Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetikailag 50%-ban megegyezü...

Genetikailag 50%-ban megegyezünk a banánnal,90%-ban az egérrel, de 15%-ban a neandervölgyivel. Hogy van ez?

Figyelt kérdés
Nyilván más-más részét, vagy más szempontból nézik a genetikát, de akkor jó lenne megmagyarázni hogyan is értik ezeket.
2019. dec. 7. 23:41
1 2
 1/11 anonim válasza:
48%
Neandervölgyi mivel? Neandervölgyi banánnal? Neandervölgyi egérrel? Voltál te már egyáltalán Neandervölgyön?
2019. dec. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
76%
A Linothele meg a theloides is érdekelne hogy hány százalékra van belőve
2019. dec. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
18%
Én siten születem és celafönök voltam
2019. dec. 7. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
90%
Nézz utána jobban a dolgoknak. Valamit félreértettél...
2019. dec. 8. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 2*Sü ***** válasza:
90%

> Genetikailag 50%-ban megegyezünk a banánnal,90%-ban az egérrel


Nagyságrendileg hasonló a tényleges arány:

[link]


> de 15%-ban a neandervölgyivel.


Van az 99,5% is.

[link]


A 15%-ot nem tudom hol olvastad, de vagy nem hiteles a forrás, vagy te értettél félre valamit.

2019. dec. 8. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk nem az lenne a gyanús, ha nem egyeznénk ilyen nagy százalékban? Akkor ott valami nagyon nem stimmelne.
2019. dec. 8. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Pl. 90%-ban az egérrel = génjeink 10%-a olyan, hogy a másik faj egyetlen egyedében sem fordul elő.


15%-ban a neandervölgyivel: az emberek kénállományának igen nagy része (mondjuk 99%-a) megegyezik. Az eltérő rész okozza a genetikai változatosságunkat, emiatt nem olyanok az emberek, mint az egypetéjű ikrek. Ebben a variálódó részben van 15% olyan, ami megtalálható valamelyik már ismert neandervölgyi genomban is, de a korai (neandervölgyivel még nem keveredett) homo sapiens genomban nem. Egy-egy ma élő emberben a 0-4% a valószínű, a 15% úgy értendő, hogy a génjeink 85%-a minden emberben a sapiens ősöktől ered, 15%-a pedig egyénileg eltérően vagy sapiens vagy neandethalis őstől jött.

Én így értettem, legalábbis, ha valaki tényleg tudja, pontosítson lécci :)

2019. dec. 8. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
97%

Milliószor le kellett írnom, és most megint kénytelen vagyok, mert nem találom, hogy honnan tudnám bemásolni.


1) A DNS-t négyféle alkotóelem alkotja. Emiatt, ha veszünk két random DNS darabot, akkor azok 25%-ban egyeni fognak. Ha két dolog kevesebb mint 25%-ban egyezik, akkor legyen gyanús, hogy ott valami furcsaság van.


2) A DNS sokféleképpen el tud térni. Például lehet eleve mennyiségbeli eltérés. Ha vesszük az alábbi két DNS-t:


AGATATA

AGATATACC


akkor azt látjuk, hogy az alsó két C-vel hosszabb a felsőnél, de a többi rész ugyanaz. Akkor ezt hány százalák egyezésnek vegyük? 100% nem lehet, mert mégiscsak eltér a kettő. Viszont az a rész, ami nem az extra, mégiscsak 100%-ban egyezik. Na például az ilyesmire nincs bevett érték, vagyis csak hasra tudunk mondani egy számot.


Akkor lehet olyan, hogy csek felcserélődik néhány pozíció:


AGATATA

AGTAATA


a felsőben TA van, az alsóban AT a 3-as és 4-es pozícióban. Mindkét DNS pont ugyanolyan hosszú és pont ugyanazok a bázisok alkotják, vagyis valami 100%-hoz közeli, de nem-100% értéket kell adni neki. Mennyi legyen? Erre sincs semmi szabály.


Akkor vannak a DNS-en lényegibb részek meg kevésbé lényegiek (kódoló és nem kódoló szakaszok) A nem kódolókban sokkal nagyobb a variancia, úgyhogy ha csak a kódolót vetjük össze, akkor sokkal nagyobb % értékeket kapunk.


Éppen ezért, amikor ilyen %-értékekkel dobálózunk, akkor nagyon meg kell nézni, hogy mégis mit vetünk össze mivel. Lehet, hogy a banán-ember 60%-ot úgy kapták, hogy mit tudom én, csak citokrm-c gén kódoló részét vetették össze (ami ember és majom közt kb 100%-ban azonos), aze ember-majom 90%-ot meg úgy kapták, hogy minden inverzióra levontak 1%-ot. Most csak hasraütöttem, de a lényeg, hogy mivel nincs egységes százalékolási szabály, ezért mindenki kitalálja, hogy ő mit néz, arra kioszt valami számot, ami tökre nem összevethető egy másik kutató máshogy kiosztott számával.


Úgyhogy a legjobb az egészet elfelejteni.

2019. dec. 8. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
69%

AZ egerek 90 százaléka megette a banánok 50 százalékát, majd a 15 százaléknyi Neandervölgyi megette az egerek 90 százalékát.

Ennyire egyszerű. :D

2019. dec. 8. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

#8 Remekül kifejtett válasz. Bioinformatikában vannak erre amúgy módszerek.


Pl ki lehet algoritmikusan számítani két szekvencia hasonlóságát.


[link]


Persze sokféle statisztikai score van, és megint ezer féle szempont, milyen géneket vetünk össze fajok között és pl az egyéni különbségeket hogyan számoljuk.

Pl megadunk egy küszöbértéket a hasonlóságra és akkor már lehet %-os arányt adni, pl a fehérjekódoló génekre egér és banánember között :)

2019. dec. 8. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!