Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A vallás és a tudomány....

A vallás és a tudomány. Szerintetek a vallási és tudományos elméletek közt lehet átfedés annak ellenére, hogy a két tábor nem igazán kedveli egymás elméleteit? (Ez a kérdés a mindkét irány felé nyitott emberekhez irányul > ne legyen vita)

Figyelt kérdés

Gondolok itt az egyik legnagyobb témakörre:

I.


-A hit szerint létezik mennyország és pokol...

-A fizikusok szerint több mint valószínű, hogy léteznek a miénkkel párhuzamos univerzumok


II.

-Sokan hisznek a szellemekben és a "más világokról" vándorló lelkekben.

-A tudományok hívői szerint ez badarság, mégis azt az elméletet támasztják alá, hogy esetleges dimenziókból bizonyos részecskehalmazok "átszökhetnek" más dimenziókba különféle okokból (valamint az első feltevésben szereplő érv)


Szerintetek van átfedés a két tábor között, hogy egymás ellenségei mégis ugyanarról próbálják meggyőzni a másikat?



2018. jún. 29. 08:48
1 2 3 4 5
 31/44 A kérdező kommentje:

Utána nézek a forrásnak köszönöm!


Ugyebár a húrelméletben is az szerepel hogy a mi 3 dimenziós világunk egy magasabb dimenziós közegben létezik, valamint az elmélet rávilágít arra hogy lehetséges az hogy több húr, membrán létezzen (valaki az ősrobbanást úgy magyarázza hogy két membrán összeért és az ott zajló esemény okozta az ősrobbanást)


És megint a szellem történet mi van ha azok a "szellemek" nem is halottak hanem egy másik membrán élő ember vagy más élőlény átvetülése és esetenként a membránok közt van valamiféle "áthallás" ?


Valamint azt is tartalmazza az elmélet hogy egyes részecskék képesek lehetnek elhagyni az ő "világukat".

2018. jún. 29. 14:01
 32/44 anonim ***** válasza:
100%

A szellemeknek mégcsak a létezésükre sincsen hiteles bizonyíték, hogyan lehetne vizsgálni tudományosan!?

A rengeteg beszámoló puszta érzékcsalódásból ered, amit viszont képes is és vizsgál is a tudomány, elég az agyat stimulálni bizonyos pontokon az érzékszervek becsapásához, manipulálásához.

Már csak a sima hétköznapi alvásparalízis okozta hallucinációkat is valóságnak ítéli 10-ből 8 ember, nem léteznek és teljesen tudománytalan feltételezni is a szellemek létezését.

2018. jún. 29. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/44 A kérdező kommentje:
Először el kell határozni hogy a jelenség mely részét akarjuk vizsgálni majd egy megfelelő vizsgálati módszert és stratégiát kell alkalmazni, ha nincs ilyen de elméletben van alternatíva akkor azt megvalósítani de ha a jelenséget nem sikerül vizsgálni, DE létre tudtunk hozni egy olyan módszert ami eddig nem létezett és hasznos akkor már előrébb jutottunk... ez lenne a mondanivalója ennek a topicnak, hogy azért kellene ilyen dolgokat vizsgálni mert az addig vezető úton lehet sok más új információ jönne szembe...
2018. jún. 29. 14:21
 34/44 anonim ***** válasza:
100%

A keresztény vallás keretrendszere vizsgálható, például a históriája, de a régészeti leletek sajnos nem támasztják alá a Biblia történeteit, ami nagy kár, mert mégis a legrégibb összefüggő írásmű, főleg a XIX sz. során volt rá törekvés, hogy valamilyen tudományos eredményt kihozzanak belőle, de sajnos nem sikerült belőle profitálni.


Általánosságban mit lehetne vizsgálni?

Legelőször Isten személyét kellene, hogy létezik e, hiszen ez a vallás alapja, lényegi meghatározó eleme, de nagyon alul definiált, legjobban az izé szavunk közelíti meg, egy mindenható Izé, aki szeret minket állítólag, de a tettei mást mutatnak és a működése is logikátlan, nem megmagyarázható, nem behatárolható.

