Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ősrobbanás? Hogyan történt?

Ősrobbanás? Hogyan történt?

Figyelt kérdés

Nem vagyok képes felfogni. Nekem úgy magyarázták, hogy előtte semmi sem létezett (nem tudom, mennyire igaz ez, mármint hogy az eredeti elmélet ezt állítja-e). Ha ez így van, akkor hogyan jöhetett létre "robbanás"? Egyáltalán a mai értelemben vett robbanás volt ez?

Azzal magyarázzák, hogy a bolygók, csillagok stb. folyamatosan távolodnak egymástól, így a világűr folyamatosan tágul. Kérdem én, hogyan lehetséges, hogy valami, ami eleve végtelen, még tágul is?

Illetve ha akkor abban az egy pontban történt egy robbanás, akkor abban a pillanatban létre is jöttek a ma ismert természetes kémiai elemek? És ennek a pontnak meghatározható-e a helye?

És hogyan lehetséges, hogy mindez odáig fajult, hogy ma gondolkozó emberek élnek - kérdem ezt katolikusként (nem megcáfolni akarom az elméletet a Teremtéstörténettel, ne menjünk bele a teológiai részébe) - ?


Elsősorban olyanoktól várnék választ, akik értenek is hozzá, és nem csak elküldenek a k@rva anyámba ráguglizni, mert sokat kerestem már, de sehol sincsen úgy leírva, hogy felfogjam.



2021. márc. 19. 10:57
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
72%
Amikor felteszel a kérdést még fel is dobja neked a másik 16200 ugyanilyen kérdést. Azok miért nem jók neked? Kb minden egyes nap valami bigott keresztény megkérdezi ezeket mert azt hiszi hogy most ő fogást talált az elméleten, aztán meg mindig szépen elkullognak. Uncsik vagytok.
2021. márc. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:
Bocsánat
2021. márc. 19. 11:17
 3/32 Mojjo ***** válasza:
98%

Huhh, ez az egy kérdés valójában rengeteg kérdés, amikre egyenként is jó hosszan lehet csak korrektül válaszolni. Azt hiszem, pár darabra szét kell szedni, hogy kezelhető legyen. Kezdjük az első pár kérdéssel.


"Nekem úgy magyarázták, hogy előtte semmi sem létezett"

Nem, ez nem igaz, ilyet soha nem is állított az ősrobbanás elmélet. Az ősrobbanás elmélet annyit állít, hogy kb 13,8 milliárd évvel ezelőtt a látható világegyetem anyaga egy igen kicsi, igen sűrű és igen forró állapotban volt, ami hevesen tágult. A tágulást magának a térnek a tágulásaként kell értelmezni. Ennyi. Hogy ezelőtt mi volt, hogy és mi történt, nem tudjuk.


"Ha ez így van, akkor hogyan jöhetett létre "robbanás"?"

Nem tudjuk. A legkorábbi időpontban is, ameddig vissza tudjuk követni a történéseket, az univerzum történetét, már folyt a tágulás, megvolt az ősrobbanás. Az ősrobbanás pillanatáig nem tudunk egyelőre elméletileg sem visszamenni, így nem tudjuk, mi volt akkor, mi okozta stb stb.


"Egyáltalán a mai értelemben vett robbanás volt ez?"

Abszolút nem. Egy mai értelemben vett robbanás során anyagdarabok lökődnek szét a térben mindenfelé. Az ősrobbanáskor maga a tér kezdett tágulni.


"Kérdem én, hogyan lehetséges, hogy valami, ami eleve végtelen, még tágul is?"

Egyelőre nem tudjuk bizonyosan, hogy a világegyetem véges, vagy végtelen nagy-e. De ha végtelen nagy is, akkor is gond nélkül tud tágulni. Képzeld el pl az egész számok királyságát. Az egész számok halmaza egy végtelen halmaz, se eleje se vége, semmi. Na, az egész számok királyságában minden szám tart egy táblát, amin a saját száma van. De egyszer csak érkezik végtelen új szám, akik le akarnak telepedni a királyságban. A király erre azt az utasítást adja ki, hogy minden szám törölje le a saját számát a tábláról és írja a helyére a kétszeresét. Így minden második szám helye felszabadul, és az újonnan érkezők is kaphatnak táblát, ahova felírhatják azokat a számokat maguknak, amik így felszabadultak. Volt egy végtelen halmazunk, mégis tudtuk bővíteni új tagokkal - akár végtelen sokkal is. A világegyetem tágulása pont ilyen, ha véletlen végtelen nagy is lenne.

