Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a koordináta-rendszerek...

Mi a koordináta-rendszerek legáltalánosabb alakja?

Figyelt kérdés

2020. júl. 3. 18:21
 1/6 anonim ***** válasza:
22%
A derékszögű koordinátarendszer
2020. júl. 3. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Gondolom a Descartes-félére gondolsz. Az egy jó kiindulási alap, de a kiterjesztései nem biztos, hogy derékszögűek. Van példának okáért poláros is. A lehető legáltalánosabban szeretném megfogni a koordináta-rendszereket.
2020. júl. 3. 21:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Ugyan ez nem az én területem, de a legáltalánosabb koordinátarendszerre az alábbi tulajdonságokat tudnám elképzelni:


-tetszőleges számú középpont,

-ferdevonalú,

-nem ortogonális .


Másképpen megfogalmazva: a metrikus tenzora nem diagonális és offdiagonális elemei is tartalmazhatnak helyfüggő tagokat.


Kérem javítson ki, aki jobban ért a témához.

2020. júl. 4. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#3: Tehát koordináta rendszer az alábbi:

1. ami descartesi,

2. amiből a tenzorszorzás 1.-t csinál.

3. más van?


Csak hogy tisztán lássak, Descartes-ból milyen tenzor csinál polárt?

2020. júl. 4. 08:02
 5/6 anonim ***** válasza:
Általánosított görbevonalú koordinátarendszer. Nézzetek utána!
2020. júl. 4. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A legáltalánosabb (és ez kb. az első óra 2. perce a vektortereknél matek órán) az ha van egy N dimenziós tered és definiálsz n darab bázisvektort. Ennek az n darab bázisvektornak a lineáris kombinációja lesz a keresett helyvektor. Ez általában jól használható az esetek jelentős részében. Léteznek még az ún. polár koordináta rendszerek ahol a vektor hosszát és a vektor "iránnyal" (ez általában n-1 darab n-1 dimenziós alakzattal bezárt szögsorozat lesz) bezárt szögét adják meg (síkban ez pl. az X tengellyel bezárt szög és az origótól mért távolság; térben pl. az XY síkkal bezárt szög, valamint az YZ síkkal bezárt szög és a vektor hossz).



Amit 5-ös írt (2020.07.04. 14:20-kor), léteznek nem egyenesvonalú koordináta rendszerek is bár eléggé gyerekcipőben jár még az elmélet.


Létezik olyan eset amikor az origó nem fix. Pl. ipari robotoknál használtak régen olyat (most nem tudm, mert kb. 20 éve nem programoztam ipari robotot), hogy az origó mindig a szerszám csúcsa és ehhez képest adjuk meg a kövektező pontot és az elmozdulás pályáját. Néhány esetben láttam ezt másutt is használni.

2020. júl. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!