Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetne elképzelni a...

Hogyan lehetne elképzelni a világűr hidegét?

Figyelt kérdés
Kb -30 fok volt a leghidegebb, amit tapasztaltam. Mondjuk -50-et még el tudok képzelni, de én a -250-et szeretném. Tudnátok mondani vmi szemléltetést? Köszönöm!

#világűr #Hidek #Kêpzelet
2020. máj. 20. 08:06
1 2 3 4
 21/32 Wadmalac ***** válasza:
52%

"De a 25-30 fokos levegő hogyan melegíti fel a 37 fokos testünket, hogyan pótolja a test hősugárzás-hőtermelés deficitjét?"

Hát, nem pótolja. :D


Viszont itt bejön a képletbe a hőkapacitás témája.

Ha álló, nem mozgó 25 fokos levegőben vagy 37 fokos, akkor a körülötted lévő levegő felmelegszik ugyanerre a hőmérsékletre és visszasugározza a leadott hődet. Egyszerűen túl lassú a hőáramlás a gázban a testedtől távolodva ahhoz, hogy több hő menjen el, mint amit folyamatosan belülről pótolva adsz le.


Áramló levegő más tészta.

Ott a bőröd folyamatosan frissen érkezett 30 fokos levegővel találkozik, ami így el tudja hordani a leadott hőt.


Nem tudom, pontosan hány km/h szélben kel 30 fokban állnod ahhoz, hogy pár perc alatt elkezdjél vacogni, de előbb-utóbb megtörténik.


És itt a magyarázat arra is, miért lehet 30 fokban is megfázni, ha a ventilátorod folyamatosan lobogtatja a bundádat.

2020. máj. 21. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

"körülötted lévő levegő felmelegszik ugyanerre a hőmérsékletre és visszasugározza a leadott hődet"

Egy részét. A többit inkább szórja. Persze az is igaz, hogy a levegő a Napból nyert energiájából is sugároz ránk, de megkockáztatom, hogy a hővezetéshez képest elenyésző mértékben. De összességében igen, ezt valóban kihagytam a fenti kommentemből.


És akkor hogy néz a képlet az űr vákuumában? Helyes a fent linkelt számítás, jók lehetnek a kiinduló adatok? Tényleg több hőt sugároz (vagy ad le?) a testünk, mint amennyit megtermel? Nekem ez a része volt furcsa, nem áll össze a hőegyenleg. (Először azt írtam, hogy elfogadom a cikkben írtakat, aztán kezdtem gondolkodni, de már megbántam. :))

2020. máj. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

Nagyon alap gondolatmenet: Termodinamikailag mi a helyzet az űrben lebegéskor az utcán ácsorgáshoz képest?

- Nincs hővezetés a környezet felé. (Fenntartom, hogy a hő mindig kifelé áramlik egy egészséges szervezetből. Értem a hőkapacitás és szél dolgot is, de az inkább a mértéket határozza meg.)

- Nem kapunk hősugárzást a környező levegőtől és tárgyaktól. (Nem a mennyezeti infra fűtőlapra gondolok.)

Ez a kettő elvileg kompenzálhatná egymást, csak még mindig úgy sejtem, hogy nagyságrendi különbség van köztük a hővezetés javára. (?)

2020. máj. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 Wadmalac ***** válasza:

"úgy sejtem, hogy nagyságrendi különbség van köztük a hővezetés javára."

Nehéz arányról beszélni, ha egyszer NINCS hővezetés. :)


Csak hősugárzás van.

Ezzel meg a veszteség kicsi.

2020. máj. 22. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
Tökéletesen nulla hővezetést csak akkor feltételezhetünk, ha a világűrt tökéletes vákuumként modellezzük. Ekkor viszont a hőmérséklete sem értelmezhető.
2020. máj. 22. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 Wadmalac ***** válasza:

"Tökéletesen nulla hővezetést csak akkor feltételezhetünk, ha a világűrt tökéletes vákuumként modellezzük."


Az igaz, de nem hiszem, hogy egy ember kihűlése szempontjából köbméterenként mondjuk 100 gázmolekula hűtőképessége érdemes lenne a figyelembe vételre.

A normál légkörhöz képest olyan 10^23-szor kevesebb, szóval nem fog beleszólni mérhető eredménybe.

2020. máj. 22. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
Ezt már csak a tudományos korrektség követeli, a válasz szempontjából mindegy, hogy a hővezetés tökéletesen nulla-e, vagy csak nagyságrendekkel gyengébb, s ezért elhanyagolható.
2020. máj. 22. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 Wadmalac ***** válasza:
Hát, ha neked a mondjuk 10^-23 W hővezetési teljesítmény nem eléggé nulla a tudományos korrektséghez, mikor a hősugárzás és hővezetés ARÁNYÁRÓL (és ott is ilyen 10^22-10^23 szorzó van) volt szó, lelked rajta. :)
2020. máj. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
Tudományos gondolkodás szempontjából baromira nem mindegy, hogy azért nem foglalkozol valamivel, mert nincs (elméletileg is nulla), vagy mert elhanyagolható.
2020. máj. 22. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
Előbbi esetben neki sem állsz ellenőrizni, tulajdonképpen mennyi részecske van a világűrben, és hogy ez mekkora hővezetési tényezőt jelent.
2020. máj. 22. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!