2021. márc. 19. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
75%

Az ősrobbanás nem a semmiből keletkezett.

A robbanás szó az azt félreértő laikusok miatt lehet helytelen, inkább tágulás a jó.

Nincs bizonyítva, hogy a világegyetem végtelen lenne, de ha az is, ezen tulajdonságának nincs köze a tágulásához.

Nem akkor jöttek létre.

Hazugság, hogy sokat kerested volna, ami pedig bűn.

[link]

Ez az első találat.

Itt választ kapsz a kérdéseidre. Ha ezt nem olvastad, akkor nem kerestél sokat ilyen témában.

2021. márc. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:

a "kémiai elemek keletkezése" szavakat beírva a google-ba, az első találat:

[link]

A 3 legkönnyebb elem már akkor is keletkezett (akkor? Nem abban a pillanatban, hanem kb. 400 ezer évvel utána álltak össze atomokká)

2021. márc. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 Mojjo ***** válasza:
100%

@2: Ne kérj bocsánatot, ér kérdezni :)

Folytatom is:


"Illetve ha akkor abban az egy pontban történt egy robbanás, akkor abban a pillanatban létre is jöttek a ma ismert természetes kémiai elemek?"

Nem. Az ősrobbanás után cca 300 ezer évvel jöttek létre az első elemek - nagyrészt hidrogén, kisebb részt némi hélium. Ezekből létrejöttek az első csillagok, a legnagyobbakban összeálltak nehezebb elemek, egészen a vasig, illetve ezen nagytömegű csillagok halálakor még nehezebb elemek is keletkeztek. Szóval egy hosszas és sok lépcsős folyamat volt, mire a ma ismert elemek mind megjelentek.


"És ennek a pontnak meghatározható-e a helye?"

Nem, az ősrobbanásnak nincs helye. Egyszerre történt mindenhol, nincs kijelölhető középpont, amire rábökhetünk, hogy na, innen indult ki. Ebben is alapvetően különbözik egy mai értelemben vett robbanástól.


"És hogyan lehetséges, hogy mindez odáig fajult, hogy ma gondolkozó emberek élnek"


Ez egy borzasztóan sok lépcsős folyamat, az egyes lépcsők kitárgyalása is oldalak tucatjait igényelné, így fórumos keretek között kb csak a lépcsőfokok megnevezése kivitelezhető. De a lényeg, hogy létrejöttek az első csillagok, amiknek köszönhetően az élethez szükséges elemek, létrejött (sokkal később) a Naprendszer, azon belül a Föld, ott létrejöttek az első élőlények, amikből bonyolultabb és bonyolultabb formák evolválódtak, és végül létrejött az ember. A folyamatot a gravitációs csomósodások, a nukleáris fúziók, a kémiai evolúció, abiogenezis, végül a biológiai evolúció irányította. Irányítád alatt persze nem tudatos irányítást értve :)

2021. márc. 19. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%

Abszolút vonatkoztatási pont nem létezik.

Én kb. 380 ezer évet tudtam az első hidrogénatomok összeállásának becsült idejére, de lehet neked van igazad, Mojjo.

2021. márc. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 Mojjo ***** válasza:
97%
@7: Igen, kb 370-380 ezer év, csak pillanatnyi elmezavar folytán lefelé, nem pedig a helyes irányba felfelé kerekítettem :)
2021. márc. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
25%

Ha erre a kérdésre bárki tudná a választ, akkor az nem a gyk-n olvasna ilyen kérdéseket, mert lenne jobb dolga is.


De csak #1 véleményét osztom, kezdem én is unni ezeket a kérdéseket. Előadja itt, hogy "ne keverjük bele a vallást", pedig mind tudjuk, hogy ez másról sem szól. A kereszténység, meg a vallásosság úgy általában, semmi másról nem szól, csak arról, hogy beszari emberek nem tudnak megbirkózni a tudattal, hogy nem ők a minden. Az egoizmus és a félelem kombinációja. Csak azt nem értem, hogy miért akarnak mindenkiből ugyanilyen beszari, rettegésben élő senkit csinálni. Nincs jobb dolgotok? Fáj, hogy mások képesek nyugodtan élni, míg ti nem? Ahelyett hogy megpróbálnátok leküzdeni a szorongást, inkább lehúznátok mindenki mást. Ha nektek szar, legyen nekünk is szar, ugye?

2021. márc. 19. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:

4, 5, és 7 vagyok. És keresztény, bátran felvállalom:)

Meg néha kicsit bunkó.

@9 Meg kicsit jobban bunkó.

2021. márc. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!