Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem lépnek reakcióba a...

Miért nem lépnek reakcióba a szénhidrogének vízzel?

Figyelt kérdés

Magas hőfokon reakcióba lépnek vele, de szabadállapotban, standard körülmények között nem.

Miért van ez? A co2 h2 reakciótermék magas hőfokon nem elég kedvező standard állapotban? Vagy miért?

Köszi!



2020. febr. 29. 19:12
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Vagy egyáltalán mitől függ a képződéshő nagysága 1 vegyületnél?

Hogy mennyire ionos?

Mert pl mondjuk a 2Mg+O2–>2MgO reakciónál csak a magnéziumnak lesz képződéshője, mert igaz, hogy az oxigénnek is szét kell bválnia 2db O-ra, de az elemek képződéshője 0. És csak a 2 magnézium 2 külső elektronját kell gerjeszteni, hogy az oxigéneknek oda tudja adni őket, hogy ionosak legyenek. Vagy tévedek?

2020. márc. 1. 15:57
 12/13 sadam87 ***** válasza:

Figyelj az alapfogalmakkal komoly problémák vannak. Ráadásul mintha nem menne át, amit írok. Ezt írtam a 7. válaszomban:

"A képződéshő az az energia, ami akkor szabadul fel, vagy nyelődik el, ha egy adott vegyületből egy molt elemeiből előállítunk."

Ehhez képest amit a 11. válaszodban írsz, az teljesen értelmetlen. Csak a magnézium-oxidnak, mint vegyületnek lesz képződéshője, az azt alkotó atomoknak nem!

De akkor nézzük, mi történik az általad példának hozott reakcióban. A magnézium fémrácsos, azaz ahhoz, hogy reakcióba vigyük, a magnéziumatomok közötti kötést fel kell hasítani. Emellett a magnéziumokból magnéziumionoknak kell képződnie, azaz le kell szakítani róluk két elektront. (Be kell fektetni az első és a második ionizációs energiát.)

Az oxigénatomok közötti (kettős, kovalens) kötést is fel kell szakítani, ehhez is energiát kell befektetni. Ugyanakkor az oxigénatomok megkötik a magnéziumionok által megkötött elektronokat, így valamennyi energia felszabadul. (Ezt nevezzük elektronaffinitásnak.) Végül kialakul az oxidionokból és magnéziumionokból az ionrács, így felszabadul a rácsenergia. (Megjegyzem, a reakció nem biztos, hogy pontosan a fenti sorrendben mehet végbe, például lehetnek átmeneti állapotok is. De az energiaváltozásokat a fenti módon lehet végiggondolni. Itt van egy ábra például a LiF képződésével kapcsolatos energia változásokról:

[link]

Illetve egy bővebb szöveg, ha tudsz angolul:

[link]


"Igen de én már sajnos ott vesztettem el a fonalat, hogy az elektronokat gerjeszteni kell, hogy egymással reakcióba lépjenek?"

A kiindulási anyag atomjai közötti kötéseket fel kell szakít ahhoz, hogy reakcióba lépjenek egymással. (Nem az elektronok reagálnak egymással!) Ezt elemek esetében is meg kell tenni.

2020. márc. 1. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Okés köszönöm!


Most így helyrekerült egy pár dolog, úgy érzem.

Még az nem világos, hogy mikor az elektronaffinitásról beszélsz, akkor értem azt hogy bele kell fektetni a rendszerbe x kJ energiát hogy 1 molnyi elektront leszakítsunk, de például pont ennél a reakciónál, amit írtam miért szabadul fel akkor energia, amikor az oxigénatom megköti a magnézium gerjesztett elektronjait? Ez csak akkor következhetne be, hogyha nagyobb lenne az (első&második) ionizációs energiája a magnéziumnak, mint az az energia vagy távolság ami ahhoz szükséges, hogy az oxigén atom külső hélyára átkerüljön a 2 vegyértékelektronja.

Plusz még amit az első válaszoló említett, miért csak a szénatom az egyetlen nyertese a CH4+2H2O=CO2+4H2 reakciónak? A 2 oxigénatom ugyanolyan nyertese lehetne, mert a szén jóval kisebb elektronegativitással és ionizációs energiával bír, mint a HOH-ban a az oxigén melletti 2 hidrogénatom, vagy tévedek?

2020. márc. 1. 18:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!