Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet azt felfogni, hogy...

Hogy lehet azt felfogni, hogy végtelen a világegyetem?

Figyelt kérdés
Térben értettem (ill. nyilván időben is végtelen), de én mondjuk nem vagyok matematikus, valaki mondja meg, hogy kell azt felfogni, hogy a mi csillagrendszerünkön túl is létezik valami, mert ugye nem úgy van, hogy ott a vége, és akkor ott egy üres fal, hanem utána is van valami, meg az után is, meg az után is, meg az után is.... hogy lehet ezt emberi aggyal felfogni?

2020. máj. 20. 14:15
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
84%
Határtalan, nem végtelen.
2020. máj. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
de hogy lehet felfogni? nem a szóhasználat érdekel, hanem maga a tudat. ha határtalan, akkor azt hogy lehet felfogni?
2020. máj. 20. 15:16
 3/24 anonim ***** válasza:
55%
Hát, nehezen. Nem vagyok benne biztos hogy túl sokan ténylegesen képesek felfogni ezt, a legtöbben inkább csak értik, hogy így van és kész.
2020. máj. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
19%

Szerintem felfoghatatlan.


Hétköznapi használatra meg elég az, hogy "krvanagy"...

2020. máj. 20. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
34%

A labda is határtalan, nem?

Ugyanígy határtalan a világegyetem is.

2020. máj. 20. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

utolsó: hát, a labda nagyon is határos :) ha a középpontjától indulok ki, akkor ott, ahol a gumirészbe üközök, ott a határa.:)


ugyanígy ha kiindulok a Föld középpontjából, és megyek-megyek egy vonalon baromi hosszan... nincs vége a vonalnak. és ezt én nem tudom felfogni.

2020. máj. 20. 16:14
 7/24 anonim ***** válasza:

De ne a középpontjából indulj ki, mert te a felszínén vagy.

Bármerre is indulsz a felszínen (másfelé nem tudsz menni), sehol sincs határa.

Na, pont ilyen a világunk, csak eggyel több dimenziója van, és ezért nem csak síkban tudsz elindulni bármerre, hanem térben is.

2020. máj. 20. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:
Nem változtat hogy a középpontból indulok vagy a felszínről. Kellő távolság eseten a föld felszíne és középpontja közötti távolság is elenyésző. De ha a labdás példánál maradunk és a felszínből indulok ki: nem körbe szeretnék menni a labdán hanem a labda érintő sikjából húzok egy erre merőleges síkot, vagy egy merőleges vonalat. Nincs vége a vonalnak. Ez az, ami kétségbeejtő és emberi esszel meg a tudomány mai állása szerint sem fogható fel csak hipotetikusan magyaráznak róla.
2020. máj. 20. 16:50
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyen vonal. Ugy tunik, univerzumunk topologiaja hasonlit a labdahoz, csak eggyel tobb dimenzioval. Tehat ami univerzumunkban a ter, az a labda eseteben a sik, vagyis a labda felszine. Ahogy az univerzum 3 dimenziojat sem tudod elhagyni, barmely iranyba is indulsz el, ugy a labda felszinet sem, indulj el rajta barmely iranyba. Mint a labda felszine 2D-ben, ugy az univerzumunk is onmagaba zarodik, csak 3D-ben. Ezt jelenti az, hogy hatartalan.

Univerzumunk veges, de hatartalan kiterjedesu. Veges, mert nem vegtelen (csak bazi nagy), es hatartalan, mert nincs hatara, nincs fala, nincs olyan pontja, melyre azt mondhatnad, itt vegzodik. Ha elindulnal tetszoleges iranyba, es mindig egyenesen haladnal, akkor visszajutnal ugyanoda, ahonnan elindultal.

Ez csak azert nem megvalosithato, mert nem tudsz tetszoleges sebesseggel haladni (fenysebesseg mint korlat), es az univerzum nagyobb mertekben tagul, mint a fenysebesseg.

2020. máj. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
:( oké fogjuk rá hogy értem. De fel nem foghatom :) köszi :)
2020. máj. 20. 18:44
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!