Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egyes magyarorszagi emberek...

Egyes magyarorszagi emberek miert nezik le az erdelyi magyarokat?

Figyelt kérdés

Illetve miert romanozzak le oket?


Ennyire nem ismerik a tortenelmet? Ha ismernek tudnak, hogy Erdely nelkul ma Magyarorszag, sot magyar nep sem letezne, hiszen itt elt tovabb majd 200 even at a magyar kultura, hiszen az alfoldet es Budat beolvasztottak a torok birodalomba.


Hogy letezik hogy ilyen alap tudas nincs meg egyes emberekben es azt gondoljak hogy 1000 evig magyar emberkent elo emberek egy gyors hatarmodositassal hirtelen atvaltoznak mas nemzetiseguve?


2018. febr. 9. 20:59
 1/10 anonim ***** válasza:
41%

Nem hiszem, hogy egy határmódosítás magyarból románná tett embereket.

Ellenben hiszek a nevelésben. Ahogy nagymamám mondta: "Lehet, hogy az erdélyiek magyarok, de román módra nevelték őket".

Sajnos ezt tapasztalom. Az erdélyieknek minden jár, mert nekik nehéz volt Ceausescu idején. Sőt, nekik több jár, mert még nehezebb volt. Adjunk, adjunk és még többet adjunk, mert nekik nehéz. Aztán áttámolyognak ide, hozzák a pereputtyot a románnál jobb nyugdíjért, őket márpedig ismerjük el magyarnak, aztán még sajnáljuk őket külön (lehetőleg anyagilag, forintér'), mer' nekik milyen rossz vót'. A mai napig várom az első olyan erdélyi magyart, akinek nem kell semmi előny, csak úgy simán meg akar élni a tudásából itthon, nem hozza az összes, hetedfokon még éppen beférő pereputtyát ide a jobb nyugdíjért, csak úgy, egyszerűen ideköltözik, dolgozik, él, fizeti az adót és előbbre jut. Biztosan az én hibám, hogy jó két évtized alatt nem láttam ilyet.

2018. febr. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Viccelsz? En csak ilyeneket ismerek. Legalabb 50-et. Mind hazajarnak latogatoba a rokonokhoz mert senkijuk sincs Magyarorszagon. Szerintem kevered az erdelyi magyar kisebbsegget egy maskok fajta kisebbseggel, ami finoman szolva is megalazo.


Egyebkent tudod hany magyarnak van Erdelyben magyar allampolgarsaga. Kozel 1 millionak ugy, hogy Erdelyben el es dolgozik is semmilyen anyagi haszna nem szarmazik belole. Miert igenyeltek volna szerinted? Pusztan azert, hogy irritaljanak teged es a hozzad hasonlokat? Hidd el ok mar reg kinottek az ilyen kicsinyes dolgokat es magyarnak lenni egy idegen uralom alatt ott tenyleg mast jelent mint Budapesten magyarnak lenni. Mindennapos kuzdelem, amit valoszinu sosem fogsz megerteni.


Az egeszbol anyagi kerdest csinalni annyira cinikus. Miert vagy ennyire pesszimista az emberekkel kapcsolatban?

2018. febr. 9. 21:33
 3/10 anonim ***** válasza:
96%

Az az ország többségére azért nem jellemző hogy lerománozna titeket, sőt!


De tulajdonképpen főleg politikai oka van. 2004-ben amikor volt a népszavazás akkor akkor a jobboldal beállt a népszavazás mögé, a baloldal meg automatikusan ellene kampányolt. Aztán 6 évvel később a Fidesz megadta a kettős állampolgárságot a szavazati joggal együtt. Ez ahelyett hogy egyesítette volna a magyarokat épp hogy megosztó volt, mivel az erdélyiek meg 97%-ban a Fideszre szavaztak, aki meg utálja a Fideszt mondhatja hogy "hát de hát nem is itt élnek, nem tudják hogy milyen korrupt a Fidesz, csak azt tudják róla hogy megadta nekik az állampolgárságot! meg amúgy is mindig csak követelnek!". Magyarán bedarált titeket a napi politika, politikai tényezővé váltatok...


Valakinek persze alapulhat személyes tapasztalaton, ilyenről is hallottam már. Az biztos hogy az erdélyi mentalitás eléggé jellegzetes. Ezt nem azért mondom mert rosszabbnak vagy jobbnak tartom, csak azt mondom hogy eléggé jellegzetes.

2018. febr. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Idegenellenesség, és az ilyen viselkedés általában nemzeti dichotómiát alkalmaz, és amikor érzékeli az erdélyi magyarok bármilyen másságát, és negatívan ítéli meg, akkor egy románozással ki lehet rekeszteni a 'mi' kategóriából, a magyarból. Ugyanez a viselkedés látható amikor nem szimpatikus nézetű embereket lezsidóznak, függetlenül a származásuktól vagy a vallásuktól. Természetesen ez kifejezetten primitív és elég undorító dolog.


