Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A pára miért nem távozik az...

A pára miért nem távozik az ablakon keresztül, ha kint hidegebb van? Részletek lent.

Figyelt kérdés

A fürdőszobában nincs fűtésem, így fürdésnél át sem lehet látni a párán.

Az ablak nyitva van, azt gondolnám, hogy mivel a pára meleg, egyből kiszökik.

De ez az átláthatatlan réteg is elég lassan oszlik fel, viszont utána még mindenhol ott marad, pl. a tükör még órákig vizes.

Nem értem, miért nem száll ki.


Nem merek így egy bútort venni oda, mert ha fa, megszívja magát vízzel, ha meg fém, rozsdásodni fog.

(Volt egy rozsdamentes! polcom, amit inkább kidobtam, olyan rozsdás lett...)


Mit lehetne csinálni, hogy lehetne "kitessékelni" a párát a házból?


A fűtés még egy ideig ott nem lesz megcsinálva, anyagiak miatt.

Hősugárzóval próbálkoztunk, semmi eredmény.



2019. nov. 22. 18:50
1 2
 1/11 EagleHUN ***** válasza:
100%

Gondolom egy ablak van és fent magasan bukóra nyitva?


A meleg felfelé száll ugyan de azért nem fog tudni távozni mert más irányból nem tud pótlódni a helyére levegő.


Nos a szellőzéshez pótolnod kell valamerről a levegőt.


Akár úgy hogy kinyitod a fürdőszoba ajtót és egy másik ablakot lehetőleg olyat ami ellentétes irányba néz az épületen. Így a kereszthuzat 5 perc alatt kiviszi a párás meleg levegőt.


Vagy be kell fúvatnod pl ventilátorral akár úgy hogy az ablak alatt csinálsz egy lyukat a ventillátornak és kívül belül zárható zsalukat teszel rá hogy ha nem kell szellőzés akkor ne járjon ott a levegő.

Ebben a rendszerben az ablak alatt befelé fújod a hidegebb páramentesebb levegőt és fent a párás meleg ki fog menni.


Vagy egy kürtőből (vagy kéményből) kell szellőztetni fölfelé akár csak rácson akár ventilátorral. Elzáró zsaluval lezárható módon.

Ebben a rendszerben a kürtőben fölfelé kéményhatással vagy akár ventilátoros rásegítéssel fölfelé ki lesz nyomva a párás meleg. A pótlás itt kevésbé fontos tehát még nyitott ablak vagy ajtó sem feltétlen kell bár az nyilván elősegíti de enélkül is lehet annyi áramlás amennyi kiviszi. (Akár egy használaton kívüli kémény is megfelel ennek a célnak.)


Találsz erre kész megoldásokat is:

[link]


[link]


[link]


[link]


Kutakodj egy kicsit a neten...

2019. nov. 22. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Elolvastam, de már az elején hibás a feltételezés, így nem tudom, a többi reális-e.

Nem bukón van az ablak, hanem teljesen nyitva.

Másik, ellentétes oldalon lévő ablakot nem nyitok, mert az már a konyha és az a szoba, ami fűtve van, oda nem engedem be ezt a nagy párát, ezt el szeretném kerülni.

Egy ajtót kinyitok 1-2 percre, tehát mondjuk a "köd" megszűnik, de a tükrön, csempén, egyéb dolgokon akkor is ott marad órákig, ezt kéne valahogy megoldani.

2019. nov. 22. 19:14
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs fűtve a helyiség, akkor igen nehéz dolgod lesz.

A jelenség magyarázata az, hogy a levegő hőmérsékletétől erősen függ, hogy mennyi vízgőzt tud felvenni. Minél melegebb, annál többet. Mi történik, amikor zuhanyzol? A zuhanyból jövő víz felmelegíti a körülötte lévő levegőt és telíti vízgőzzel, azaz az adott hőmérsékleten a lehető legmagasabb lesz benne a vízgőz mennyisége. Ez a vízgőzzel telített levegő egy kicsit arrébb áramolva elkezd hűlni, emiatt a vízgőz kicsapódik belőle, a levegőben ködfoltokat, a hideg felületeken (tükör, fém bútorok, hideg falak) vizfoltokat, végső soron penészedést okoz. Megoldás a magasabb hőmérséklet a fürdőszobában (a berendezési tárgyak is legyenek melegek, ne csak a levegő, amit a hősugárzó próbál felmelegíteni), vagy az intenzív szellőztetés fürdés közben (a páradús levegő azonnali kifúvása egy ventilátorral), de ki az az őrült, aki hideg szélben akar zuhanyozni?

