Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lesz sok ember bunkó a...

Miért lesz sok ember bunkó a laikusként szerzett tudományos "ismereteitől"? (kifejtés lent)

Figyelt kérdés

Azt veszem észre ebben a kategóriában olykor, hogy vannak emberek, akik olyan magabiztossággal állítanak hülyeségeket, hogy az hihetetlen, és még nem is ez a legnagyobb baj, hanem az, hogy ha valaki ezt szóvá meri tenni, akkor támadnak és bunkóznak.

Vannak, akik megnéznek 3 fizikáról szóló dokumentumfilmet meg esetleg elolvasnak egy Stephen Hawking könyvet és máris képzett fizikusként nyilatkoznak olyan dolgokról, amikhez egyébként nem értenek.

Hangsúlyozom, nem az érdeklődéssel van bajom, hanem azzal, hogy gyakran nulla alázat van az ilyen emberekben és előállnak hülyébbnél hülyébb elméletekkel stb. Ez viszont számomra bosszantó.

Nyilván ez az én nézőpontom, érdekelne a ti véleményetek is.

(Most ezt erre a kategóriára szűkítettem, de alapvetően idegesítőnek tartom, ha valaki olyan témában okoskodik, amihez igazából semmi köze).


2020. júl. 30. 13:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Popper egyik könyvében idézett egy tudóstól aki azt mondta, hogy az ember feje üres, de aztán ahogy beletöltenek valami az kitölti és hirtelen határozott véleménye és álláspontja lesz mindenről. Hát ezért.
2020. júl. 30. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Wadmalac ***** válasza:
71%

Szerintem ebből a szempontból teljesen kiegyensúlyozott az oldal. A felvetett problémával tökéletesen azonos arányban vannak azok a kérdezők, akik "tudományos" választ várnak, majd ha kapnak és az a válasz nem tetszik nekik, nagyon csúnya sértegetős ámokfutásba kezdenek, papagájként ismételgetik a téves véleményüket és senkire nem hallgatnak.


Ha minden tudományos témában csak adott témaköri, magasan jegyzett kutatók-tanárok válaszaira vár a kérdező, nem ez a megfelelő fórum.

Viszont itt sok embertől sok választ tudsz kapin, közte hiányosat, hibásat is.

Az egésznek az összességéből fog kikerekedni az az oldal szintjéhez képest jó válasz, ami adható.


Sajnos éppen az a jellemző, hogy azok a válaszok a leghibásabbak vagy leghiányosabbak, mikkel úgy esik be a gazdája, hogy adott területnek ő a profija és minden másik válaszoló hülyeséget ír.

Na abból sosem lesz normális válasz, csak vita-flood.


A valódi szakemberek, akik át is tudják adni a tudásukat, inkább a többi válasz esetleges hibáit korrigálva szállnak be, nem hülyézve és nem ex cathedra kinyilatkoztatásként.

Van ilyen is itt sok, sok területen és ők nagyon hasznosak.


Amúgy #1-es válaszára felhangként, van egy olyan mondás is, hogy a buták magabiztosak, az okosok meg tele vannak kétségekkel.

Alapvetően kijelenthető, hogy minden radikális, általánosító, ellentmondást nem tűrő válasz valahol hibás, mert semmi sem csak fekete vagy fehér.

2020. júl. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Ezzel az a baj, hogy az emberek 1 része nem ért az adott témához, a másik fele pedig hiányosan, meg van az a kevés, aki ténleg ért hozzá. Ilyenkor ugye mindenki állítja a saját igazát, lehet, hogy pont 2 hozzá nem értő fog 2 különböző választ írni, ha ez történik, akkor abból megint civakodás lesz, a többi ember pedig az egyik vagy másik mellé áll, vagy kitalál egy új "teóriát".

