Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A melaninon kívül még milyen...

A melaninon kívül még milyen színanyagokat termelnek az élőlények a különböző sugárzások elleni védelem céljából?

Figyelt kérdés

2020. szept. 23. 19:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az antocián jut eszembe
2020. szept. 24. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Az élővilágban rengeteg fajta pigmentanyag létezik, és érdemes megkülönböztetni növényi és állati pigmenteket. De itt fontos részletként megemlíteném, hogy ne felejtsük ki a bolygó legnépesebb lakóit, a baktériumokat és egysejtű eukariótákat sem. Az egysejtű szervezetek is termelnek pigmenteket. Sajnos az ő rendszertanukban annyira nem vagyok képben, pl hogy éppen melyik algának nevezett egysejtű szervezet hová is tartozik valójában. Ebben még rengeteg vita van a rendszertanászok között, sok csoportot áthelyeznek a törzsfán utólag, mert 50-100 éve véletlenül tévesen klasszifikálták őket.

Na de visszatérve a pigmentekhez.


Én ezt csak tanultam kb fél évig, de utánajárni megtanultam egyetemen (meg még előtte...), így ezen a linken nézelődtem most ennek utána.


[link]


Az angol wikipédia gyakran naprakészebb és pontosabb mint sok magyar tankönyv, ajánlom bátran.

Igazából egy BSc-hez is elégséges bőven a wiki színvonala, érdeklődőknek pedig bőven elég.


A pigmenteket kémiai szerkezetük szerint a következő csoportokba sorolhatjuk:


Hem/porfirin vázas molekulák: krorofill molekulák, bilirubin, hemocianin, hemoglobin, mioglobin.


Karotinoidok csoportján belül a következők nevezetesebbek:

-Hematokrómok

-Alfa és béta karotin

-likopin

-rodopszin

-xantofilok (a levelek sárgaságáért felelős molekulák)


Flavonoidok: Ezek rendkívül sok funkciót betöltő molekulák a növényi szervezeten belül, de többek között pigmentek is, és a pollinációt (megprorzást) elősegítő színek kialakításában van szerepük.

Eléggé változatos színeket hozhatnak létre a molekula struktúrájából adódóan, lehetnek sárgák, pirosak, kékek.

Növényekben például a feketeáfonya kékes-lilás színéért is a flavonoidok közé tartozó antociánok a felelősek.


Amúgy nem tudom hogy mennyi idős lehetsz, de ha olvastál már borosüveg hátulján összetevőket, akkor ott találkozhattál a "tanninokkal" és a "flavonoidokkal" még. A tanninok amúgy a flavonoidok egy alcsoportját képezik. A bor mély bordó színéért is ezek a felelősek.


Betalain: Ez is egy növényi pigment, és ez is a piros és sárga színekért felel, de ami érdekes hogy sosem fordul elő antociánnal együtt. A szegfűvirágúak rendjén belül gyakori, és például a cékla színét is ez adja.


Fehérje-szerűek (Proteinaceous):


fitokrómok (phitokróm átírással is találkoztam már)



És innentől olyasmik vannak amiket én se hallottam, de a wiki nálam jobban tudja:


Psittacofulvins (ezt nem tudom hogyan magyarosítják): Ez a molekula család felelős a papagájoknál a piros és sárga színekért.


Turacin és turacoverdin: Ez egy réz tartalmú pigment, ami élénk zöld színt eredményez több madárfajnál is.

2020. szept. 24. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Ja, csak most látom, hogy kifejezetten sugárzás elleni védelemre kerestél példát.


Bocsi, nem voltam figyelmes.

A fenti wiki cikk kitér erre is.

2020. szept. 24. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!