Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A galaxisok milyen irányba...

A galaxisok milyen irányba mozognak? Mint egy frizbi (oldalra), vagy mint a naprendszerünk homlokegyenest, vagy melyik hogy?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy minden mozgás viszonyítás kérdése, de értitek szerintem mire gondolok.

Néztem galaxis ütközésekről képeket, de mivel csak képek, nem derül ki belőlük, hogy melyik merről ment a másikba (meg ugyebár akkor a gravitációjukkal torzítják is egymás pályáját).

A mindenfelé mozgásra tippelnék, de amelyek oldalra mennek nem kellene a közepüknek, tömeg középpontjuknak eltolódva lennie egy kicsit? Bár légellenállás nincs, de maga-mögött nyúlnia kellene a spirál karnak szerintem, még ha csóvát nem is húz.



2020. jún. 7. 22:46
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
0%

Az lehet a probléma, hogy nincs olyan irány, hogy "homlokegyenest".

Egy galaxisnak van tengelye vagy síkja - homloka az nincs.

2020. jún. 8. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
40%
Gondolom úgy érti, hogy a forgástengely irányában halad, vagy arra merőlegesen.
2020. jún. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
28%

Akkor nézzük csak a Naprendszert.

Elhelyezed egy 3D-s koordinátarendszer (x,y,z) origóját a Nap középpontjába. Az x tengelyt rárögzíted a Föld középpontjára, így a Föld keringésével fog forogni a koordinátarendszered. Mivel a mozgások állandó sebességűek, ezért a Földről nézve olyan, mintha a koordinátarendszer fix lenne, tehát ebből már meg lehet állapítani pl, hogy a Nap origójához képest a Jupiter milyen koordinátákon található.

Persze a téridő torzulását ebbe nem tudjuk beleszámítani, ami miatt pontatlan adatokat kaphatunk.

2020. jún. 8. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, sokat tanultam belőlük. Ment a pipa.


De lenne még két kérdésem.

A galaxisoknak van északi és déli pólusa?

Illetve ismert a Föld sebessége a Naphoz képest, ismert a Naprendszer sebessége a galaxis középpontjához képest, ha jól emlékszem ismert a galaxisunk sebessége is, de ezt mihez képest mérték meg?

2020. jún. 8. 19:09
 15/15 A kérdező kommentje:

Utána olvastam a dolgoknak, meg gondolkoztam rajtuk.

"Tejútrendszer körülbelül 600 km/s sebességgel mozog az extragalaktikus inerciarendszerhez képest." Habár erről az extragalaktikus inercia rendszerről nem találtam semmit, egy angol cikket találtam amiben a kvazárok által létrehozott rendszerről írtak, azt tudtam, hogy ez alapján számítják ki a távolságokat, de alapból nem gondoltam, hogy ez alapján sebességek is meghatározhatók, de szerintem erről van szó.

A galaxisok egymásba zuhanását (a galaxis halmazokon belül) is megértettem szerintem, egy hasonlatot találtam ki rá, olyan a galaxis halmaz mint egy szivacs, ami éppen szárad ki és húzódik össze, úgyhogy valóban az összes galaxis a halmaza középpontja felé halad.

A galaxisoknak meg szerintem nincs pólusa, mivel égitesteknek lehet, mint például ha a Napnak van is, a Naprendszerre nem lehet értelmezni, minthogy egy rendszer.

Köszönöm a segítségeket, mindenkinek.

2020. jún. 9. 18:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!