Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pszichológiát miért tartják...

A pszichológiát miért tartják áltudománynak?

Figyelt kérdés

2019. jún. 12. 08:03
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:

*** attól még működhetnek.


Ahogy a népi gyógynövényes kezelések is, próbálgatták, aztán bejött, vagy nem. Nem volt statisztika, meg kettős vak próba stb.


Azóta a gyógynövények kutatása tudománnyá vált, és az egész gyógyszertudomány is innen eredeztethető.


Kb ilyen a gyakorló pszichológia is, egyszer talán sokkal jobban meg lesz támogatva műszeresen és metodikailag. Akkor egzakt tudomány is lehet belőle.

2019. aug. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 Wadmalac ***** válasza:
Ki tudja, ha egyszer sikerül megalkotni az agy igazi neurológiai számítógépes modelljét, talán még az ismételhetőség stb. is működni fog.
2019. aug. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:

#31:


"Ahogy a népi gyógynövényes kezelések is, próbálgatták, aztán bejött, vagy nem. Nem volt statisztika, meg kettős vak próba stb. Azóta a gyógynövények kutatása tudománnyá vált, és az egész gyógyszertudomány is innen eredeztethető."


Pontosan ez az oka annak, hogy a falusi javasasszonyok kuruzslása nem tudomány, a gyógyszerkutatás/orvoslás viszont az. Ugyanilyen módon belátható, hogy a pszichológia sem tudomány, viszont a neurológia (amely az orvoslás részterülete) tudomány lehet, ha egyszer eljut arra a szintre, hogy a találgatásnál pontosabb eredményeket ad.

2019. aug. 22. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:
66%

Ne keverjük azért a dolgokat.


Tudomány bármi lehet, az emberiség tudásának összessége. Irodalomtudomány például. Ott sem lehet formalizálni a verseket, novellákat.


...

Amiről te beszélsz az a természettudomány. A pszichológia gyakorló/beszélgetős tapasztalati úton alakuló ága, nem egzakt természettudomány. Pontosan olyan, mint az irodalom, zenetudomány vagy a filozófia egyes ágai.


A szándéka pedig alapvetően nem áltudományos. Mondjuk egy homeopátiához képest, ami egyértelműen átverésre épít.

2019. aug. 22. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:

Egy szóval sem állítottam, hogy csak természettudományokat nevezhetünk tudománynak. Az viszont szerintem elvárható bármely tudományággal kapcsolatban, hogy az eredményei/állításai determinisztikusak legyenek, és legalább a saját területén belül legyenek megbízhatóak. Ugye itt is az a különbség, hogy míg pl. a hagyományos természeti gyógymódok esetében nem ismert sem a hatásmechanizmus, sem az esetleges mellékhatások, addig a gyógyszerkutatásban lehet tudni, hogy az adott szer milyen betegségeket gyógyít, és melyik mellékhatások mekkora eséllyel fordulnak elő.


Az irodalom tudományossága is megkérdőjelezhető, de azért irodalmi művekkel kapcsolatban még mindig inkább tudunk konkrét állításokat tenni, mint pszichológiai jelenségekkel kapcsolatban. A zenét és a filozófiát én nem keverném ide, előbbi a matematikához hasonlóan igen komoly tudományossággal és vizsgálhatósággal rendelkezik, a filozófia pedig (ugyanúgy, mint pl. a homeopátia, vagy a vallás) nem lép fel a tudományosság igényével, csak számos verifikálhatatlan elméletet hoz (lásd még összeesküvés-elméletek).

2019. aug. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
Bocs a Milgram-kísérlet többször reprodukálták. Tehát a pszichológiai kísérletek megismételhetőek. Aztán kiderült, hogy csalás volt az egész
2019. aug. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:

"irodalmi művekkel kapcsolatban még mindig inkább tudunk konkrét állításokat tenni, mint pszichológiai jelenségekkel kapcsolatban. "


Ez szimplán nem igaz. Az emberi psziché egyedi esetben pontosan olyan diverz és csodálatos mint egy irodalmi mű. Szubjektivitás nélkül nehéz is hozzányúlni ehhez.


Itt viszont ketté kell bontani a dolgot: A pszichológia kísérletileg megismételhető, tudományos módszertant használ. Még ha sokszor nagyon gyenge lábakon is áll.


Érdemben nem lehet publikálni szerintem pszichológiai témában statisztika nélkül.


De! Van a pszichológiának a gyakorló, alkalmazott ága... az pedig tegyük fel az adott páciens és a pszichológus kapcsolatára, érzékeire és tapasztalataira épül. Pont ahogy egy jóbarátod próbál segíteni életviteli tanácsokat adni, vagy a szüleid is... aztán ezek a pszichológusok néha könyveket írnak a leszűrt tapasztalatokból, ami akár segíthet másoknak is (nem konkrétan betegségekre gondolok). Ezek aztán elméletekké állhatnak össze... ami akár helytálló, akár nem... ezek igazolhatóak is nagyobb elemszámon már, csak sokszor annyira egyedi és szubjektív minden eset, hogy a tapasztalataikra hagyatkoznak. Egy beszélgetés óriási segítség lehet adott embernek, és nem formalizálható tudományosan.


Félreértés ne essék én is az egzakt tudományok híve vagyok, ilyen területen is dolgozok mérnökként. Sok sarlatán pszichológust seggbebillentenék legszívesebben, főleg akik félrekezelnek pszichiáterre szoruló betegeket a krix-krax képgyűjteményes tesztjeikkel :D


...de szó mi szó, ez tudomány, összegyűlő tapasztalati tudás, ami adott esetben igazolhatóvá válik..még ha nem is természettudomány.

2019. aug. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!