Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sejtmembrán áthatolhatósága...

Sejtmembrán áthatolhatósága miért ilyen (micellák, kémia, biológia)?

Figyelt kérdés

Szóval azt tanultuk, hogy a sejtfal ugye egy kémiailag lipid kettősréteg, melyben mindig a hidrofil, poláris fej fordul kifele, és belül - a filmréteg belsejét - az apoláros farok rész (zsírsavoldallánc) alkotja.

Ez eddig okés, de azt írja, hogy a membrántranszport az úgy történik, hogy a légzési gázoknak és apróbb gázoknak (O2, CO2) átjárható, viszont a nagyobb Ca2+-ionnak már alig. Kérdem én itt csak a molekula/ion/atommérettől függ a permeabilitás, vagy itt nem úgy van, hogy csak a poláros dolgoknak átjárható, mert az extracelluláris térrel határolt felszíne a poláros fej, illetve ezáltal erősen apoláros jellegű molekulák nem, vagy csak alig tudnak áthatolni?


Plusz még az a jelenség is kicsit zűrzavaros nekem, amikor a micellák (amik tudnak ki-be fordulni a közeg polaritásjellegének megfelelően) belsejébe kerül valami. Úgy értem azt értem, hogy ha pl apoláros lötyibe belevezetek ilyen zsírsavoldalláncot és poláros fejet tartalmazó molekulát, akkor az oldódás törvényeinek megfelelően átjut az azonos polaritású részen, de tovább hogy tud a micella belseje felé kerülni, mikor középen egy ellentétes polaritású rész van? Azon hogy küzdi magát át?


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2020. jún. 15. 15:26
1 2 3 4
 31/31 sadam87 ***** válasza:

Kikövetkezteni az EN-t nehéz, mivel mért adatokból számolt érték. Például mi alapján következteted ki, hogy a fluor (Pauling féle) EN-a 3,98. Vagy a hidrogéné 2,20 (utóbbit azért is nehéz kikövetkeztetni, mert egyezményes érték). Nyilván vannak általános szabályok (pl. az EN a periódusos rendszerben lentről felfelé, és balról jobbra növekszik), de erre van bőven kivétel (hasonlítsd össze az arany és az alumínium EN-át).


"The screening effect of the inner shells”.

Erre írtam, hogy az elektronok elfedik a magtöltés egy részét. (Ha jól emlékszem, magyarul így szokták hívni.)


#30

A töltések közötti vonzóerőt a Coulomb törvény adja meg. A vonzás ereje függ a töltések nagyságától és távolságától.

Az atomok esetében nyilván nem mindegy, hogy melyik héjon van az elektron. A belső héjon levő elektronokat erősebben vonza a mag. A legkülső elektron leszakításához szükséges energia az első ionizációs energia.

2020. júl. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!