Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szabad akarat egyenlő a...

A szabad akarat egyenlő a szabadsággal?

Figyelt kérdés
2018. máj. 24. 11:06
1 2
 11/14 anonim válasza:

Szerintem nem.


Tegyuk fel, hogy letezik Karma.


A mult eletek beli cselekedeteink meghatarozzak a jelenlegi eletunket. De mivel nem emlekszunk ra, igy sok minden egyfajta program szintjen mukodik bennunk. Akcio-reakcio. Ebben az esetben nincs sem szabad akarat, sem szabadsag.


Tegyuk fel, hogy nincs Karma.

Tegyuk fel, hogy a dontes, ahogyan reagalunk bizonyos helyzetekre, mar egyfajta dontesi szabadsag.


Abszolt szabadsag szerintem szubjektiv.

2018. máj. 28. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Tudokányos topik, itt nem létezik karma, előzö életek meg hasonló ezoterikus baromságok... amikben hinni kell, hogy letezzenek.
2018. máj. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 2*Sü ***** válasza:

> Tudokányos topik, itt nem létezik karma, előzö életek meg hasonló ezoterikus baromságok


Ezzel óvatosan, mert ugyan tudományos topic, de nem természettudományos. A filozófia, vagy az összehasonlító vallástudomány is a tágabb értelemben vett tudomány része, így nyugodtan lehet tárgyalni ilyen aspektusból is a témát.


A karma egy mechanizmus, a karma csak annyit jelent: cselekvés, persze karma alatt a tetteink és történéseink ok-okozati jellegére mutat rá. Tulajdonképpen teljesen profán módon a fizikai törvények is tartalmazzák. (Erő-ellenerő, kauzalitás, stb…)


A karma elfogadása egy személetmód. Az előző életek meg hasonló valóban nem természettudományos kategóriák, ezek tartalmaznak olyan állításokat, amik falszifikálhatatlanok, így hitkérdések, illetve részben logikus gondolkodással meg lehet találni ezeknek a világképeknek a belső ellentmondásait. De ez az előző életből származó karma csak egy nagyon primitív, profán értelmezés. A karmáró le is lehet rántani az ezoterikus maszlagot, és máris kapunk egy olyan nem egzakt, nem tudományos, de mégis szemléletformáló, sok esetben működő jelenséget, ami materialista szemmel nézve is teljesen akceptálható.


A karma az ezoterikus maszlaggal együtt értelmezve nem csak az életeken átívelő ok-okozatot tartalmazza, hanem az életünkön belüli következményeket, akár kvázi azonnali következményeket. Udvariatlan, lekezelő vagy másokkal? Nyilván akkor magadra vállalsz egy karmát – egy következményt –, teljesen logikus, hogy ez a következmény az lesz, hogy mások kevésbé fognak kedvelni, kevésbé lesznek lelkesek, hogy neked segítsenek, esetleg kicsit udvariatlanabbak lesznek veled szeme is.


De a karma is csak egy kauzális dolog, még ha nem is a konkrét fizikai síkon, hanem elvont, absztrakt síkon, vagy ha vallási köntöst aggatunk rá, akkor metafizikai síkon. Amit a #8 válaszomban leírtam, ugyanúgy értelmezhető erre is.

2018. máj. 28. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

En nem irtam, hogy letezik a karma.


En felteteleztem, nem tenykent irtam le, amit irtam...

2018. máj. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!