Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igazak-e alábbiak a tér+idő,...

Igazak-e alábbiak a tér+idő, ill. a tömeg+energia viszonyára?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom, nem vagyok fizikus, bocsánat, ha értelmetlenségeket írok.

Einstein levezette, hogy E=m*c^2.

c egy konstans. Tehát E és m ugyanannak az extenzív állapotjelzőnek egy más-más megadási módja?

Első következtetésem:

m-ről tudjuk, hogy van abszolút mértéke. E-ről hétköznapjainkban azt mondjuk, nincs egyértelmű nullpontja, mindig viszonyítás kérdése, így a helyzeti vagy a mozgási energia is, a képződéshő is. Einstein képlete azt jelenti, hogy ha meg tudjuk mérni egy test tömegét, akkor az információt ad összes abszolút energiatartalmáról is? A Naprendszer, a Tejútrendszer... súlypontjához képesti helyzeti energiájáról stb is?

Második következtetésem:

Ha E és m voltaképp ugyanaz, akkor c^2 voltaképp dimenziótlan, tehát c is az, és mivel c=s/t, ezért a hosszúság és az idő teljesen ugyanaz a dimenzió?



2021. jún. 7. 19:13
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

A hosszúság nem ugyanaz mint az idő. Valami gyök -1-es szorzat áll fent köztük, ha jól emlékszem


Egy vektor hossza a tömeg és annak abszolut értéke az idő vagy ilyesmi. Nem sok különbség van köztük, de nem azonosak

2021. jún. 7. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 dq ***** válasza:

Nem jelenti azt, hogy a test tömege információt adna a test Naprendszer súlypontjához képesti helyzeti energiájáról.


A másikra azt hiszem igen a válasz, ha a tömeget és az energiát ugyanabban méred, akkor a távolság és az idő ugyanolyan dimenziójú lesz. Ez a levezetés az osztás meg a gyökvonás miatt nem tudom, hogy pontos-e, mindenesetre a C=1, G=1 rendszerben a hosszúság, idő, tömeg, energia, elektromos töltés mind ugyanolyan dimenziójúak: [link]

2021. jún. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
25%

"Einstein levezette, hogy E=m*c^2."

Ez a képlethibás ez az energia- tömeg ekvivalencia valójában:

∆E = ∆m c2

2021. jún. 8. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segített!
2021. jún. 8. 15:54
 5/28 anonim ***** válasza:

A helyes képlet ami specrelből kijön: E=Sqrt((m c^2)^2+(cp)^2), azaz az E=mc^2 csak akkor igaz, ha egy testnek nincs impulzusa, azaz egyhelyben áll. Ez kb meg is válaszolja az egyik részt, hiszen a test tömege abszolút, viszont az energia viszonyítási rendszer függő, ami a p-ben van benne. Különben a tömeg mértékegysége kg, a c^2-é m^2/s^2, azaz az energia mértékegysége kg m^2/s^2, ami igaz is.


Az energia és a tömeg nem ugyanaz, hanem ha egy helyben áll valami akkor az E=mc^2 a kapcsolat köztük, és a c^2 hordozza a dimenzió átváltást

2021. jún. 8. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Az egyenlet az energia és tömeg ekcivalenciáját jelenti. Vagyis azt, hogy egy test tömege is hordoz energiát, illetve azt is, hogy egy fizikai rendszer tömegéhez annak belső energiatartalma is hozzájárul. Ez utóbbira kitűnő példa a proton és neutron tömege, amely tömegének csak csekély része jön az őket alkotó kvarkok tömegéből, a nagy része a kvarkok közti kölcsönhatási energiából, valamint a mozgási energiájukból ered.


Einstein végső, legkifinomultabb levezetése egyébként egy kis sebességgel mozgó, a rá két ellentétes oldalról eső fénysugarakat teljesen elnyelő test vizsgálatán alapul. A fénysugarak által a testtel közölt impulzus nem növeli meg a test sebességét, azonban az impulzusát és energiáját kis mértékben igen, amely csak úgy magyarázható, hogy a test tömege nőtt meg.


Az egyenlet jelentése az, hogy teljesen új megvilágításba helyezi a tömeg fogalmát. A newtoni fizika korában azt gondolták a tömegről, hogy az minden testnek egy olyan adottsága, amire külön megmaradási törvény vonatkozik. Einstein eme egyenlete értelmében ez nincs így, a tömeg az energia egy megjelenési formája, ha úgy tetszik.


Az elemi részecskék fizikájában teljesen általános, hogy a fénysebességet dimenzió nélküli 1-nek veszik (valamint a h vonással jelölt redukált Plnack-állandót is), s ezáltal mindent az energia valamilyen hatványában mérnek.

2021. júl. 5. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

@3


Tévedsz. Az E=mc^2 delták nélkül is érvényes a relativitáselméletben. Ezt leginkább az támasztja alá, hogy az általános relativitáselméletben az energiának nem csupán a megváltozása, hanem az abszolút értéke számít, hiszen a tömeg, illetve energia (pontosabban az energia-impulzus tenzor) az, ami a téridő görbületének forrását jelenti.

2021. júl. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 dq ***** válasza:
38%
A testek gravitálása egyenesen arányos a tömegükkel. Ebből hogyan következik, hogy az energiájuk is?
2021. júl. 5. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 dq ***** válasza:
22%
Az E=mc^2 és a ∆E = ∆m c2 között leginkább az a különbség, hogy a másodikban minden mennyiség mérhető, és ezért egy állítás, míg az elsőben az E az nem mérhető, és ezért nem állítás.
2021. júl. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
Ennek nincs sok értelme, hogy amiatt mert E nem mérhető, amiatt nem lesz egy állítás az. Egyáltalán mit jelent, hogy az nem egy állítás.
2021. júl. 5. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!