Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a földöl elindulok egy...

Ha a földöl elindulok egy űrhajóval ami fénysebességel megy és 10 fényév távolságra utazok, akkor én 10 évet öregszem, de a földön maradt emberek mennyit öregedtek?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 5. 20:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%
Te semmit sem öregszel, a földön öregedett mindenki 10 évet.
2021. ápr. 5. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Mojjo ***** válasza:
93%
Az egyes válasz pöccre tökéletes. Annyit érdemes még hozzátenni, hogy amennyiben nem nulla a tömeged neked is meg az űrhajódnak is, fénysebességgel soha nem fogsz menni semerre sem, technikai fejlettségtől függetlenül.
2021. ápr. 5. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
Nem úgy van, hogy magadhoz ugyanúgy öregedsz 10 évet, csupán a Földön lévőkhöz képest nem? A te saját vonatkoztatási rendszeredben ugyanúgy eltelik az a 10 év és ugyanúgy oregedsz 10 évet, nem? Csupán a Földi vonatkoztatási rendszerből nézve nem öregedsz.
2021. ápr. 6. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Wadmalac ***** válasza:

Azt is hozzá kell venni, hogy nem tudsz simán helyből c-vel (annyival semmiképp, de "közel" c-vel) menni, gyorsítás-lassítás is kell, addig meg ugye kisebb az idődilatáció.

Szóval a végképletben nem pontosan ez fog állni.

2021. ápr. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mojjo ***** válasza:
@3: Előbb-utóbb eltelik az a 10 év a saját vonatkoztatási rendszeredben is, igen. Kivéve, ha fénysebességgel mész, akkor soha nem telik el semennyi idő. Ha kicsit lassabban, akkor igen, de a külvilág távolságai összemennek - hosszkontrakció - és nem 10 év alatt érsz célba, hanem hamarabb.
2021. ápr. 6. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
0%

Ennyire szimplán nem lehet e témát kezelni. Hagyjuk a kivitelezés lehetetlenségét. Nézzük inkább a kérdés lényegét. Te öregszel x évet, a földiek y évet. Te onnan tudod a magadét, hogy megnézed az órádat. De honnan tudod meg a földiekét? Az ő órájuk 10 fényév távolságra van, nem látod. Rákérdezel? Honnan fogod tudni, hogy az ő órájuk hogyan telt, mit mutat? Összehasonlítod a két órát? Még ha tehetnéd is, csak a végeredményt tudhatod meg. A "folyamat" ismertéhez folyamatos összehasonlítás kell. Nincs ilyen. Neked van egy órád, a tanulmányozhatod. Nekik van egy órájuk, tanulmányozhatják. Cserére nincs lehetőség. Módszer van az elméleti különbség meghatározására. Ez egy matematikai modell. És az a modell csak annyit állít, van eltérés, meg is mondja mennyi. De hogy mihez képest?....

A relativitáselmélet lényege, hogy nincs fix pont. Ezt már az ókori görögök is tudták.

2021. ápr. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
24%

Nem értem! Miért nem öregszik ő semennyit sem?

Egy fényév az a távolság, amennyit a fény vákuumban megtesz egy földi év alatt (kb. 365,25 nap).

Tíz fényév az a távolság, amit a fény 10 év alatt tesz meg. Ő fénysebességgel utazik (tudjuk, hogy lehetetlen, de elméletben), tehát olyan messzire indul, ahová 10 év alatt ér oda.

10 év alatt miért nem változik a biológiai kora?

2021. ápr. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Én is így gondolom, hogy én pontosan 10 évet öregednék.
2021. ápr. 6. 22:15
 9/13 anonim ***** válasza:
82%
De látod hogy nem így van, legalábbis a tudományok kategóriában első Wadmalac sem így gondolja.
2021. ápr. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Elnézést de még ezek után sem értem hogy ha én 10 évet utazok fénysebességgel, akkor az én biológiai órám szerint miért nem 10 év telik el.
2021. ápr. 6. 23:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!