Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektromosságot miért...

Az elektromosságot miért látjuk kéknek? Gondolok itt a villámra meg ara mikor az öngyújtónak össze nyomjuk a kapcsolóját és a vezeték közelébe van az ujjunk kék kis villámcsapást generál!

Figyelt kérdés
2021. júl. 9. 22:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért kéknek látjuk, mert szinte mindig levegőn megy át. Abban pedig sok a nitrogén. Ha sok energiát közölsz nitrodénnel, az egy pillanatra egyel távolabbi elektronhéjra lépnek, majd vissza is mennek eredeti helyükre.

Az energiamegmaradás mindig igaz, szóval mikor visszalép normál állapotába az elektron valahova el kell távoznia az energiának. Ez pedig hő és fény formában lesz, ami történetesen kék színű ennél az atomnál.

Ugyan ezen az elven működik a neoncső is.

2021. júl. 9. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
*bocs kihagytam hogy az elektron lép egyel távolabbi elektronhélyra, nem az atom, az hülyeség
2021. júl. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:

Alapvetően inkább fehéres, de a jelen lévő atomoktól függően lehet kékesebb vagy vörösesebb. Ahogy az első válaszoló írja, a villámot azért látjuk fényesnek, mert a gerjesztett atomok az energiát (nagyrészt) fény formájában adják le. Ugyanakkor nem csak a nitrogén gerjesztődik, hanem oxigén és hidrogén atomok is. (És az ábra alapján talán inkább az oxigén okozhat kékes színt. De lehet, hogy mégsem.)

[link]

(Lightning alfejezet)

[link]

2021. júl. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Most ez a kérdés azért merült fel nekem mert kétszer is volt egy nagy duranásal járó villámcsapás ami sárgás tüzes árnyalatú volt ablakon keresztül vettem észre azt hittem fel robbant egy ház. Eddig csak kék villámot láttam ilyet még nem.
2021. júl. 9. 22:53
 5/8 A kérdező kommentje:
de nem azonnal egymást követték úgy pár percre rá közben egy halom másik normál kék fényű villám volt.
2021. júl. 9. 22:56
 6/8 A kérdező kommentje:
de nem magát a villámot láttam csak a fénye ért el ide!
2021. júl. 9. 23:03
 7/8 sadam87 ***** válasza:
Ha sok a vízpára a levegőben, akkor sok hidrogénatom (is) gerjesztődik, és azok legerősebben a vörös tartományban sugározzák ki a felvett energiát. De emellett más tényezők is befolyásolhatják az érzékelt színt. Például ha nagyon távol van a vihar, akkor a fény szóródni fog a levegőben, és a látható tartományból a vörös fény szóródik legkevésbé. (Ugyanez az oka annak, hogy a lemenő Nap vöröses színű.) Egyszer láttam egy nagyon távoli vihart, teljesen vörösnek tűntek a villámai. (Persze a te esetedben nem ez utóbbi lesz a magyarázat.)
2021. júl. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem az elektromosságot látod, hanem a levegőt.
2021. júl. 12. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!