Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi volt az a bolygó, amit...

Mi volt az a bolygó, amit láttam ma este az égbolton?

Figyelt kérdés

Ma este jöttem haza, és láttam, hogy a Hold kifli alakú volt, mellette pedig egy fényes csillag volt, ami feltehetően egy bolygó.


Mit láttam?



2020. febr. 27. 19:34
1 2
 1/14 dellfil ***** válasza:
89%

Az a Vénusz. Én is megcsodáltam. Tényleg mutatósan nézett ki ez a "konfiguráció". A Holdkifli egy fényes gyémánttal... :)


dellfil

2020. febr. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Szia Delfill!


Van itt még két kérdés:


1. És azt honnan lehet tudni, hogy az a Vénusz?


2. Csak akkor látom a Vénuszt, ha kifli alakú a Hold?


Lemegyek még ma este, kicsit gyönyörködöm a látványban.

2020. febr. 27. 19:52
 3/14 dellfil ***** válasza:
84%

[link]


dellfil

2020. febr. 27. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a linket.
2020. febr. 27. 20:05
 5/14 anonim ***** válasza:
A Vénusz. Csodaszép.
2020. febr. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 dellfil ***** válasza:
81%

Igen, csak akkor. "Teleholdnál" ugyanis a Hold és a Nap "között" van a Föld, így a Vénusz - mivel sokkal közelebb van a naphoz mint a Föld - a "hátunk mögött" van. Nyilván a Nappal együtt. :)

Hogy honnan tudható, hogy az a Vénusz? Nos elsősorban a nagy fényessége az ami iránymutató lehet. Egy bolygó, egy csillag (persze a Napot ne számítsuk!) sincs olyan fényes mint a Vénusz. Amúgy meg - általában(!) - a csillagok mindig(!) vibrálnak többé-kevésbé, a bolygók fénye sokkal nyugodtabbnak látszik. Alig vibrálnak. Minél közelebbiek, annál kevésbé. A Vénusz, a Mars, és a Jupiter a legsziporkáztatóbb légköri viszonyok mellett is nyugodt fényűnek látszik. Azért van ez, mert nem teljesen "pontszerűek" a csillagokhoz képest. Ugyanis elképesztően "közelebb" van még a Jupiter is, mint például a legközelebbi csillag. A csillagok mindig - távcsőben is! - pontszerűek. (Az, hogy nem mindig annak látszanak, az az optikai törvényszerűségek miatt van.)

Bocs, de rövidebben nem ment. :) (Így is nagyon-nagyon vázlatos... :D)

Ja, és nemsokára lenyugszik a Vénusz is, (azaz bizonyítja "esti csillag" mivoltát) a Holddal együtt.

Megnéztem. Nagyon párás már a levegő, mindkettő (Hold, Vénusz) igencsak homályos lett a nyugati égen. :)


dellfil

2020. febr. 27. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#5 Igen, valóban csodaszép


#delfill


Semmi baj, sőt kifejezetten örülök a válaszodnak, mert tanultam belőle.


Az előbb voltam lent, akartam lőni egy fotót a jelenségről, de már a Holdat nem is láttam. Egy fényes csillag még látszott, talán az még mindig a Vénusz volt, de már nem volt olyan látványos.

2020. febr. 27. 20:46
 8/14 anonim ***** válasza:
14%
Ufók voltak!
2020. febr. 28. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Javaslom a Star Chart telefonos appot.


Remekül lehet vele azonosítani az égitesteket, bolygókat, csillagképeket, sőt, műholdakat is.

2020. febr. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Alex Fly ***** válasza:
100%

@2: habár nem nekem szóltb de azért válaszolok rá...


1. Onnan lehet tudni hogy az a Vénuszb hogy ott van, ahol a Vénusznak kell lennie, a fényessége, mozgásab &c. is mind megfelel neki.

2. A Hold fázisainak ehhez nem sok köze van. A Vénusz ún. belső bolygób azaz a pályája a Földénél közelebb van a Naphoz. Ezért innen úgy látszikb hogy egyszer távolodik a Naptól, majd közeledik hozzáb aztán a másik irányba távolodik, megfordul...és ezt ismételgeti. A Naptól legfeljebb 47 fokra távolodhat el -attól függően hogy melyik irányba, vagy hajnalban látjuk ahogy a Nap előtt kel vagy az esti égbolton napnyugta után, mielőtt kovetné a Napot a lenyugvásban (erről kapta a másik közismert nevét: Esthajnalcsillag).


Ha észlelni szeretnéd, gyakorlatilag az összes csillagászati program vagy app közli az ehhez szükséges adatokat (ha abszolút kezdő vagy, akkor ajánlom PC-re a Stellarium nevű progit, ami az égboltot fotorealisztikusan jeleníti meg azaz a képernyőn pontosan azt látod, mint az ég alat; illetve a kezelése is a lehető legegyszerűbb)...

2020. febr. 28. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!