Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A galaxisok milyen irányba...

A galaxisok milyen irányba mozognak? Mint egy frizbi (oldalra), vagy mint a naprendszerünk homlokegyenest, vagy melyik hogy?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy minden mozgás viszonyítás kérdése, de értitek szerintem mire gondolok.

Néztem galaxis ütközésekről képeket, de mivel csak képek, nem derül ki belőlük, hogy melyik merről ment a másikba (meg ugyebár akkor a gravitációjukkal torzítják is egymás pályáját).

A mindenfelé mozgásra tippelnék, de amelyek oldalra mennek nem kellene a közepüknek, tömeg középpontjuknak eltolódva lennie egy kicsit? Bár légellenállás nincs, de maga-mögött nyúlnia kellene a spirál karnak szerintem, még ha csóvát nem is húz.



2020. jún. 7. 22:46
1 2
 1/15 2*Sü ***** válasza:
86%

> Tudom, hogy minden mozgás viszonyítás kérdése, de értitek szerintem mire gondolok.


Nem, nem értem mire gondolsz. Mivel a mozgás viszonyítás kérdése, ezért a kérdés megválaszolásához meg kellene mondanod, hogy mihez képest vett mozgásra vagy kíváncsi.


> Néztem galaxis ütközésekről képeket, de mivel csak képek, nem derül ki belőlük, hogy melyik merről ment a másikba (meg ugyebár akkor a gravitációjukkal torzítják is egymás pályáját).


Az egyikhez képest a másik, a másikhoz képest az egyik…


> de amelyek oldalra mennek nem kellene a közepüknek, tömeg középpontjuknak eltolódva lennie egy kicsit?


Nem, mert nem a tömegközéppont húzza a spirálkarokat. Nem kötélen húzzák a galaxist a tömegközéppontnál fogva. A galaxis minden csillagának, bolygójának, kavicsának, porszemének megvan ugyanaz a sebességkomponense (nyilván inerciarendszerhez megválasztás kérdése, hogy ez mekkora).

2020. jún. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
81%
Valószínűleg hasonló jellegű a kérdés, mint hogy pl. a Hold hogyan tud állandó pályán keringeni a folyamatosan haladó Föld körül. Hiszen a Hold a külső oldalon gyorsabban halad a Nap körül, mint a belső, Nap felőli oldalon. De a helyzet az, hogy egymás tömegközéppontja körül keringenek, a tömegközéppont mozgását követik. A galaxisokban a csillagok is így tesznek, nem sodródnak le a csillagok attól, hogy az egész galaxis mozgásban van.
2020. jún. 8. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
A frizbis kérdésre: A haladási irányuk független a galaxis síkjától. Ahogy pl. a Naprendszer fő síkja is független a Tejútrendszer síkjától.
2020. jún. 8. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
40%

Én sem értem a kérdést... most az a kérdés, hogy a galaxisok milyen irányba forognak, vagy hogy milyen irányba zuhannak az űrbe, vagy mi?

A kis galaxiscsoportunkba tartozó galaxisok egymás felé zuhannak. Hogy az a zuhanás merre van, azt egy adott koordinátarendszer nélkül, amit hozzáillesztesz egy 3. referencia térponthoz, nem lehet megmondani. Annyi biztos, hogy egymás felé zuhannak.

A Naprendszerünk sem homlokegyenest megy, hanem a központi szupermasszív feketelyuk orbitján kering. Gondolom, hogy a "frizbi" alatt az orbitot értetted, vagy nem tudom.

2020. jún. 8. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
82%
Összefoglalva: NEM úgy mennek, mint egy frízbi, hanem teljesen összevissza. Sőt: a galaxison belül az egyes naprendszerek is teljesen véletlenszerű síkban forognak. A miénk is.
2020. jún. 8. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
68%

Amíg nem érted a relativitáselmélet ezen aspektusát, addig a kérdés zavaros és nem megválaszolható.

Lokálisan és konkrétan lehet értelmük az általad vázolt mozgásformáknak, de összességében a mozgások az univerzum mozgástörvényei szerint zajlanak. Abban az összefüggésben pedig a leírt mozgásformák úgy nem léteznek.

2020. jún. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 2*Sü ***** válasza:
40%

> Amíg nem érted a relativitáselmélet ezen aspektusát, addig a kérdés zavaros és nem megválaszolható.


Még relativitáselmélet sem kell ide. A sebesség, illetve a mozgás – pl. az egyenes vonalú egyenletes mozgás is – már a klasszikus, newtoni fizikában is relatív mennyiség, csak egy adott viszonyítási rendszerhez képest értelmezhető. A gyorsulás az, ami abszolút mennyiség a newtoni mechanikában, de a sebesség relatív.

2020. jún. 8. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
28%

#4:

Hmm, valaki elmagyarázhatná, miért lettem lepontozva.

Az oké, hogyha tévedtem valamiben, nem vagyok csillagász, de akkor indokolják már meg azok ellenérvekkel, hogy miért tévedtem...

2020. jún. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

2*Sü! Tudom, hogy minden mozgást csak egy másik ponthoz képest értelmezhetjük. Tudom, hogy ebbe is bele fogsz kötni, de egy fix nem mozgó pontból szemlélve gondoltam, de ilyen ugyebár nincs az említett relativitás elmélet miatt, egyértelmű, de ha lenne?

Régen láttam egy animációt a naprendszerünk mozgásáról, az eredetit sajnos nem találtam meg, de linkelek egyet amiben a 7:16-től mutatják.

https://www.youtube.com/watch?v=FYbDVnB-nWY

Tudom, hogy az itt mutatott "homlokegyenest" sem egyenes, mivel a galaxis körül is ívelt valójában, meg a spirálkar alsó és felső holtpontja között is le-fel mozog, átfordúl, de nem kerül a Föld a Nap elé, vagy mögé (alá-felé).

A galaxisok egymásba zuhanása is lehetséges lenne hasonló módon szerintem, mármint, hogy csak a tengelyük irányában mozognak ívelve. Például, hogy homlokegyenest megy a halmaza széle felé, de elszökni nem tud, egy íven visszafordul, és szintén homlokegyenest zuhan vissza. Vagy a galaxis halmazokban nincs ilyen?

2020. jún. 8. 15:49
 10/15 A kérdező kommentje:
Rájöttem, bár elég érdekesen hangzik, de fizikai képtelenség, hogy fix nem mozgó pont legyen az univerzumban, mivel mihez képest nézném, hogy nem mozog ugyebár.
2020. jún. 8. 16:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!