Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha végtelen az Univerzum,...

LakatosAnonymus kérdése:

Ha végtelen az Univerzum, akkor végtelen "Föld-másolat" bolygó is létezhet?

Figyelt kérdés
Azaz, hogy atom pontosságra ugyanaz a bolygó... Durva belegondolni.

2020. szept. 6. 23:41
A kérdező szavazást indított:
Létezhet.
NEM létezhet.
20 szavazat
1 2 3 4
 1/32 Wadmalac ***** válasza:
32%
Elvileg igen. De mai tudásunk szerint az univerzum nem végtelen.
2020. szept. 7. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
86%
Elméletileg igen, sőt tovább megyek. Ha az univerzum végtelen, akkor végtelen számú csillag és bolygó van benne, így akár végtelen számú Földhöz HASONLÓ bolygó is, és PONT ugyanolyan is, mint a Föld. Na ez az igazán durva. Lehet, hogy végtelen fényév messzeségben egy másik ugyanilyen ember mint én gépeli ugyanezt a szöveget egy másik ugyanolyan embernek mint te.
2020. szept. 7. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 Wadmalac ***** válasza:
65%

Sokak ebből tévesen arra következtetnek, hogy ha végtelen az univerzum, akkor MINDEN lehet benne.

Nem. Lehetséges, hogy vannak olyan verziók, amik a végtelenség ellenére sem találhatóak benne. Például sehol sem lesznek olyan dolgok, amik a természeti törvényeknek ellent mondanak.

De amiből biztosan van minimum egy benne, abból biztos, hogy van végtelen darab is.

2020. szept. 7. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 Mojjo ***** válasza:
46%
@1: Mai tudásunk szerint igen jó eséllyel végtelen.
2020. szept. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 Wadmalac ***** válasza:
54%

#4:

Mai tudásunk szerint igen jó eséllyel határtalan, de nem végtelen.

Szóval véges mennyiségű anyagot/energiát tartalmaz.


Akkor meg a végtelen anyagismétlődés ki van lőve.

2020. szept. 7. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 Mojjo ***** válasza:
41%
@5: Nem. A mai tudásunk szerint jó eséllyel végtelen.
2020. szept. 7. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 Mojjo ***** válasza:
78%

@5: Egy jó videó a témában:

https://www.youtube.com/watch?v=u23vZsJbrjE

2020. szept. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 Wadmalac ***** válasza:
59%

#6: Hát ennek nincs értelme ilyen nem-de-denem-dede módon.


Maradjunk annyiban, hogy a végtelen mennyiségű anyagot tartalmazó univerzum és az ősrobbanás kölcsönösen kizárják egymást.

Vagy ez van, vagy az.

És az ősrobbanás elmélete jelenleg elég jól megtámogatott.


Ha te a végtelen fogalom alatt csupán azt érted, amit én a határtalanon, azt, hogy nincs széle, akkor nincs baj. De ha te a végtelen alatt a végtelen mennyiségű teret és anyagot érted, akkor bizony a mai tudásunk szerint az nem igaz.

2020. szept. 7. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 Mojjo ***** válasza:
51%

Wadmalac, te mikor álltál be abba a sorba, hogy te jobban tudod a frankót, mint az adott témával foglalkozó szakemberek?

Elég sok ilyen ember van így is itt a fórumon (meg mindenfelé), de eddig nem úgy láttam, hogy az lennél.


No mindegy, változik a világ.

"Maradjunk annyiban, hogy a végtelen mennyiségű anyagot tartalmazó univerzum és az ősrobbanás kölcsönösen kizárják egymást."


Nem maradunk abban, mert ez természetesen nem igaz. Az ősrobbanáskori állapot is lehetett már végtelen kiterjedésű - kutyaközönséges standard big bang modell. Annyit tudunk, hogy a mi általunk belátott térrés egyre kisebb és kisebb lesz, ahogy megyünk vissza az időben, míg egy méreten és ponton elérik a jelenlegi fizikai modelljeink a teljesítőképességük határát és nem tudjuk, mi van, ha még jobban visszatekerjük az időt. Azt tudjuk, hogy egy kicsi, de véges kicsi méretig vissza tudunk tekerni. Ha az univerzum végtelen nagy, akkor minden térrészét vissza lehet tekerni időben egy jelentősen kisebbé.