2019. nov. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
92%
b+ be kéne tennem a kontaktlencsét, mert úgy olvastam, hogy "a pápa miért nem távozik az ablakon keresztül, ha kint hidegebb van"...
2019. nov. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, mindenkinek ment a zöld!


Akkor úgy néz ki, így marad, amíg nem lesz rendes fűtésem.


A pápa meg csak ne mászkáljon az ablakon keresztül, mikor én zuhanyzok! :D

2019. nov. 22. 19:40
 6/11 anonim ***** válasza:

Rozsdamentes bútort vehetsz amúgy, csak bizonyosodj meg róla, hogy nem "csak" felületkezelt anyagról van szó. Valószínűleg a te bútorod is csak sima acéllemez volt, és kapott egy rozsdamentes bevonatot (pl. horganyzott vas). Ez valóban nem megfelelő, mert elég egyetlen picike sérülés is (akár összeszereléskor a csavarfej meghúzáskor belemar a felületbe). Onnan már könnyen tovább tud terjedni a rozsdásodás az anyagban.

Ha viszont rozsdamentes lemezből készül, akkor az biztosan nem fog rozsdásodni. De nézhetsz műanyagból is, azt sem bántja a pára, és tapintásra sem olyan hideg, mint a fém, ami egy amúgy fűtetlen fürdőszobában nem hátrány.

[link]

2019. nov. 23. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Én is műanyagot néztem ki, de köszi a linket!


A rozsdamentes polcot a Praktikerben vettük, nem sérülésnél rozsdásodott, hanem fullosan az egész.


[link]


Ez volt az. Most kint van a kerti szerszámosban, oda még jó, mert a szerkezete rendben van, csak csúnya.

2019. nov. 23. 19:10
 8/11 anonim ***** válasza:

Ez nem rozsdamentes. Rozsdamentesnek azt hívják, ami anyagában korrózióálló vas.


Amúgy a pára azért nem megy ki, mert kb. ugyanott tud kimenni a levegő, ahol bejött. Vagyis, nem az a jelenség, mint amikor a hurkatöltőből kinyomják a húst, és hátulról levegő megy a helyére. Hanem a benti meg a kinti levegő keveredik, és egy idő után már nem az eredeti meleg és párás levegő fog kimenni, hanem részben az, részben meg az előzőleg bejött, és azóta felmelegedett hideg levegő. De közben a benti levegő lehűlt, és bár csökkent az abszolút nedvességtartalma a keveréknek, de a relatív páratartalma ugyanúgy 100 % közelében maradt, mert ugye, a hideg levegő sokkal kevesebb vizet tud megtartani. (Ha ez így nem érthető, kibontom neked, ha kéred.)

2019. nov. 24. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Á, nem, köszi, nem leszek vele előrébb. :)


De, ami krómozott, az rozsdamentes, még utána is olvastam, de ne menjünk bele. Amit kérdeztem, arra megkaptam a választ, majd 1-2 év múlva hátha lesz jó fűtésem, máshogy úgysem oldódik meg a probléma.

2019. nov. 24. 10:55
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"De, ami krómozott, az rozsdamentes,"


Nem, a fürdőszobai polc nem lesz rozsdamentes attól, hogy beborítják krómréteggel. Attól csak eladhatóbb lesz, mert szépen csillog, így azt a hatást kelti, mintha rozsdamentes lenne. Legalábbis - mint a mellékelt ábra is mutatja - ideig-óráig.

A tested sem válik attól pamuttá, hogy magadra húzol egy pamutpólót.

A rozsdamentes fém anyagában olyan, hogy nem, vagy csak nagyon-nagyon lassan (évszázadok, évezredek) alatt rozsdásodik meg. Láttál te már rozsdafoltot pl. a mosogatótálcádon? Ugye hogy nem. És nem is fogsz, 20 év múlva sem. És nem azért, mert nincs megsértve a felülete, hanem azért, mert az anyaga olyan, hogy az általános otthoni körülmények között nem lép reakcióba a levegő oxigénjével, magyarán nem támadja meg a rozsda.

2019. nov. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!