Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha rajtam kívül másoknak is...

Ha rajtam kívül másoknak is van éntudata és érzékelése, az hogy válik el az enyémtől?

Figyelt kérdés
Én tudom, hogy vagyok én és sok másik én is. De miért pont ezt az ént érzékelem sajátomnak? Erre mi a tudományos magyarázat?

2020. febr. 23. 23:15
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
96%

"szolipszizmus"

Óóó, mit össze görcsöltem, de nem jutott eszembe a neve. :)

2020. febr. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
95%
Minden fotelfilozófus eljut ide magától. Én is annak idején 😃
2020. febr. 24. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
92%

Igen, ugye “solus ipse” csak maga.

Szóval általában nem látjuk be itt a tudomány kategóriában, hogy mi a hasonlókat kérdezők problémája.

Én is azt hiszem, amit wadmalac feltételez, hogy ezen embertársainknak az a fő problémája, hogy odaképzelnek valamiféle plusz entitást az agyukba, ami mint valami mozilátogató a látókérgen mint mozivásznon futó filmet nézi azt a képet, amit a “teste” lát éppen. És ezt a “homunkuluszt” tartja saját magának.

Ettől persze még nem értjük a problémáját, hisz miért ne lakhatna mások fejében ilyen valaki, akikről ugyan nem nyerhetünk tökéletesen megbízható érzéki információt, de a létezésüket jó okkal nyugodtan feltételezhetjük, mint bármi olyanét, amit nem érzékelhetünk az érzékszerveinkkel.

2020. febr. 24. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

> szolipszizmus

Még neve is van, szuper. Hogyan cáfoljuk/bizonyítsuk be az elmélet helyességét?


> ... odaképzelnek valamiféle plusz entitást az agyukba, ami mint valami mozilátogató a látókérgen mint mozivásznon futó filmet nézi azt a képet, amit a “teste” lát éppen.

Valaha az egyiptomiak nem tudták elképzelni mire való az agy, ma már tudjuk hogy gondolkodásra - többek között. A ma egyiptomiai szerint meg nincs ilyen külön entitás az érzékelésre és annak átélésére, hanem az agy játéka. Nem tudom kinek van most igaza.


> És ezt a “homunkuluszt” tartja saját magának.

Ez a homunkulusz nagyon idézőjeles. Én személy szerint valamilyen materiális szubsztanciát képzelek a helyébe, amik mi valójában vagyunk; ez lenne az esszenciánk. Kérdés, hogy hol van fizikailag (mondjuk az agyon belül?), és hogyan lehet feloldani az abszolutizálása adta ellentmondásokat?

2020. febr. 24. 19:00
 15/23 anonim ***** válasza:
92%

"hol van fizikailag (mondjuk az agyon belül?)"

Igen, ez az egymillió dolláros kérdés... :)

2020. febr. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Bravo.

Vajon miért találják fel itt a szolipszizmust havonta?

De a kérdező annyiban új, hogy el se tud képzelni más világnézetet.

2020. febr. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
95%

Miért kéne az agyon belül elhelyezkednie "valahol"? Mi indokolja ezt?


A legegyszerűbb feltételezni, hogy egyszerűen az agy kelti, méghozzá a bonyolult kérgi és szubkortikális összeköttetéseinek hála. Egyfajta köráram, ami ha elalszunk, vagy elájulunk szétkapcsol thalamikusan. Ez szerintem elég erős érv amellett, hogy az agy kelti a tudatot.


Az, hogy filozófiailag hogy lehetséges, hogy anyagként megéljük, az megint más kérdés. Ez a természet rejtélye, a kvantummechanika "spooky" szintjéhez hasonlítanám.

2020. febr. 24. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Állunk egymással szemben. Én az én szememmel téged látlak. Te a te szemeddel engem látsz. Akkor most én vagyok te, vagy te vagy én?
2020. febr. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Amikor én jártam egyetemre (80-86), akkor a formatio reticularis működését tartották az agyműködés alapfeltételének. Tehát ha az sérült úgy tekintjük, az a személy, akinek a fejében ez van megszűnt létezni. Saját maga számára is! Nincs okunk ez utóbbival ellentéteset feltételezni. Nincs okunk továbbá azt sem feltételezni, hogy az agyunk elektrofiziológiai tevékenységén kívül van valami plusz létező is ott. Illetve dehogynincs! Nagyon jó okunk van ilyet feltételezni, hiszen ez lenne bennünk, ami halhatatlan.
2020. febr. 27. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Wadmalac ***** válasza:
#20: Magadat minősíted.
2020. febr. 28. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!