Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Lehet igazság a szolipszizmusban?

Lehet igazság a szolipszizmusban?

Figyelt kérdés
Tehát abban az elképzelésben, hogy csak a gondolkodó én létezik, minden más pusztán az ő tudatának a terméke?

2017. okt. 12. 17:15
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
62%

Igen.

De ezt már részletesen megbeszéltük. Miért nem olvasol vissza?

2017. okt. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Mansour ***** válasza:
100%

A szolipszizmus rokon fogalma az autoteizmus, és ez a keleti vallásokban erősen benne van, sőt a kereszténységgel sem összeegyeztethetetlen:

[link]

2017. okt. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
53%
Mièrt èrdekel?
2017. okt. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Én mindig is egy nagy hibát láttam ebben.

Ha az én tudatom teremti ezen világ látszatát és ezt még én tudatosítom is magamban, akkor miért nem tudom befolyásolni? Csodákat tenni, vízen járni stb.?

2017. okt. 13. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Mansour ***** válasza:
100%

"Ha az én tudatom teremti ezen világ látszatát és ezt még én tudatosítom is magamban, akkor miért nem tudom befolyásolni?"

Mert le vagy csúszva egy alacsonyabb létszintre, ahol be vagy zárva a tudatod által (de nem tudatosan) teremtett világ börtönébe. Maga a felismerés, a tudatosítás még nem elég az ebből való kiemelkedéshez, csak az első lépés. Mondjuk én nem hiszem, hogy ez a tényleges igazság, de a kérdésedet a szolipszizmus nézőpontjából csak így lehet megválaszolni.

2017. okt. 13. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Gondoltam, hogy csak ilyen megoldás van.

Viszont ha csak én létezem, mindent én teremtek magam körül, akkor kicsit illogikus a saját magam számára teremtett "börtön", illetve ha nem saját teremtés, akkor máris nem csak én vagyok.

2017. okt. 13. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

...és érdekes módon mindenki ebben a "börtönben" van, akit csak elérünk.

Soha, sehol nincs olyan, hogy valaki világot (és esetleg börtönt) teremt. Senki nem él meg ilyet.

2017. okt. 13. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Mansour ***** válasza:
100%

"ha csak én létezem, mindent én teremtek magam körül"

Ezt hívják monizmusnak. A keleti vallások világképében ez többféle változatban megjelenik. Leegyszerűsítve nagyjából arról szól a dolog, hogy a létezők és a lét forrása lényegileg azonosak, valójában csak egy egységes abszolútum létezik, de a létezők sokasága a világot alkotó jelenségeket észlelve "szem elől téveszti" ezt az alapvető egységet, ezért önmagát, és a többi létezőt független, önálló léttel bíró entitásként tételezi. De mivel az önálló létének nincs alapja, az csak úgymond "illúzió". Az illúzió csapdájából a kiút a felismerésen keresztül vezet, de mivel ez az illúzió annyira átszövi a létezést, maga a felismerés kevés, valamilyen módon ki is kell emelkedni ebből a kusza szövevényből.

Szóval nem úgy létezel egyedül, hogy az elméd teremti az egész világot, hanem épp az elméd takarja el előled a valóságot, az választ el a LÉT-től, valós önmagadtól. Ha átlátsz az illúzión, akkor felsejlik a valódi lét egysége, az hogy valójában egy van, ami megalapozottan létezik, és az te vagy. Persze itt már értelmét veszti az "én" és "te", mivel az egységben ez értelemszerűen mind benne van.

2017. okt. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Mansour ***** válasza:
77%

"érdekes módon mindenki ebben a "börtönben" van"

Nincs "mindenki", csak az "egy" van. A fenti válaszomból szerintem érthető, miért. Ha nem, megpróbálom másként kifejteni, de az már nem biztos, hogy fog menni hindu/buddhista fogalmak nélkül.

2017. okt. 13. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
77%

Konkrétan a válaszomban arra utaltam, hogy érdekes módon senki sincs olyan felsőbb szinten, hogy átlássa ezt az egészet, vagy akár csak fogalma legyen róla.

Kivétel nélkül mindenki a legalsó szinten van, tehát önálló kis egységnek éli meg magát.

2017. okt. 13. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!