Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A most világszerte fertőző...

A most világszerte fertőző koronavírus a természet műve lenne, vagy egy mesterséges vírus?

Figyelt kérdés

Édesanyám mondogatja gyakran nekem,hogy ez mesterséges vírus,Kínában úgyis sok öreg van,csak a baj van az idősekkel világszerte,az aktív keresők pénzéből élnek gyakorlatilag a nyugdíjasok.


Túl sokba kerül az államnak az egészségügyi ellátásuk.


Főleg a fejlett országokban probléma ez.


Meg egyébként is nagyon nagy a Föld népessége,ez is csak egy probléma megoldási mód,így majd kevesebben leszünk.


Így legalább megoldódik a túlnépesedési probléma+a gyengébb immunrendszerűeket kiszelektálja a vírus.



Túl sok számára ennyi véletlen egybeesés!


Ide akartam feltenni a kérdést,a természettudományok kategóriába,hogy szakértői választ kaphassak.



2020. ápr. 20. 16:27
1 2 3 4
 21/32 sadam87 ***** válasza:
100%

#20

Látom, mindenhova kirakod. :D Na akkor én is.

Eredetileg ide írtam, pontosan ugyanerre a válaszra reakciónak:


Ránéztem a cikkre. Már eleve elég fura, hogy nem nagyon sikerül például rendesen hivatkozni (nincs hivatkozás lista, stb.), vagy például a képeknek sem felirata nincs, se a szövegben egyértelmű jelölések. De ezek értelemszerűen csak formai hibák, nem jelentenek semmit.


Azonban jött rögtön egy érdekesnek tűnő mondat:


"Surprisingly the specimens also contained the adenovirus “pShuttle” vector, developed by Chinese scientists in 2005 for SARS-CoV-1."


(4. oldal, utolsó bekezdés)


Van is hivatkozás, szuper! Nézzük meg!


Nos sajnos a hivatkozás nem valami olyan oldalra vezet, ami alátámasztaná a cikkben megfogalmazott állítást, hanem magának a vektornak a szekvenciáját tartalmazó adatbázis oldalra.


[link]


Hm, akkor mégis honnan vette ezt az információt, próbáljuk kikeresni. Nos nem azt a cikket találtam meg, hanem a kritikai elemzését:


[link]


Eszerint két "aprócska" hibát/csúsztatást:


1. A szekvencia egyáltalán nem egyedi a SARS-CoV-2 vírusban, számos másik vírusban is megtalálható.


2. Azt a bizonyos pShuttle vektort úgy csinálták, hogy egy adenovírus genomjában berakták az előző SARS vírus spike proteinjének génjét (pontosabban egy darabját). (Ezt a cikk által megjelölt hivatkozásban írják le.) Innetnől kezdve nagyon meglepő, hogy ez a szakasz hasonlít a viszonylag közeli rokon SARS-CoV-2 geomjának megfelelő részére. (Az általam idézett cikk alapján pedig az adenovírus vektorral nincs érdemi homológia.)


Állítólag nem alapoz erre a cikkre a későbbi vizsgálatban, de akkor is bőven ad okot gyanakvásra, ha így indít egy cikk.



Csak még egy mondat a "Laboratory Origin Hypotesis" fejezet elejéről:


"No other coronavirus in the same subgenera has a furin cleavage site, as it is called."


Nos ez az állítás önmagában úgy tűnik igaz (bár ezt nem (sem) hivatkozta le a tisztelt szerző). Viszonyt a nemzetségben (azért az sem olyan durván tág rokonsági kör) bőven előfordulnak koronavírusok olyan spike proteinnel, amin furin hasítási hely van. Egy friss elemzés alapján a emzetségben többször is, egymástól függetlenül kialakult a furin hasítási hely. A következtetésük alapján ez egyáltalán nem utal mesterséges eredetre (bár önmagában ki sem zárja azt).


[link]



Na még egyet (csak szemezgetek):


"Experiments in three independent laboratories also demonstrate that CoV-2 has changed genetically so much that it can no longer infect any bat species cell culture tested."


(7. oldal, 2. bekezdés)


Állítólag 3 független vizsgálat történt - ebből 0-t hivtkozott le. (Ez már egy szakdolgozatban is elég kínos lenne.)


Amúgy nem sokkal az idézett cikk előtt arról írt, hogy a denevér, amiről feltételezik, hogy az emberre átterejdt a vírus, 1900 km-re él Wuhantól. Hát kis utánanézéssel nem úgy tűnik.


