Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért szükséges még betartania...

Miért szükséges még betartania annak a járvány miatti szabályokat, aki már be van oltva?

Figyelt kérdés

Pl.: maszkviselés


Ha be vagyok oltva miért tudok még fertőzni? Miért lehetek hordozó?


Most olvastam egy azonnalis cikkben.


Ennek a pontos biológiai okára lennék kíváncsi.


2021. márc. 3. 08:14
1 2 3 4
 11/34 Wadmalac ***** válasza:
94%

A vakcina által szerzett immunitás nem jelenti, hogy nem jut beléd vírus. Az immunrendszer nem tudja rögtön a kapuban lecsapni a betolakodót.

Annak először meg kell jelennie észrevehető mennyiségben a szervezetedben.

A fertőzést megkapva abban az első pár napban, amíg a vakcinával felkészített immunsejtek lenyomják a vírust, majdnem olyan fertőző vagy, mint a vakcina nélküli páciens.

A különbség utána jön. A vakcina nélküli egy víruszsákká válik és még jobban fertőz.

A beoltott meg pár nap alatt esetleg némi lázzal és rosszabb közérzettel lenullázza a szervezetében lévő vírusokat és köszöni, jól van, nem is fertőz tovább.


De az az első pár nap, az ilyen, ugyanúgy fertőzöl, mint bárki. És ki tudja, mikor van pont ez a pár napod? Senki. Bármikor lehet.


Plusz a szervezetedbe be sem jutó, de nyálkahártyádon megtapadt belélegzett vírusokat is köhögöd vissza a levegőbe.


A tenyereden is hurcolod mindenhova.


Meg hát a vakcinázás sem ad 100%-os biztonságot, mondjuk tizedére csökkenti a betegség esélyét.


Szóval jó néhány ok van, amiért a vakcinázottnak is szükséges betartania a korlátozásokat.


A legkevésbé a saját biztonsága érdekében, de azért amiatt is.

2021. márc. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
100%

Az emberi szervezet jó táptalaj a vírusoknak, baktériumoknak, van is mindenkiben egy csomó fajta, van ami még jó is a számunkra, mert szimbiózisban élünk velük, ezek főleg az emésztőtraktusban játszanak fontos szerepet. Akkor van baj, ha valamely kórokozó elszaporodik, mert nem tudja a testünk kordában tartani különböző okok miatt, például mert új vírus és nem ismeri fel az immunrendszer, ehhez kell a vakcinaoltás, amely információt biztosít számára, hogy mi ellen kell küzdeni. Csakhogy egy járványhelyzetben bárhol újra, meg újra elkaphatja mindenki a betegséget, amely egy darabig még szaporodó kórokozókat jelent, gyakorlatilag olyan helyzet alakul ki, mint egy kertben, ahol a gyomok újra és újra felütik a fejüket, mert a magokat befújja a szél, de a kertész ekkor előbújik és amelyik növényről tudja, hogy gyom, azt kitépi a földből, elpusztítja, ám ennek van egy kis átfutása és közben a kertjében kinőtt gyomok is szórják a magvaikat.

Az immunrendszerünk részei csak az aktuális fertőződés esetén lépnek színre, egyébként visszahúzódnak. A fehérvérsejtek, amelyek el tudják hagyni a véráramot és a szövetekbe hatolhatnak, hogy felfalják a kórokozót és gennyé váljanak, ha túl nagy számban vannak állandóan jelen, akkor képesek gyulladásokat okozni - ezt hívják túlzott immunválasznak, ami ritka esetben mellékhatásként is jelentkezhet oltásoknál, ezért a fertőzés leküzdése után visszahúzódnak, számuk minimálisra csökken.

A limfociták a vörös csontvelőben termelődnek, de érésük során átkerülnek a nyirokszervekbe, s ott „várják” az aktiválódást.

A vakcina hatására az immunrendszer felismeri a bejutott kórokozót és aktiválódik is egy bizonyos idő alatt, ám ha sikerült a támadást elhárítani, rövidesen a 'riadót' lefújják, mert túlzott jelenlétük a limfocitáknak, vagy a makrofágoknak, illetve egyéb faló, vagy ölősejteknek kárt okozna a saját szöveteinkben, sejtjeinkben is, ám ha már ismert a vírus antigénje, akkor ezek rövidesen megint megjelennek, tömegesen termelődnek egy újabb fertőzés esetén és mielőtt a kórokozó jelentősen elszaporodna, hogy betegséget okozna, végeznek velük - aztán természetesen újra nyugalmi állapot következik be, viszonylag rövid idő alatt, a háborús helyzetet a béke szituációja váltja fel.

Így lényegében egy már immúnis személy is terjesztheti a fertőzést, hiszen ha megint megkapja a vírusokat, akkor kell ahhoz egy kis idő és addig a kórokozók még szaporodnak is, amíg újra elegendő katona áll rendelkezésre, hogy harcba bocsátkozzon és elpusztítsa a támadókat, olyan ez, mint a jojó egy elhúzódó járvány esetén, még akkor is, ha maga a személy már nem betegedik meg komolyan, esetleg észre sem veszi az újabb fertőzést, mert lényegében még a lappangási időn belül lezajlik mindez, de azért - még ha jelentősen kevesebb vírus szaporodik is el benne, mint egy védtelen betegben - mások fertőzésére képes lehet.

2021. márc. 3. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
100%
nem ad 100% védettséget
2021. márc. 3. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
87%

Ez így van, időre van szükség a kellő immunválaszhoz, de nagyon nem "pár napra", Wadmalac... Ez az idő rövid, és épp ezért beszélhetünk nagyon alacsony, de nem nulla fertőzőképességről az immunisak esetén. Máskülönben a nyájimmunitás kifejezés is értelmét vesztené.

