Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora hőmérsékletre hevülne...

Mekkora hőmérsékletre hevülne egy feketetest, ami a Nap körül keringene?

Figyelt kérdés
Képzeljük el, hogy egy gömb alakú abszolút feketetest kering a Nap körül egy kör alakú pályán. Ez csak a Nap körül kering, így sohasem kerül árnyékba és a hővezetése is gyakorlatilag végtelen, így az egész test hőmérséklete mindenhol egyforma, a nap felőli oldala és a hátoldala is. Ki lehet valahogy számolni, hogy a hőmérséklete mekkora lenne a Naptól való távolságától függően?

2021. ápr. 8. 03:44
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

#10-es

Abból indulunk ki, hogy a hővezetése végtelen (szupra hővezető) és egy körpályán kering, így a Naptól való távolsága állandó (egy kisméretű testről van szó, pl. egy űrszonda nagyságúról).

Máskülönben ehhez azt azt kellene tudni, hogy egy bizonyos hőmérsékletű feketetest egységnyi felülete mennyi energiát sugároz ki egy időegység alatt a hőmérséklettől függően. Majd a Nap egységnyi idő alatt kisugárzott energiáját kell elosztani a feketest pályasugarának megfelelő gömbfelülettel és ezt az értéket aztán megszorozni a feketetest keresztmetszetével. Így megkapjuk a feketetest által egységnyi idő alatt elnyelt napenergiát. A feketetest hőmérsékelte akkora lesz, hogy egységnyi idő alatt annyi energiát sugároz ki, amennyit elnyel.

Megtalálható valahol, hogy mekkora a hősugárzása egy adott hőmérsékletű feketetest egységnyi felületének (W/m)? Van erre valamilyen adat?

2021. ápr. 9. 02:38
 12/19 A kérdező kommentje:
Javítok: W/m²
2021. ápr. 9. 02:44
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
Bovsi én ennyire nem értek a csillagászathoz és a világűrhöz ezért kérdezek vissza (ezt ne válasznak tekintsétek). Amit tudok a szupravezetőről, hogy nem konkrét anyag, hanem, hogy az anyag egy adott negatív hőmértsékleten elveszíti az ellenállását (ha nem pontos akkor kérek javítást). Ja és elekromos ellenállását. Kb.:ennyit hallottam a szupravezetőkről és ebben yem vagyok biztos, hogy helyes és vagy pontos válasz-e. De az a képletünk szempontjából nem számít, hogy a fekete test anyaga mi? Tènyleg csak ötletelek... Ez nem az én csillagászati szintem csak a kíváncsiság miatt figyelem a kérdést.
2021. ápr. 9. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%
2021. ápr. 9. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
+ Keresési javaslat: black body thermal equilibrium, radiative equilibrium, thermodynamic equilibrium, stb.
2021. ápr. 9. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Ó... Tehát nem függ az anyagi minőségtől a kibocsajtott intenzitás. A téma nekem így is túl bonyolult, de ha jól értelmezem, akkor a fő kérdésre is választ ad.
2021. ápr. 9. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Már mint Stefan.
2021. ápr. 9. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Ja
2021. ápr. 9. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

#14-es

Kösz! Erre a képletre volt szükségem, hogy el tudjam végezni a kérdéses számításokat! Ment a zöld!

Ha a Nap körül keringő bolygók helyébe feketetestet helyeznénk és a Naptól való átlagos távolságuknak megfelelő konstans távolságban keringenének, akkor ezek a feketestek az alábbi hőmérsékletekre állnának be:

[link]

Amint látni, a Vénusz pályáján lévőnek a hőmérséklete szintén alkalmas lenne az életre, vagyis ha a Vénuszon nem lenne olyan nagy üvegházhatás, akkor ott lehetne élet, továbbá a Marson is, ha ott meg valamilyen üvegházhatás kellőképpen megemelné a hőmérsékletet. Máskülönben a Földön ezek szerint most is van üvegházhatás, olyan 9 fok körüli (de ennek természetes okai vannak).

2021. ápr. 10. 17:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!