Szóval ebben az oldalban az a baj, hogy általában olyanok teszik fel a kérdést, aki szeretne többet megtudni az adott témáról (van, aki csak pl. hibát talált valamiben és arról kérdez meg hasonlók), általában sokan válaszolnak, nem lehet tudni, hogy kinek van igaza, mert mindenki mást állít. Persze van olyan, hogy látni az egyiken, hogy hülyeség, de van olyan is, hogy egymással "harcoló" emberek mind a 2 felének az állítása igaznak tűnhet. Valami biztosabb forrás kell, ha olyan kérdések iránt akar valaki kutakodni. Ez az oldal nem igazán tudományokra és hasonlók tanulására való. Ezen az oldalon egy alkoholista traktoros és azon ember, aki az egész életét az adott témára áldozta állítása ugyanannyit ér :(

2020. júl. 30. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Wadmalac ***** válasza:
76%

#3:

Mindez igaz, de én gyakran nézegetek angol nyelvű, kifejezetten tudományos kérdezős oldalakat és apróbb eltérésekkel ugyanez zajlik, csak ott noname júzerek helyett néha nevesített PhD-s szakik esnek egymás torkának, sokszor a NEM szakterületi doktor ír hülyeséget, a rutinos, adott téma körében dolgozó féllaikus ad jó választ.



Az tény, hogy a GYK már kialakítása miatt sem lehet hiteles tudományos forrás. És nem is ez a célja.

De sok embernek az itt nyerhető tudományos információ simán elég ahhoz, hogy a kapott adatok alapján eljusson a hiteles forrásig.

2020. júl. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A kérdezővel és a többiekkel is egyetértek.


"alapvetően idegesítőnek tartom, ha valaki olyan témában okoskodik, amihez igazából semmi köze."


Ez legtöbbször már egy-két szó után kiderül. Aztán, ha egy valóban hozzáértő leírja a véleményét, akkor az okoskodó még őt hülyézi le, és semmihez nem értőnek tartja. Ez már velem is megtörtént. Utána hiába próbáltam meggyőzni érvekkel képletekkel, nem, szerinte, én akkor sem értek semmihez. Az a baj ezzel, hogy ilyenkor már nem is az eredeti kérdésről folyik a vita, hanem egymás, néha már sértegetésével. Én is megkaptam már, hogy "isten barma" vagyok, meg hasonlókat, pedig én semmilyen "csúnya" szót nem írtam neki. Sokszor nem is a kérdéshez tartozó apróságból hatalmas vita keveredik. Ez nem viszi előrébb a kérdés megválaszolását. Van olyan is, aki képtelen elfogadni, ha valaki kijavítja, kiegészíti az egyébként részben jó válaszát. Ha valóban jogos ez a kiigazítás, azt normális ember megköszöni, nem pedig felháborodik rajta. Nincs olyan, hogy valaki, még csak egy szakterületen belül is, mindent tud. Utána kell nézni a dolgoknak, és, ha más jobban tudja, azt el kell fogadni. Szerintem ez így lenne normális.

2020. júl. 30. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Van egy ilyen, hogy


[link]


De van példa a fordítottjára is; állítása szerint 3 mérnöki diplomája van, és a válaszokból ki is derül, hogy -főként az analízis terén- nagy tudása van, emiatt ő felhatalmazva érzi magát, hogy a legkisebb pontatlanságért is a földbe döngöljön ahelyett, hogy kb. 2 sorban kiigazítaná az egyébként helyes választ.

Azért írt ő meredek dolgokat is... például engem azért támadott be egyszer, mert azt mertem mondani, hogy az 1/s a fordulatszám mértékegysége, mire ő azt mondta, hogy "csak óvódás szinten használják ezt a mértékegységet, úgyhogy én óvódás szintű lehetek csak, és azt csak és kizárólag rpm-ben lehet mérni, de ezt úgyis tudnám, hogyha műszaki területen mozognék".

2020. júl. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:

"azt csak és kizárólag rpm-ben lehet mérni"


Ez van, amikor szakbarbár valaki.

Fizikában igencsak járatos a másodpercenkénti, hiszen a perces hatvanas szorzója ott eléggé útban van, főleg, ha már SI mértékegységekről beszélünk.

Arról nem is beszélve, hogy az rpm az 1/min angol verziója.


Igen, valóban gyakori az ilyen.

2020. júl. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Dunning Krüger
2020. júl. 31. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Kruger* xd


na én is okosabb akartam lenni a kelletténél :P

2020. júl. 31. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Szevasztok! 5-ös vagyok.

A kérdésre itt van egy tipikus példa:


https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__egyeb-..


A 8, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 25 én voltam. Érdemes megnézni 14, 16, 20, 24 válaszait.


Ez tipikus példa arra, amikor egy tanulatlan, hozzá nem értő bunkó, kontár kezdi el magyarázni, jelen esetben éppen az elektromosságot. Amint látható, semmivel nem lehet meggyőzni, csak hajtogatja a saját eszetlen baromságait.

2020. aug. 2. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!