Nyugat-Európai/középkori módit, hogy rengeteg párfümöt meg spray-t fújnak magukra, mint ahogy a németeknél, az angoloknál vagy a franciáknál szokás.
2017. márc. 1. 22:47
 5/12 A kérdező kommentje:
Egyébként én már a rendszerváltás után születtem de igyekszem minden nap zuhanyozni, és minimális mennyiségű illatszert használni, szerintem így egészségesebb. Sok korombeli haverom inkább megoldja "konzervtussal", deóval, merthogy a zuhany túl sok időt vesz el.
2017. márc. 1. 22:51
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
30%

Nem voltak izzadtsággátló dezodorok, csak illatosítók.

Ezért az ember gyakrabban szükségét érezte a fürdésnek, mint ma, mert megérezte magán az izzadtság szagát.

De akinek a fürdés csak arra van, hogy ne legyen büdös, annak veti csak vissza a tisztálkodását a jobb, tartósabb dezodor használata.

Tisztának lenni jó érzés és alapvető közérzeti igény.

A fürdés dezodorral kiváltása a szőnyeg alá söpört szemét esete.

Aki így gondolkodik, annak a nyolcvanas évek óta csak annyi változott, hogy nőtt a higiénia termékeinek választéka.


Élelmiszerek színvonala részben esett, részben javult.

A békebeli krémtúró utánozhatatlan szerintem. Az újak nyomába sem érnek. Ja és a kiszerelés méretek pofátlanul csökkentek.

A franciadrazsé, dunakavics kuriózummá vált, boldogan csodálkozok rá, ha valahol találok.

Vadász szelet, eredeti sportszelet, kapucíner csoki...

De akkoriban a kész dobozos fagyi nem létezett, volt viszont tömény fagyasztott málna- és eperpüré.

Akkoriban jöttek divatba a szójakészítmények, volt szeletes húsutánzat, kockázott pörköltnek, szójadara darálthús helyett. Ma meg már kiüldözik minden kajából.

A friss zöldség és gyümölcs túlnyomórészt magyar termelésű volt, nem kellett félárú ízetlen spanyol almával versenyeznie a magyar terméknek. DE nem esküdnék meg, hogy az akkori gyümölcsök vegyszermentesebbek voltak, akkoriban nagyon dívott a műtrágyázás és ezerféle permetezés.

A bio-termék fogalma ismeretlen volt.

Tartósító- színező- és ízesítő-szerek terén sok olyan volt, ami mára károsnak bizonyult és eltűnt.

A bolti higiénia biztosan fejlődött azóta, a mai szabályozás sokkal szigorúbb, az akkori hentespultokra ma szerintem viszolyogva néznénk.


Szerintem aki azt mondja, akkoriban jobbak voltak az élelmiszerek, az főként nosztalgiára épít.

És az is bizonyított tény, hogy egy gyereknek sokkal erősebb az ízérzékelése, mint egy felnőttnek, aki akkor gyerekként ismert terméket ma megkóstol, az hiába tökéletesen azonos, nem fogja ugyanolyannak érezni.


Én nem sírom vissza azokat az éveket.

Esetleg azt a mazsolás krémtúrót...

:D

2017. márc. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy nem voltak olyan jók a dezodorok, de bőséggel volt már a 80-asokban, a közepétől már egy zsák import is. A 70-esekben még csak a hazai márkák voltak, Caola gyártól, stb.

Aki modern lakásba költözött, annak lett fürdőszobája, az általában használta is. A régebbi módi az sajnos a vizet melegítek tűzgyújtással, majd a konyhában a hokedlire rakom a lavórt, és megmosakszom stílus volt, de mondhatnám azt, hogy a kínosabb testrészek napi szappanos mosdatásra azért lavór segítségével is kerültek, a hokedli mellé áll, lavórt leteszi a földre, és a hokedlire ülve lábat belelógat, majd beleül algoritmus alapján. :) Ez akkor is így volt, ha volt már fürdőszoba, vegyes tüzeléses fürdőhengerrel, mert azért abba nem gyújtott be az ember naponta és kokszolt két órát, hogy fürödhessen. Ahol gyárban én kezdtem, 71-ben, onnan kettőkor a többszáz melósból tán ketten távoztak, a többi az a zuhany alá csapódott, így aztán ha otthon már nem is foglalkozott vele, naponta egyszer eltűnt róla a kosz.

És természetesen minden közösségben volt, aki híresen büdös volt. :D

Szerintem az élelmiszereknél, ha ezt a kijelentést, hogy "nyilván kevesebb előírásnak kellett megfelelni", úgy értelmeznéd, hogy romlott kajákat evett a nép, ki kell, hogy ábrándítsalak.

Frissebb az a hozzávaló volt, ami megtermett, az meg k* későn és rövid ideig volt olcsó (előtte nem volt, utána meg rövid ideig drága és szottyadt volt), vagy el lehetett tenni télire, az meg nagyjából a hagyma és a répa volt akkor is. :D

2017. márc. 2. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

Hát igen, a zöldségek és gyümölcsök frissen csak a termőidőszakban voltak jellemzően kaphatóak, télen tényleg csak az elállós dolgok, alma, krumpli, ilyesmi.

Minden más konzervben.

Meg hát óriási divatja volt az otthoni üvegházas termelésnek, ami a normál termőidőszakot kicsit megnyújtotta a "háztáji" terménnyel.

Ja meg télen a banán már tűrhető árban volt, az akkoriban divatját élő kubai narancs alapján sejtem, hogy a banán is hasonló "jó káder" származásból volt jelen. :)

2017. márc. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Kubai narancs... Valóban. :) A leve nagyon jó volt.
2017. márc. 2. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
78%

Dehogy kapnánk gyomorrontást! Őrület, hogy milyen tévhitek vannak.


Még annyit, hogy már a 60-as években is volt valami kisebb szappankinézetű dolog, amig dezodorként használtak, és voltak a golyósak is. A 70-es évektől meg már a fújósak is. Még intim dezodorok is voltak.


Szerintem mindenki mosakodott naponta, és rendesen.


Voltak még jó mirelit ételek is, szilvásgombóc, barátfüle, nudli. Vagy a bélszínroló.

Én arról nem is tudok, hogy szóját kezdtek volna a konzervekbe tenni. Rá volt az írva?

De finomak voltak a konzervek is, főleg amikor kirándulni mentünk. Babfőzelék vagy sólet.


Szerintem nincs is szükség ennyiféle szappanra, dezodorra, kozmetikumra.

2017. márc. 2. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!