Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Le lehet győzni a halhatatlans...

Le lehet győzni a halhatatlanságot?

Figyelt kérdés
Ezen a videón elgondolkoztam: [link]

2019. dec. 21. 20:16
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
27%

Az a tudományág egészen más célból foglakozik ezzel. És a cél nagyon nem mindegy.


A 30 és 50 éves "én" rossz példa. Attól az, hogy az embernek van emlékezete és van környezete, ezért jó esetben egész "történelmének" ad egy folytonosságot. Valóban a sejtjei jelentős része más, ám az éntudata és a környezete ezzel kapcsolatos ismeretei azonosítják.

A lombikban örökké élő aggyal egy nagyon komoly probléma, hogy nem cselekszik, márpedig ebbe az állapotba éppenséggel bele szoktak halni az emberek. Az agynak ugyanis kell a motiváció, amit a cselekvésének visszahatásai állítanak elő. Enélkül csak információt kap, az az éntudatnak (öntudatnak) kevés.

2019. dec. 22. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"nem cselekszik"

Simán megoldható az is, hogy cselekedjen.

2019. dec. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

#11 Miért ne cselekedne?

A Mátrix nem sci-fi innentől.


Egyre több agy-gép interfész születik... nem csak perifériás idegekre kapcsolható, hanem már kortikális implantátumok is.


Pont a mi kollaborációs magyar-svájci laborunkból jöttek ki új eredmények ilyen téren. Már sejt szinten bevihető az agy látókérgébe bizonyos látvány, stimuláció. Egyelőre utólagosan vírussal génmódosított egereknél és majd kismajmoknál... de kevés sejttel már működik a térbeli fotostimuláció.


Ez azt jelenti, hogy bármilyen információ bevihető az agyba, és Elon Musk elektródáival szemben térben lokalizálva, minimál invazívan (Elektródával nem lehet sejt szinten mintázatokat bevinni és meg kell sérteni az agyat az elektródával)


Egyelőre a technikát csak fel kéne skálázni, és megfejteni a kódolást mert nagyon bonyolult. Épp olyan eredményeink vannak most ami erre az elképesztő komplexitásra ad okot. Pl arra szolgálnak bizonyítékok, hogy egy egyszerű látókéregbe is már jóval előbb odafluktuál egy mozgási döntés. Nem tudjuk pontosan miért, de a látókéreg ~200 ms-es korábban is tudhatja már mit fog dönteni az öntudat a mozgásról, mint a saját motoros kéreg kiadná a parancsot. Arról már ne is beszéljünk, hogy a látókéreg rengeteg bemenetet kap magasabbrendű emocionális területekről. Az aktuális hangulatod is befolyásolja a korai látás szakaszát. Emiatt elképesztően bonyolult a kódrendszer és a mintázatok kitalálása-visszalövése.


...

Egyébként hallóimplantátum már létezik, optikai implant megoldható simán a retinával is, Svájci partnereink foglalkoznak retinális stimulációval.

Mozgás pedig a motoros kéregről vagy a perifériás idegekről kiolvasható. Vannak erre már konkrét eredmények, cikkek, humán műtétek.


Tehát ha az egészet összegezzük és felskálázzuk egy technológiai rendszerbe, akkor egy életbentartott agy, cselekvőképes. Ráköthető VR rendszerre, vagy külső autonóm rendszerekre. Pl egy Atlas robotra. Nincs elvi és gyakorlati akadálya, csak fejlődnie kell még a tech felskálázhatóságának... és pár AI kutatóra szükség volna, hogy mi a franc van a kódolásban 😃

2019. dec. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

#11, Illetve nem értem miért rossz példa.


Filozófialag, biológialiag mi a különbség egy 30-50 éves és egy 100-200 éves agy között?


Semmi. A strukturális folytonosság létezik, ez a lényeg.


Nem tudjuk mi az öntudat határa, de vélhetően, ha fokozatosan regenerálod és javítod a rendszert, maga a tudat koherenciája nem sérül. Balesetek után is megváltozhat a személyiség, de vajon az öntudat megéli saját magát újra?


Ez sok kérdéshez vezet, akár oda is, hogy reggel felébredve egy teljesen más én ébred fel, a tegnapi énemet szétkapcsolta a thalamokortikális kör végleg. Vagy mi van azokkal akik kvázi agyhalottak voltak a jéghideg vízbe esve, de emiatt újraélesztették őket és nem sérült végleg a szerkezet?

Ugyan az az öntudat ébredt fel a hibernáció/reverzibilis agyleállás után is?


Ezekre nem tudunk válaszolni, de filozófiailag és biológiailag nem különböző egy 30-50-200 éves agy. Lehet a sejtjeink nagyrésze már kicserélődött, az emlékeink 90%-a elhomályosodott, de ez nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy én ébredjek fel 200 éves agyként. Mivel a strukturális-funkcionális folytonosság nem sérült az új sejtek bekapcsolódásával.

2019. dec. 22. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként meg mást úgy sem tudunk csinálni, ez filozófiai-hitbéli kérdés. El kell hinni, hogy az az éntudat ugyan az marad, legakább részben.


Ha nem hisszük el, akkor többé nem merek lefeküdni aludni 😃


Egyébként ha választási lehetőséget kínál a technika, akkor a legtöbben gondolkodás nélkül választanák a 200-500 éves opciót, mint a végleges halált. Még ha ott is lebeg a lehetőség, hogy fokozatosan elenyész az öntudat, és valami más épül ki belőle, ami kívülre még az én személyiségemet hordozza.


Ha más nem, legalább a gyerekeim és az unokáim beszélhetnek egy agy-tartály nagypapával a VR-ben 😃

2019. dec. 22. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!