Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha felnézünk az égre, elsősorb...

Ha felnézünk az égre, elsősorban mely csillagokat láthatjuk?

Figyelt kérdés

Tudom, talán túl általános a kérdés. A legfényesebb "csillag" a Vénusz. Ezen kívül általában nem sokat szoktam látni, mivel itt városban nem sok látszik. De általában véve 3-4 csillag szokott látszani. Meg lehet így mondani, hogy melyik lehet az a 3-4? Magyarországról van szó, Pesttől nem messze, bár gondolom, a város nem nagyon számít.

Úgy értem, nagyjából közvetlen fölöttünk (tehát pl. nem a horizonton) általában mely csillagokat láthatjuk akkor is, ha nem a legjobbak a fényviszonyok.

Bocsánat, ha nagyon laikus a kérdés.


2019. dec. 3. 20:47
 1/6 anonim ***** válasza:
78%

Attól függ, mikor nézel fel. Az év mely időszakában, illetve az éj melyik részén. Elvileg a nap 24 órája során mindig ugyanazokat a csillagokat látnánk, de a Nap fénye ezt befolyásolja. Csillag alatt most valódi csilagokat értek. Ezek közül a Szíriusz a legfényesebb. A tél második felében, illetve tavasszal az esti órákban a déli égbolton találod meg nem túl magasan. Kékes fényű, nem lehet eltéveszteni. Fényerőben az Arcturus következik, amit viszont jellemzően nyáron lehet látni az esti órákban. Majd a Vega, a Capella, nem tudom mindet felsorolni. Érdemesebb talán csillagképeket keresni. A nagy göncöl lényegében mindig látható, azt biztosan ismered. Az Oriont télen lehet látni az esti órákban. Könnyű megtalálni a Castort és a Pollust (ez két csillag), vagy a Cassiopeia csillagképet. Keress rá ezekre a neten, aztán meg fogod találni őket az égen.

Beszélni kell még a bolygókról. Valóban a Vénusz a legfényesebb, de a Jupiter is igen fényes tud lenni. Jelenleg leginkább nyáron és ősszel látható. A Mars is tud fényes lenni, sőt kis keresgéléssel a Szaturnuszt is meg lehet találni szabad szemmel, persze nem a belvárosban. Ajánlott oldal:

[link]

2019. dec. 3. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A Szíriusz pl. most jön fel dél-keleten (120 fok környékén), éjjel 1-2 között lesz a legmagasabban. Arról ismered fel, hogy az Orion öv vonala kb. oda "mutat", ha meghosszabbítod balra/lefelé.

[link]

A téli égbolt látványos alakzatai az Orion, Bika, Fiastyúk (ez nem csillagkép, hanem nyílt halmaz), stb. Este még látni lefelé menni nyugat felé a Hattyút, de az inkább a nyári égbolthoz tartozik. A nyári égbolt fő alakzata a Nagy Nyári Háromszög, vagyis a Vega, Deneb, Altair hármas.

2019. dec. 3. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Az Oriont ha úgy nézed mint egy lepke volna, a bal felső csillaga a Betelgeuse vörös szuperóriás, jobb felső a Bellatrix, szintén óriás. Jobb alsó a Rigel kék óriás csillag. Az óv alatt pedig megtalálhatod az Orion ködót.
2019. dec. 4. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ábra a téli égbolt egy kis részéről:

[link]

Taurus=Bika, Aldebaran="A bika szeme", Pleiades=Fiastyúk nyílthalmaz.

2019. dec. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4 voltam, a képen el van írva az "Aldebran", Aldebaran a helyes név. Egyébként az is egy vörös óriás.

A Fiastyúknak (Pleiades) pedig szabad szemmel általában hat csillagát lehet látni, valójában több száz csillagból áll. Szabad szemmel nem látható a finom, szálas szerkezetű ködösség, ami körülveszi. (Ez inkább csak érdekesség.)

[link]

[link]

2019. dec. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A Napot.

Főleg ha nappal, pl délben nézel fel..

2019. dec. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!