Nem kapcsolódik szorosan a kérdésedhez, de a történelmi megjegyzésed teljesen hibás, és pont az általad sérelmezett logikát követi: az oszmán (és Habsburg) fennhatóság alá került területeken élőket automatikusan kizárod a magyarok közül, pusztán a politikai határok változása nyomán. Valójában a magyar nyelv és a magyar kultúra tovább élt a magyarokkal együtt a Hódoltságban, nem is beszélve a Magyar Királyság fennhatósága alatt maradó területekről. Balassi Bálint, Pázmány Péter, Zrínyi Miklós stb. nem Erdélyben éltek és alkottak.

2018. febr. 9. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Énképvédelmi mechanizmus, ahogy a menekülteket is terrorista migránsoknak látjuk szívesen, mert akkor nem kell rajtuk segíteni.


Az erdélyi magyarokról az a kép él (ha megnézzük Magyarország és Románia GDP-növekedését, már nem sokáig van ennek realitása) hogy ők azok, akiket segíteni kell, és a Kádári kisember féltékeny az állami csecsre :)

2018. febr. 10. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
akarommondani kádári kisember, kis k-val :)
2018. febr. 10. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

4


Köszi a választ. Hát igen ez is egy logikus magyarázat az egészre, de nyilván az idegenellenesség is különböző formákat ölthet, van aki tényleg csak a más rasszokat utálja, van aki meg csak a saját fajtáját, de csak azért mert máshol született és féltékenyek a magyarságukra, sajnálják tőlük. Ezen emberek esetében a magyarkodás csakis akkor figyelhető meg, ha határon túli magyarok jönnek szóba. Más idegenek nem túlzottan zavarják őket.


A történelemmel kapcsolatban, igen alkottak máshol is magyarok, ám azt lássuk be, hogy a Magyar Királyság, közvetlen osztrák ellenőrzés alatt volt, míg a török uralom alatti részen pedig alig maradt magyar, hihetetlen pusztulás ment végbe. Történelmi feljegyzések alapján Erdélyből kellett az síkvidéket újra benépesíteni magyarokkal.

2018. febr. 10. 11:57
 8/10 A kérdező kommentje:

5-6


Igen, ez lehet, ám elég sajnálatos ha egy ember (jó eséllyel liberális-globalizálódó életfelfogású) pénzkérdést csinál a nemzetiségből. Ez mondjuk erősen jellemző dolog ezen rétegben, hiszen a liberális elvek pont, hogy el szeretnék tüntetni a nemzeteket, vallásokat, és összekeverni őket. Ezért egy ilyen ember nem fogja fel, hogy vannak emberek, akik elvből, érzelemből, mintegy erkölcsi kötelességből érzik magukat magyarnak és azt hiszik, hogy csak az anyagi haszon érdekelhet egy embert. Ez mondjuk totális cinizmus és az ember ledegradálása kapzsi ösztönlénnyé, állativá.

2018. febr. 10. 12:01
 9/10 anonim ***** válasza:
46%

>jó eséllyel liberális-globalizálódó életfelfogású

-Én nem mondanám ezt, az önzés zsigeri reakció, nem liberális, konzervatív vagy nacionalista. A "világkép" valami olyasmi, ami az önérdeke ellen is mozdítja az embert, "teszem, ami a kötelességem", aztán ez a kötelesség kinél internacionalsita, kinél nacionalista, kinél idealista, azt már részletkérdés - de ez a minimuma annak, hogy ideológiának tekintsünk valamit.


Mondjuk szerintem az emberek jelentős részének nincs semmilyen ideológiája, csak takarózik vele, ha adott ideológia éppen hasznos neki. (Amíg kommunistának lenni veszélyes - "elvtárs, segítsd a lebukottakat" időszakában - addig alig voltak kommunisták, de ahogy lehetett igényelni más földjét, házát, tehenét, vagy csak egyengetni a karriert, rögtön egy csomó kommunista lett.)


Közben gondolkodtam, és árnyalnám a választ.

-Az egyik halmaz tehát a kádári kisember, aki zsigerből irigy.


Aztán van egy csomó ember, aki kényszerből vagy praktikus okokból lett magyar. Itt a magyar a többségi nemzet, és a többség mindig beolvasztja a nemzetiségeket, így lesz pl. a Petrovics+Hrúz házasságból Petőfi. Ez többféleképpen történhet, ha önkéntes, akkor gyakran neofita buzgósággal magyarabb a magyarnál, dagad a nemzeti büszkeségtől. De a mostani generáció többnyire nem ilyen, az egypártrendszer idején szinte tilos volt nem-magyarnak lenni, de nem volt különösebben ajánlott büszkének lenni a magyarságra. Úgyhogy ilyen lelkes újmagyarok alig vannak, vannak erőszakkal magyarosítottak, kifejezetten magyarellenes félelmekkel, akiknek alapélménye az, hogy aki "magyarabb", annak több joga van, az megkapta a szüleimtől elvett vagyont, engem meg megbuktatanak az iskolában, mert nem magyar az anyanyelvem, és nem értem a tanárt, illetve nem tudok magyarul felelni. Ez apám generációja, a mostani 70 körüliek. Aztán vannak a "praktikus okokból magyarok", a 40-50 körüliek, nekem pl. csak egyik nagymamám magyar, de anyám magyar anyanyelvű lett, mert az ő szüleinél ez volt a közös nyelv, és én is magyar lettem, mert az én szüleimnél is ez volt a közös nyelv. (Illetve apám el is felejtette a németet, ami anyanyelve volt, mert kiölték belőle.)