Milyen válasz az a világ keletkezésére, hogy Izé teremtette, semmi közünk hozzá, hogy miképpen, mert egy mindenható kompetenciájába nekünk értelmetlen belekontárkodnunk, vagyis izét izélve.

Ha megteremti az életet, vagy az állatokat, akkor ahhoz nekünk nincs közünk, az ő dolga volt és nekünk még a szándékait sem kell fürkészni, hiszen úgysem vagyunk rá képesek, csupán abban kell valamiért biztosnak lenni, hogy velünk szemben az jó.

Sorozatos izék, izét izélve izének izéből izéért.

Most mond meg, mit lehet ezzel kezdeni?

Elnézést, ha valamiképpen sértő voltam, de javasolj jobb szót, talán legyen a joker a römiből, vagy ha nem értesz velem egyet, akkor világosítsd meg a buta elmémet és mond el kicsoda, micsoda Isten, miképpen és miért, mikor teremtette a világot, hogyan gyúrta az embert a föld porából, miért így teremtette az állatokat, stb...

2018. jún. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 anonim ***** válasza:
Még egyszer elnézést, de ez a mondat, hogy Isten teremtette a világot mindenható módon, ez semmiben sem külön attól, lényegében ekvivalens, hogy Izé izélte az izét izélve.
2018. jún. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/44 anonim ***** válasza:
100%
Sajnálnám, ha kitöröltetné valaki a válaszom, de milyen csodálatos szó ez az 'izé', igazi Hungarikum, mindent ki lehet vele fejezni, a legpontatlanabb dolgokat, amit senki sem ismer, de mégis mindenre van értelme, lehet főnév, ige, melléknév, igazi isteni szó és a vallás és a tudomány közötti eltérés definíciójára is tökéletes, mert pontosan jelzi a különbséget.
2018. jún. 29. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/44 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: A villám rossz példa.


A villám egy megfigyelhető természeti jelenség. A megfigyelés/mérés tetszőlegesen megismételhető, bárki által.


A kérdésben tárgyalt és általad említett dolgok egyike SEM figyelhető meg, eleddig semmiféle használható bizonyíték nem létezett.


A kérdés az, hogy mi a búbánatért állítsunk fel tudományos elméleteket, feltételezéseket a semmire? Alap nélkül még sejtéseket sem lehet kiötleni.


Sem a szellemekre, sem a lélekre, sem egyéb "jelenségek" megfigyelésére sincs bizonyíték, tehát teljesen értelmetlen foglalkozni velük tudományos módszertannal.


Itt van a hatalmas félreértés, mert a vallás egyáltalán nem kiindulópont.

Egyébként megsúgom, nem is akar az lenni. Én is számtalan vallásos kutatót, professzort, neurobiológust ismerek... és tökéletes komplementert alkot a belső hitük a tudománnyal. Nem állnak neki tudományos módszertannal bizonyítani Isten létezését... sem kezdik el boncolgatni, hogy Allah pattintotta ki az első önreproduktív RNS-t.


Nagyon is jól megfér egymás mellett a kettő, ha úgy fogod fel, hogy Isten maga az Univerzum, és benne van a folyókban, fákban, a fizika törvényeiben. Szerintem az intelligens vallásos emberek, ahogy a tudósok is, nem próbálják az anyagi világra erőltetni a hitet. Nincs értelme.

2018. jún. 29. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy a vallásos jelenségekre kell modellt építeni csak hogy lehet hasznos irány lenne valami új megismeréséhez.
2018. jún. 29. 21:07
 39/44 anonim ***** válasza:

"a húrelméletben is az szerepel hogy a mi 3 dimenziós világunk egy magasabb dimenziós közegben létezik"

Na, na!

Ne keverd a dolgokat!

A húrelmélet nem ezt mondja, hanem azt, hogy a világunk maga 13 dimenziós. Ebből 3 normál méretűre nőtt, a többi pici maradt az ősrobbanás után. Ez azt jelenti, hogy fel van tekeredve, a benne húzható egyenes rendkívül rövid. Annyira, hogy pl. még az atomi részecskék SEM férnek el itt, csak a kvarkoktól lefelé (pl. a húrok).

