Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem alkotta meg a...

Miért nem alkotta meg a természet a kereket?

Figyelt kérdés
Tök egyszerű dolog, még sincs a természetben kerék. Vannak helyette egy csomó csontból, ízületből, izomból álló végtagok, amik sokkal bonyolultabbak. Olyan, mintha fel lenne találva a motorcsónak, de a tutaj nem.

2020. márc. 16. 16:23
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
84%
Megalkotta.
2020. márc. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
92%

Biológiai szempontból abszolút előnytelen és irreális dizájn lenne.

Egyrészt kint a természetben a legtöbb terepen semmire nem jó egy kerék. A vízben, egy erdőben, egy sivatagban, hegyvidéken irtózatos hátrányt jelentene járásra, kúszásra, kapaszkodásra, úszásra alkalmas végtagok helyett.

Másrészről hogy a kerék gurulni tudjon, ehhez az kell, hogy ne legyen tényleges része a jármű vázának, hanem mint mozgó, kivehető alkatrész képes funkcionálni. Biológiailag viszont teljesen életszerűtlen, hogy ilyesmi valaha is kialakuljon.

2020. márc. 16. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
83%
Mert nem alapvető szükséglete egyik élőlénynek sem. A csontokból, ízületekből, izmokból álló végtagok jóval alkalmasabbak mozgásra, mint bármilyen kerék. Képzelj el pl. egy kaméleont, kerekekkel, szerinted mit csinálna? Végiggurulna a faágakon, meg visszatolatna?
2020. márc. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy bizonyos állatok kihasználják a gördülés előnyeit, pl. tobzoska.
2020. márc. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

Bár kerék nem létezik, de motor igen.

Azt megalkotta a természet.

2020. márc. 16. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
82%

Kerékhez út is kell.


A probléma meg a csapágyrésszel van, ugyanis egy élőlény-végtagjába mindenféle folyadékok mennek, jönnek fix csöveken. Persze nem mondom, hogy lehetetlen lenne, de az akkora ugrás lenne, hogy ahhoz képest a selyemhernyó meg a selyemgyártulajdonos gyakorlatilag ugyanaz. Pedig van közöttük X csillió év és mutáció.

2020. márc. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

"egy élőlény-végtagjába mindenféle folyadékok mennek, jönnek fix csöveken"

Pontosan, a kerék és a test, aminek a része, nem kapcsolódhat fixen össze, különben nem tudna szabadon akárhányszor körbefordulni. (Tudom, egysejtű, forgó farokrész... de ott nem is kell különösebb fix kapcsolat, elég annyi, mint ami a pók fonalát egyben tartja.)

Leginkább valamilyen szimbiózisként tudnám elképzelni, tehát a "kerék" egy önálló élőlény lenne. De ez egy bonyolult együttműködés lenne, nagyon erős specializációval, és nem igazán van köztes átmenet, ami evolúciósan oda vezetne.

2020. márc. 16. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 Wadmalac ***** válasza:

A fő baj szerintem, hogy a kerék nem nagyon fejleszthető ki evolúciósan.

Az kész állapotában működőképes, gördülő hengeres test plusz csapágy/tengely. De CSAK ebben az állapotában működőképes, tehát nem igazán tud valamiből folyamatosan egyre jobb képességgel evolválódni.

Amíg nincs teljesen kész, a célra használhatatlan.

És nincsenek olyan oda vezető lépések, amik működnének és kerék + tengely végeredményre fejlődhetnek.

A kerék előfutára a test és talaj közti KÜLÖN gördülő elem. Ha már külön van, nem része a testnek.

2020. márc. 17. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 Tislerics Máté ***** válasza:

1.: A természet nem alkot semmit! Csupán a változó környezet miatt a véletlenül kialakult bonyolult szén óriásmullkulák alkotta "molekulavárosok" alkalmasak vagy alkalmatlanok lesznek a fennmaradásra. Amelyik nem alkalmas az eltűnik, amelyik meg véletlenül igen, az tovább változik az önreprodukció és szaporodás során bekövetkezett hibák miatt.


2.: Létezik kerék az élővilágban: Az ember is része a természetnek mert egy élőlény és akár csapágyazott, lengés-csillapított, sorozatban gyártható kereket is képes alkotni eszközhasználata révén. De szerves tengelyen forgó sejtszervecske is kialakulhat az evolúció során, még ha ez igazán ritkának is számít bolygónkon:


[link]


A ganajtúró bogár is képes gördíteni a ganajt ahelyett hogy vonszolná. Sok más állat is megtanulta, hogy a legegyenletesebb gördülést kereket formálva lehet a legpraktikusabban megvalósítani. A leggyakoribb, ha az állat saját magát gördíti. Polipok, pókok, kisemlősök, stb. képesek saját testüket úgy összegömbölyíteni, hogy egyenletes gurulásba kezdjenek:


https://www.youtube.com/watch?v=HfUf5IawJ30


https://www.youtube.com/watch?v=0FznBIIUdtw


https://www.youtube.com/watch?v=iSy66K6aQ6g


3.: Egy nagyon lapos, (minimális domborzattal rendelkező) bolygón, bizonyára gyakoribb lenne az ostor szerű sejtszervecskére is jellemző kerék kialakulása. Az autóink sem véletlenül kerekeken gurulnak. Egyletes talajon ez sokkal praktikusabb megoldás, tehát az evolúció minden további nélkül kiszelektálhatná ezt a módszert. Bár a végtagos mozgás bizonyára gyakoribb, mint a guruló megoldások, mert a bolygók felszíne általában egyenletlen.


Továbbá a végtagok sok más egyéb funkciót is betölthetnek. Az élőlényeknek márpedig nincsenek egyedi funkcióval ellátott szervei. (Az túl nagy luxus lenne) Minden része egy állatnak legalább 4-5 funkció betöltésérre alkalmas. Ahogy a termékeink is: Egy alkatrész nagyon sok szempont miatt olyan amilyen: Gyárthatónak, megfelelően rugalmasnak, erősnek, beépíthetőnek, karbantarthatónak, esztétikusnak, ergonomikusnak, egyszerűen használhatónak, stb. kell lennie. Tehát a végtagok (mint multifunkcionális eszközök) kialakulása szinte törvényszerű, de nem feltétlenül szükséges. Lásd.: bakteriális ostor.

2020. márc. 17. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Wadmalac ***** válasza:

Na ez az ostor a tengelyes forgásával NAGYON közel jár a kerék legfontosabb szükségletéhez.

De gyanítom, hogy ez a "technológia" a makroméretek felé haladva egyre több problémába ütközik.


Mindegy, szerintem ez az a természetes szerv, végtag, az egyetlen ismert, ami esetleges kiindulási pontja lehetne a kerék-evolúciónak.

Mármint szervként, testrészként.

Az eszközhasználat már más téma.

2020. márc. 17. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!