Ebből adódóan a lerománozásnak kétféle oka van. Az egyik igazából nem "lerománozás", csak Ti érzitek úgy, inkább "*kirománozás" lenne a helyes ige. Ahogy mi magyarok vagyunk (holott eredetileg szlovákok, svábok cigányok, zsidók, vagy ezek keverékei vagyunk), mert Magyarországon élünk, nyilván ti is románok vagytok, mert Romániában éltek. Csupán annak deklarálása, hogy másik országban élünk, így másik csapatban játszunk. Az sajnálatos, hogy Románia neve egyben a többségi lakosság neve is: azon senki nem sértődik meg, ha egy németországi német svájcinak vagy osztráknak nevez egy másik németül beszélőt, de ha (lakhelye alapján) franciának, az már necces. Úgyhogy ahogy a határok megnyíltak és gyakoribbak lettek ezek a találkozások, a kezdeti, nem sértő jellegűnek szánt románozás ki is kopott, a székelyezés is, miután kiderült, hogy a határ mellett x kilométerrel még nem székely, meg a csángó se az, szóval zavaros, úgyhogy mostanság aki magyarul beszél, és román állampolgár, az "erdélyi". A lerománozás már csak kifejezetten sértő jelleggel van, tehát azért románozzák le őket konfliktushelyzetben, mert azzal lehet őket idegesíteni, és ez kábé akkora bunkóságnak számít, mint a romát "büdös cigány"-ozni. Tehát kulturált, illedelmes ember nem csinál ilyent, de mint tudjuk egy ország nem csak ilyen emberekből áll.


Nem szemtől szemben helyzetben, mint ahogy a politikai ellenfelek között előfordul, szintén van lerománozás, ezzel azt kifejezve azt a véleményt, hogy nem ide fizetik az adót, de szavazatukkal hatalomban tartanak egy biturbó-közpénztolvaj kormányzatot, némi kedvezményért cserébe.

Ez persze kontraproduktív, ahogy a "redneck" is csak növeli szavazási hajlandóságát attól, hogy érzi, hogy lenézik, itt is csak mélyül ettől az árok.

2018. febr. 10. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Leginkább tanulatlanság, műveletlenség, tájékozottság hiánya az oka. De sok múlik az oktatási rendszeren, nemzetpolitikán is, hogy a politika és a média mennyire tartja melegen a témát, mennyire foglalkozik vele, tájékoztatja az embereket. Mennyire közbeszéd ez az egész. Manapság sajnos semennyire.


"Ennyire nem ismerik a tortenelmet? Ha ismernek tudnak, hogy Erdely nelkul ma Magyarorszag, sot magyar nep sem letezne, hiszen itt elt tovabb majd 200 even at a magyar kultura, hiszen az alfoldet es Budat beolvasztottak a torok birodalomba."


Ezzel vitatkoznék. A Hódoltságban megmaradt a magyar kultúra, sőt... Igazából a protestantizmus egyik fellegvára a Hódoltság volt, ha megnézed a magyarországi reformációt, a legtöbb protestáns prédikátor a Hódoltságban működött, anyanyelvű kultúra, iskoláztatás működött sok helységben, és a legtöbb protestáns templom is a török alatt épült, török engedéllyel. Attól, hogy a Török Birodalom része lett, még nem azt jelenti, hogy kulturálisan is beolvasztották volna az itteni magyarságot, ezt inkább katonai megszállásnak kell tekinteni és közigazgatásilag is megjelent a török rendszer, de a vallásba, kultúrába, iskolák ügyeibe, életmódba stb. nem szóltak bele.


Megfeledkezel a királyi Magyarországról is, Balassi Bálint, Zrínyi Miklós, Pázmány Péter és még sorolhatnám a nagy alakokat innen, akik mérföldkövek a magyar kultúrában. A Bibliát is Vizsolyban adták ki, ami a magyar irodalmi nyelv egyik alapja.


Tisztelem azt, ami az Erdélyi Fejedelemségben történt és fejet hajtok az ottani magyar kultúra előtt, de a török időkben Magyarországon is élt és virágzott, sőt, akkor alakult ki igazán a magyar nyelvű kultúra és irodalom, a reformációnak köszönhetően.

2018. febr. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!