[link]


Hupej tartományban (ahol Wuhan van) a fenti link alapján ugyan valóban nem találták meg, de a környező tartományokban szinte mindenhol. Kb. bő 200 km-re lehet a legközelebbi pötty, ahol megtalálták a denevért, és nyilván nem tárták fel az összes élőhelyét. (Amúgy meg ugye az az egyik elképzelés - bár nem tudom jelenleg mennyire elfogadott - hogy egy állatpiacról indult el a járvány, ahol mindenfél állatokat összegyűtjenek messzeföldről.)

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..


Összegezve: ez a cikk finoman szólva sem tűnik meggyőzőnek. (Amúgy a cikk szerzője eddig (saját bevallása szerint) mellrákkal és kapcsolódó betegségekkel foglalkozott, szóval nem hinném, hogy egy vírusszakértővel volna dolgunk...)

2021. febr. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 Wadmalac ***** válasza:
Sadam: Az ilyen válaszokat el kéne tárolni minden tipikus konteós kérdéshez későbbre és ha újra jön, csak bevágni. Rengeteg időt megspórolna, meg szerintem esetleg a floodot is.
2021. febr. 18. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 manly ***** válasza:
18%
Ez mesterséges, már kevesen hiszik el, h csak úgy magától világgá ment ez a vírus és csak úgy önként hullámzik meg mutálódik.
2021. febr. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
Mármint: a buták képtelenek megérteni a tudományos tényeket, és ezért inkább az izgalmas konteókat hiszik el.
2021. febr. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 manly ***** válasza:
0%
Sok ún. conteo beigazolódik, h nem conteo.
2021. febr. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
100%
1000-ből 1.
2021. febr. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 sadam87 ***** válasza:
100%

#23

"Ez mesterséges, már kevesen hiszik el, h csak úgy magától világgá ment ez a vírus és csak úgy önként hullámzik meg mutálódik."

Miért is hinnék, hiszen nem sok vírus szokott mutálódni, meg járványt okozni, csak az összes. (Bár az tény, hogy világjárványt valóban kevesebb, de hála a globalizált világnak ez meg fog változni.)

2021. febr. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 sadam87 ***** válasza:
100%

#22 (Wadmalac)

Sajnos ez olyan értelemben nem jó minden konteos kérédshez, hogy egy adott cikkre vonatkozik, majd találnak másikat.

De most be lett pár kérdéshez rakva vagy linkelve.

2021. febr. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ez mesterséges, már kevesen hiszik el, h csak úgy magától világgá ment ez a vírus és csak úgy önként hullámzik meg mutálódik.


Jól értem? Akkor pont ezen logika mentén mesterséges vírus okozta a spanyol náthát, az influenzát, a kolerát, az tífuszt, a himlőt, a kanyarót, a tuberkulózist, a szifiliszt, a leprát, a sárgalázat és a pestist is? Ott reszelgették a pestis baktériumának DNS-ét középkori tudósok? Hiszen ugye azt írtad, hogy az nem lehet, hogy csak úgy magától világgá megy egy vírus, baktérium, vagy hogy a járványnak vannak hullámai, meg még mutálódik is a kórokozó!

2021. febr. 18. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 Wadmalac ***** válasza:
100%

#20: láttam, sok gépelést spórol.

Én speciel nem erre a konkrét válaszra gondoltam, hanem hogy legyen témakörönként egy ilyen joker, ami összefoglalja a tényleg gyakori kérdések választát, konteók érveinek cáfolatait.


Pont úgy, ahogy általánosan az FAQ lista szokott szerepelni oldalakon.


Elég rendesen megdobná az oldalt, ha lenne egy ilyen előre gyártott kérdéslista, témakörönként, válaszokkal és totál hű lenne az oldal nevéhez.

És a válaszokat lehetne szerkeszteni, mint a Wikipédiát.


Idejön egyszeri Zokni Janó, kiváncsi, hogy a lumbulábiak rakták- e össze a piramist.

Nem írhatna ki azonnal kérdés, de kulcsszavakra hozná neki a FAQ kérdés-és válaszlistát, ahol kiválaszthatná, na pont erre gondoltam, rákatt, elolvas, lehiggad.


Borzalmas flood mennyiségtől mentené meg az oldalt.


Most folyamatban van egy kellemetlen "elfajulása" az oldalnak, ezerszer ismételt kérdéseken megy ezredszer tök ugyanaz a vita.


Ha lenne ilyen FAQ lista, ha valaki kérdez, jelentés-töröltetés-lehülyézés helyett mondjuk a kérdése alapján felhasználók simán odairányíthatnák, ahol az FAQ listában ott a kész válasza.

2021. febr. 19. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!