Tehát a világunk BÁRMELYIK pontján elindulhatsz 16, egymástól független irányba, de ebből csak 3 irányban tudsz tovább is menni, a többi irányban azonnal elakadsz.

Viszont léteznek olyan kicsi részecskék, amelyek mind a 16 irányban tovább tudnak menni, ezért MÁSKÉPP fognak viselkedni, mintha a világunk csak 3 dimenziós lenne.

Mondjuk nézzünk példának egy bolhát, egy cérnaszálon. Te ugye csak annyit tudsz csinálni a cérnán, hogy hosszában végigmész. Neked a cérna 1 dimenziós.

A bolha körbe is tud menni rajta, tehát neki 2 dimenziós.

Tehát ha megpöckölsz egy bolhát, akkor kétféle dolgot tehet:

1: végigszánkázik a cérnán. Na, ez a klasszikus, ezt te is megteheted.

2: elkezd körbepörögni a cérnán. Na, ez már nem klasszikus, ilyet te nem tudsz!

Ráadásul a pörgését te nem is látod, túl kicsi hozzá. Tehát ÚGY NÉZ KI, mintha energiát tudna eltüntetni a semmibe, hiszen megpöckölted, mégse repült el.

Aztán ezt az energiát vissza is tudja adni, látszólag a semmiből.

Na, a részecskék pont ezt csinálják a húrelméletben. Csak azt nem tudták még kiszámolni, sem kimérni, hogy ez a 13 dimenzió pontosan hogyan is néz ki, hogyan csavarodnak, pedig ettől függ az egésznek a működése.


"lehetséges az hogy több húr, membrán létezzen"

Mármint a mi terünkön kívül?

Hogyne - de ez már nem a húrelmélet része.


"valaki az ősrobbanást úgy magyarázza hogy két membrán összeért és az ott zajló esemény okozta az ősrobbanást"

Ez egy feltevés, és egyelőre nincs bizonyítéka.


"mi van ha azok a "szellemek" nem is halottak hanem"

Tudod, ezzel az a helyzet, hogy ha léteznének szellemek, azt naponta mérnénk a részecskegyorsítókban, és egy csomó más műszerünk is mutatná.


"egy másik membrán élő ember vagy más élőlény átvetülése és esetenként a membránok közt van valamiféle "áthallás" ?"

ELKÉPZELHETŐ, hogy a gravitáció átmegy a világegyetemek között, de ez egyáltalán nem biztos. Ha így lenne, akkor időnként liftezne a gyomrod, amikor elhúz melletted pár cm-re egy bolygó vagy egy csillag.


"Valamint azt is tartalmazza az elmélet hogy egyes részecskék képesek lehetnek elhagyni az ő "világukat"."

Elmélet ez akkor lenne, ha a módszert is leírná.

2018. jún. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/44 anonim ***** válasza:

"lehet hasznos irány lenne valami új megismeréséhez"

Lehet, hogyne.

Csakhogy a középkor óta a tudomány már minden létező vallási jelenséget NAGYON ALAPOSAN megvizsgált. Pont azért, mert ezek akkor még központi témák voltak, és bőven volt erőforrás a vizsgálatukra.

Ezen kívül a vallás ma is biztosít ilyet, tehát léteznek tudósok, akik ilyenen dolgoznak. Nézd meg pl. a Templeton díjat.

Tehát biztos lehetsz benne, hogy legalábbis a fő vallások MINDEN LÉNYEGES jelenségét NAGYON ALAPOSAN kutatták már, ill. valamennyire kutatják ma is.


Az ezoterikus dolgokat pedig mindig is hobbiból kutatták, és ez ezután is így lesz. Kivéve, ha valamelyikről mégis kiderülne, hogy tényleg működik, mert akkor tudományos téma lesz belőle.


Ennél több teljesen felesleges.

2018. jún. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!