És épp ezért lehet majd bizonyos korlátozások alól esetleg mentesülni, pl. beutazásnál egy másik országba. A maszkviselés és társai meg ellenőrizhetetlenek.

2021. márc. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
80%

Ovis szinten: Képzelj el egy várat, amit kívülről támadnak. A vakcina nem a várfalat erősíti meg, hanem egy fegyverszállítmány a várvédőknek, hogy ha bejut az ellenség, akkor a váron belül lehessen kaszabolni őket. A vírus bejut így is, úgy is, még némi pusztítást is végez, de a várvédők hamarabb és kisebb veszteséggel győzik le őket.


Más szóval: A beoltott ember is meg tud fertőződni, akár meg is betegszik, de pár nap alatt minimális tünetekkel (vagy akár tünet nélkül) gyógyul. Vakcina nélkül ez egy-két hét és súlyos tünetekkel jár.

2021. márc. 3. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 Wadmalac ***** válasza:
75%

"időre van szükség a kellő immunválaszhoz, de nagyon nem "pár napra", Wadmalac..."

Nem az immunválaszra kell pár napot várni, hanem arra, hogy ez el is érje a hatását és kitakarítson téged.

Emberenként erősen eltérhet az, hogy ez mennyi idő.

A vakcinák hatékonysági százaléka sem teljesen arról szól, hogy megvéd, igen-nem, hanem a védettség fokozatairól.

A vakcinázottak közül van, aki észre sem veszi a fertőzést, olyan gyorsan elintézi az immunrendszere, van, aki pár napig influenzaszerű tüneteket produkál és ennek fokozatai időben, erősségben is változóak addig a szintig, mintha nem is kapott volna oltást. És ez a legdurvább egy 90%-os hatásfokú vakcinánál csak pár %, a teljes 10%-ot a különböző fokozatú megbetegedések teszik ki.


Szóval, ha a vakcinázott vagy, attól függően, rád milyen szinten hat a vakcina, ugyan kevésbé, rövidebb ideig, de személyenként változóan, te is fertőző lehetsz.

2021. márc. 3. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
54%

Jaj.

@15 Ha hamarabb és kisebb veszteséggel győzik le őket, akkor nem tudnak elfoglalni más várakat a támadók.

Wadmalac: arra SEM kell pár napot várni. Illetve arra, hogy teljesen kitakarítsa, lehet, de a vírusok elszaporodásának gátlását nagyon hamar eléri, ami miatt a fertőzőképesség nagyon nagybani csökkentését szintén nagyon hamar eléri. Tehát az immunis személyek fertőzőképessége továbbra is nagyon alacsony, sokkal alacsonyabb, mint a nem immunisaké.

2021. márc. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:

Annyit még hozzátennék a 12. válaszomhoz, hogy természetesen egy aktivált immunrendszer esetén a bejutott újabb vírusokat röptében lecsapja a védekezőrendszerünk, hiszen ereje teljében van, így akkor nem nagyon tud fertőzni egy immúnis személy, legalább is kicsi rá az esély - és itt bevallom, hogy nem tudom, mennyi az az idő, ami alatt lecsitul az immunrendszer a koronavírus esetén, de az eléggé szükséges, vagyis a már immunitást szerzett egyén is jól teszi, ha vigyáz magára, mert amint fentebb pedzettem, folyamatosan aktivált immunrendszerrel élni huzamosabb ideig nem tesz jót senkinek, muszáj stresszmentes állapotba kerülni egy idő után.

Tényleg a katonaság jó hasonlat, a makrofágok, limfociták kemény fickók, pusztításra vannak teremtve, nem olyan nyuszik, mint mondjuk a békés kis vörösvértestek, olyan ez, mintha te lennék a Római Birodalom és a barbár vírusbetörésre légiósokat toboroznának. Mire összegyűlnek a légiók addig az ellenség tobzódik, de a csatában kardélre hányják őket. Ha viszont ekkor újra és újra betör az ellenség, akkor a rendelkezésre álló hadsereg miszlikbe vágja őket, ám a haderőt fenn is kell tartani, meg aztán maguk a katonák is goromba fickók, részegeskednek, fosztogatnak, gyújtogatnak, ha nincs más dolguk, nehéz őket fegyelmezni, így amint lehet, sürgősen leszerelik őket, mert ha baj van velük, akkor nagyobb kárt tudnak tenni, mint bármilyen barbár horda.

Így aztán nem szívesen lennék egy elhúzódó járvány esetén mondjuk kocsmáros, vagy pincér, vagy olyan helyen dolgozó, ahol komoly esélyem lenne az állandó, vagy gyakori megfertőződésre, mert attól függetlenül, hogy az immunrendszerem állandósult aktivitása megvédne ugyan a járványtól, előbb, utóbb komoly károsodásban lehetne részem, vagyis az oltott személyeknek sem árt, ha vigyáznak magukra továbbra is és betartják a járványügyi szabályokat a saját érdekükben is.

2021. márc. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
47%

#17, Jaj bizony. (fp)

"nem tudnak elfoglalni más várakat a támadók."

De, az alatt a pár nap alatt igen. Sőt, a megelőző lappangási időben is, ami ugyancsak lerövidülhet, szerencsés esetben el sem jut a megbetegedésig. Hogy hogyan zajlik le a fertőzés, lappangás, megbetegedés, az elég sok dologtól függ, nem is ismernek még minden részletet a covid19 esetében, de a lényeg ez.

2021. márc. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:

Az alatt a "pár nap alatt" is olyan kevesen vannak, hogy erre kicsi az esély.

A lappangási idő az a fertőzés és a tünetek megjelenése közti időszak, úgyhogy "megelőző lappangási időről" inkább ne beszélj. :)

Jaj.

2021. márc. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!