Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szabad akarat egyenlő a...

A szabad akarat egyenlő a szabadsággal?

Figyelt kérdés
2018. máj. 24. 11:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem.
2018. máj. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem, ez két, egymástól teljesen független fogalom.
2018. máj. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
54%

A két dolog különbözőségére világít rá az alábbi bon mot:


"Szabad országban szabad ember azt tesz, amit szabad"

2018. máj. 24. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
34%

Elöbb definiáld tudományosan a szabad akaratot :)


Megsúgom, már ez sem fog menni...

2018. máj. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
48%

Mondjuk a szabadságot sem könnyű, mert az anarchia, ami a teljes szabadságot jelezhetné, mégiscsak mást jelent.

Korlátokat az ember saját magának is állít, jól felfogott érdeke a társas viszony fenntartása és ehhez kompromisszumok szükségesek, amiknek egy civilizált társadalomban vannak tanulható tapasztalatai, amik az adott társadalom szintje, igényei szerint időnként frissülnek, más prioritást nyernek.

2018. máj. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 2*Sü ***** válasza:
A szabad akarat és a szabadság is nehezen definiálható fogalmak. De ha egy naiv, hétköznapi, általános értelmezést nézünk a szabadság a tett szabadsága, a szabad akarat meg az akarat szabadsága. Lehet, hogy nincs lehetőségem – ilyen téren korlátozva vagyok, azaz nem vagyok szabad –, hogy Ferrarit vegyek, de akarni akarhatok Ferrarit, kitűzhetem célként a Ferrarihoz jutást, ebben semmi nem gátol. (Hacsak nem egy determinisztikus világban élünk, ahol eleve meghatározott, hogy én ezt akarni fogom, így az akaratom azért nem lesz szabad, mert determinált, és nem tőlem függ, tehát nem az „én” az, aki azt a Ferrarit akarja, hanem az valamiféle ok-okozati láncból szükségszerűen következik.)
2018. máj. 24. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
52%

"Nem tőlem függ"


Na igen, de mi a tőlem? Egy anyagcsomó a bemenetektől függő, és a belső állapotból következő döntés.

2018. máj. 24. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 2*Sü ***** válasza:
100%

#7: Jogos kérdés. Az ember hoz döntéseket, elhatároz dolgokat, akar, ítél, stb…


Erre többek között az agyát használja. Ha valaki vallásos, akkor tegyük hozzá még a lelket, vagy más metafizikai létezőt, mert miért is ne.


No de mi az, ami ennek a gondolkodásnak nevezett folyamat elemi lépéseibe beleszól? Mitől – fogalmazzunk egyszerűen – fog aktiválódni mondjuk egy neuron? Vagy a már meglévő állapotból determinált mindez, a meglévő állapot meg egy azt megelőző állapotból determinált, vagy valamiféle külső hatásra kerül be a gondolkodásunk folyamatába, ide sorolva mondjuk az érzékszerveket érő ingereket, de akár a kozmikus háttérsugárzás lokális megugrása miatti gerjesztődést, vagy egy radioaktív atom véletlenszerű elbomlását.


Na akkor hol van az az „én” fogalom, ami szabad tudna lenni? Ha egy-egy döntésünk, akarásunk, ítéletünk, tettünk építőköveit nézzük, akkor azok vagy egy kauzalitási láncon keresztül születnek meg – aminek a kiinduló, vagy egy közbenső oka akár a születésünk előtti időpontra is tehető –, így az adott pillanatra nézve determináltak; vagy nem kauzalitásba fektethető dologra vezethetőek vissza, olyan okra, ami nem okozata bárminek, tehát nem okozata nekünk sem, bármi is legyen az a „mi”.

2018. máj. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"akarni akarhatok Ferrarit, kitűzhetem célként a Ferrarihoz jutást, ebben semmi nem gátol"

Nem stimmel.

Csak akkor akarhatsz ilyet, ha ISMERED. Amit nem ismersz, abban még csak véletlenül sincs szabad akaratod.

2018. máj. 28. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Feltételezhető, hogy ha kimondja mi az a Ferrari, akkor ismeri is.


Ettől még stimmel az állítás.


Csak mivel a szabad akarat illúzió, determinisztikus és a kauzalitáson alapul... a Ferrari megismerése csak egy elem az oksági láncolatban.

2018. máj. 28. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!