Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell Co3O4-et feloldani?

M252535 kérdése:

Hogyan kell Co3O4-et feloldani?

Figyelt kérdés

Az lenne a feladatom, hogy Co3O4-et savval feloldjam, hogy a kobaltionok oldatba kerülhessenek. A probléma viszont az, hogy maga a Co3O4 savval nem reagál. Erre a megoldás az lehetne, hogy fém kobalttá, Kobalt-monoxiddá (CoO), vagy valami más módon oldható formába tehessem. Alumínium termit az túl gazdaságtalan, nagyon heves, nehéz lenne összegyűjteni a kobaltot, meg Kobalt-aluminát is keletkezik, mely szintén rontja a termelést. Szenes redukciónál túl magas hőmérséklet szükséges és nem tudom azt megteremteni. Vagy pedig termikus bomlással

2 Co3O4 →6 CoO + O2

De ez pedig 950°C fölött megy végbe, és egy egyensúlyi folyamat.

Van-e valami másik megoldás, hogy feloldhassam, vagy a legutóbb felsorolt megoldásokra van-e valami könnyen kivitelezhető mód?



2021. márc. 5. 18:56
 1/3 Z003 ***** válasza:

Szerintem az olvadék elektrolízis egy valid opció lehet, ha jó a wiki cikken az olvadási hőfok akkor 900 °C megolvad, ez iparban könnyen elérhető. Maga az elektrolízis sem drága és jó hozamú. Vagy az olvadékot szénnel is lehet redukálni.


A keletkező fém meg már oldható savakban

2021. márc. 5. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Z003 ***** válasza:

Első vagyok kicsit félre értettem a kérdést azt hittem valami iskolai feladat és csak elméletben kell.


Ha otthoni körülményekben akarod, akkor NaOH-al olvasztanám (kb 400°C) össze és a keletkező NaCoO2 már elvileg vízoldható. És elektrolízissel vagy alumíniumos redukcióval fémmé alakítható.

2021. márc. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 golyó11 ***** válasza:
Annak idején próbáltam hevíteni, kis mennyiségben sikerült is gázlángon CoO-á alakítanom, de nem teljes mértékben. Nagyobb, több g-os tételben nem ajánlom. A szenes redukciót felejtsd el, hacsak nincs egy kemencéd (magától nem fog meggyulladni, kell valami, ami tartósan 5-600 fokon tartja). A fentebb írt lúgos ömlesztés jó lehet, bár nem sztöchiometrikus a vegyület, szóval érhetnek meglepetések. Próbáld ki pár grammal és ha működik, akkor mehet nagyobb tételben.
2021. ápr. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!