Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire elfogadható az az...

Mennyire elfogadható az az álláspont, hogy a fizikától elvárt egyetlen követelmény, hogy prediktív legyen?

Figyelt kérdés

Hisz ha csak ennyit várunk el tőle, akkor ugyanúgy hibásnak fogjuk tartani a mai tudományt 2000 év múlva, ahogy ma is hibásnak látjuk az ókori görög tudományt.

A geocentrikus világkép az égi kristályszférákkal megfelelt mindannak a követelménynek, amit ma is elvárnak a fizikusok egy fizikai elmélettől. Ptolemaiosz óta teljesen pontosan meg tudták jósolni az égitestek jövőbeni helyét, és semmilyen megfigyelés nem mondott ellen se a geocentrikus világképnek, se az égi szférák létezésének.

Szóval miért kéne ma nekem elfogadnom azokat az elméleteket, amiknek a létrehozásakor nem az igazság volt az elvárás, hanem az előrejelzés?


2021. jún. 11. 21:17
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯
 61/185 anonim ***** válasza:
100%
Irtam egy több soros részt ami cáfolja a hozzászólásod, nem értem ez hogy provokáció. De ott van a példa, hogy a Rutherfordi atommodell hogyan lett nagyjából kitalálva. Mutasd meg kérlek, hogy ebben hol van az, hogy a fizikusok modelleket alkotnak, nem az igazságot.
2021. jún. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/185 Mojjo ***** válasza:
100%
Amúgy 26 dimenziós úr, ugye időutazó tetszik lenni?
2021. jún. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/185 A kérdező kommentje:
Nem, majd ha képes vagy a kulturált vitára a feltett kérdésemről.
2021. jún. 13. 12:01
 64/185 anonim ***** válasza:
100%

Meg mi az igazság akkor már, amit keresni kéne a modellek helyett?


Egy tudományos diszkusszió nem úgy megy, hogy ha valaki érvekkel megcáfolja a másik állítását, akkor provokátornak kell nevezni, és meg van oldva a probléma.

2021. jún. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/185 Mojjo ***** válasza:
100%
@63: Miért legyek? Időpazarlás. Nekem is, de amúgy neked is. Az legalább vicces, hogy megragadtál a nyolcvanas években.
2021. jún. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/185 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sokkal izgalmasabb ez az állításod, hogy a tudomány modelleket keres az igazság helyett, én erről akarok diskurálni veled. Szabad?
2021. jún. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/185 A kérdező kommentje:

"Irtam egy több soros részt ami cáfolja a hozzászólásod, nem értem ez hogy provokáció. De ott van a példa, hogy a Rutherfordi atommodell hogyan lett nagyjából kitalálva. Mutasd meg kérlek, hogy ebben hol van az, hogy a fizikusok modelleket alkotnak, nem az igazságot."


Több soros hozzászólást írtál a semmiről. Tulajdonképpen végig se olvastam, mert már az első két bekezdésed se szó semmiről.


"A meteorológia egy kaotikus rendszer-t akar előre jelezni. Nem amiatt pontatla, mert rossz a modell, hanem mert a rendszert nem lehet előre megjósolni. Ha meg akarnánk jósolni a az időjárást mondjuk egy hónapra előre, akkor ismernünk kéne, körülbelül az összes részecske kezdeti mozgását a levegőben, ami ugye egy lehetetlen feladat, és abból lehetne jobb becslést adni. Ezzel szemben a bolygómozgás (majdnem) nem kaotikus, azaz simán előrejelezhető.


Tehát nem amiatt nem tudjuk az időjárást pontosan becsülni, mert rossz az alapfeltevésünk, mint a görögöknél, hanem mert egyszerűen a folyamatból adódóan nem megbecsülhető."


Leírtam háromszor is már, hogy nem rossz az alapfeltevés. A ptolemaioszi világképből is lehet helyes előrejelzést adni hosszabb összegképletekkel.

2021. jún. 13. 12:04
 68/185 anonim ***** válasza:
100%
No, akkor olvasd el légyszi a második felét is.
2021. jún. 13. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/185 anonim ***** válasza:
100%
Hiszen félérveken keresztül szintén nem lehet vitázni
2021. jún. 13. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/185 anonim ***** válasza:
100%
A hosszabb összegképletek egyébként amiatt működnek, mert a körülöttünk forgó nap körül forgó bolygók helyzetét Fourrier sorba fejthetjük, és így ha végtelen sok összegú a tagunk, akkor ugyanolyan pontos lesz, mint a heliocentrikus világkép.
2021. jún. 13. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!