"De ha te a végtelen alatt a végtelen mennyiségű teret és anyagot érted, akkor bizony a mai tudásunk szerint az nem igaz."


Azt értem. A mai kutatások egyik legizgalmasabb része pont ez: megállapítani, hogy végtelen, vagy véges nagy-e a világegyetem. Ezt az univerzum görbületének mérésével teszik. Három kimenetel lehetséges: az univerzum görbülete pozitív, vagy negatív, vagy nincs görbülete. Az első két verzió végtelen, míg a harmadik véges nagy világegyetemet implikál. A Planck-misszió egyik legfontosabb feladata is ennek megállapítása volt. Többféle módszertannal feldolgozták az eredményeket, biztosat nem tudunk mondani. Úgy tűnik, nincs semmiféle görbülete - azaz végtelen nagy. De előfordulhat, hogy csak olyan nagy, hogy nem látjuk a hörbülete. Egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy ha véges is az univerzum, az átmérője legalább 300-szor akkora, mint a belátható részéé.

2020. szept. 7. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 Wadmalac ***** válasza:
60%

" te mikor álltál be abba a sorba, hogy te jobban tudod a frankót, mint az adott témával foglalkozó szakemberek?"

Soha.


De az univerzum végtelensége ugyanannyira nem bizonyított, mint a végessége.



"Az ősrobbanáskori állapot is lehetett már végtelen kiterjedésű - kutyaközönséges standard big bang modell."


Ami valóban nem mondja ki, hogy véges vagy végtelen mennyiségű anyagot-energiát tartalmazott.



Nem ragadok le az Einstein-féle statikus zárt görbületű univerzumnál, mert az mondható, hogy megbukott.

Az volt az egyértelmű "határtalan de véges".


Hawking szerint ha a rel. elmélet nem téved a kezdeti szingularitásban, akkor a világegyeztem rendkívül kis görbületi sugarú gőrbült téridővel indult.

Talán csak az én hibás feltételezésem, de ezt csakis zárt görbületként tudom értelmezni. Ha pedig kiinduláskor az volt, akkor az is maradt.


Akkor viszont tuti a véges tartalom.


Illetve az összes keletkezett anyag létrejöttéhez szükséges energia az univerzum gravitáció energiájából ellopott "rész". Ez még akkor is sugallja (bár nem igazolja, hiszen végtelennek is lehet végtelen része), hogy a keletkezett anyag véges mennyiségű.


Itt tényleg az a kérdés, hogy van-e görbület és az visszahajlik-e magába és ha van görbület, zárt-e.

Ha sík vagy nyílt görbe, akkor végtelen LEHET.


Egyelőre nem találjuk nyomát annak, hogy ne sík lenne, ahogy te is írod, két lehetőség van, az univerzum vagy sík, vagy nyílt görbe és végtelen, vagy zárt görbe, de túl nagy, hogy észrevegyük.

Mindenesetre a mérési eredményeink egy szűk közös tartományban vannak, amik mindhárom kimenetelt megengedik.

Esetleg Occam borotvájával választhatjuk a végtelent, de valójában fifti-fifti az esély.


Nem tudom, cáfolták-e már ezt a publikációt mérési hiba vagy hasonló hiteles alapon:

[link]


Ha igen, akkor ideiglenesen elfogadom a végtelenséget.

De odáig a nagyon nagy, zárt görbületes táguló mellett a voksom.


Szóval nem, nem mondja a tudomány ma sem, hogy a mai tudásunk szerint végtelen.

Nem tudom, hogy megérdemli-e legalább a legvalószínűbb, hogy... bevezetést.

2020. szept. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!