Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nyári párolgás kevesebb lesz,...

Nyári párolgás kevesebb lesz, ha a tó, amit létre kíván a családunk hozni, hosszú lesz, de nagyon keskeny? Széles vízfelület adja magát, hogy iszonyatos mértékben párolog, de egy csupán két méter széles, ráadásul házak közé szorított mesterséges tó?

Figyelt kérdés

Majdnem teljesen végig két (melyből egyik emeletes) épület között húzódna majdan a mesterséges tó (nem fürdőzéshez használnánk, így inkább a tó a legközelebbi szó, ami illene hozzá), és csupán csak két méter széles lenne.


Kisebb mértékben párolog majd, mint például egy hasonlóan hosszú, de kettő helyett tíz, vagy tizenöt méter széles vízfelület? (Illetve magas épületek között helyezkedne el, talán ez is segíthet, hogy nem teljesen "nyitott/nyílt" a vízfelület, nem (vagy legalábbis nem annyira) érné majd a nap.)


Nyaranta egy ilyen szűk felületnek a párolgását lehet sejteni hány mm, vagy hány cm lesz egy nap? Szélesebb vízfelületeknek, valódi tavaknak naponta mennyi a párolgása a három forró hónapban?



2021. júl. 16. 19:45
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A párolgás mértéke arányos a levegő és a víz érintkezési felületének nagyságával, valamint a víz és a vele érintkező levegő hőfokával. A levegő sebessége is számít, a szél egyértelműen szárító hatású. Nyilván a vízfelszíni növényzet is ront/javít a helyzeten. Illetve a víz színe is beleszól a felmelegedésbe.
2021. júl. 16. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Minimálisan nagyobb a párolgás azonos vízfelület mellett, mivel hosszabb a sekély partszakasz, ahol nagyobb a felmelegedés, azaz nagyobb a párolgás.
2021. júl. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
(Amúgy angol nyelvben tök szépen van ez megoldva... ott a természetes tó a lake, a mesterséges a pond. Persze a pond is lehet egy óriási víztározó is, de általában a kerti kis dísztó az, vagy a parkban a kacsaúsztató.)
2021. júl. 16. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szia! Lehetséges, hogy valamit félreértettél, ezért magyarázhattad bele a sekély szót.

Én nem írtam sehol, hogy sekély. :)

Igaz - ez meg az én figyelmetlenségem -, hogy azt sem írtam, hogy milyen mélységet szeretnénk. Legalább száz-százhúsz centiméter mély lenne ez a pond.


"Azonos vízfelület mellett."


Nem azonos vízfelületekre gondoltam. :)


Arra gondolsz, hogy szűkebb a medence, de hosszabb az ugyanaz, mintha szélesebb, de rövidebb lenne? Szerintem ez zavarhatott meg téged, pedig kifejezetten ennek elkerülése miatt írtam:


"Kisebb mértékben párolog majd, mint például >>>egy hasonlóan hosszú<<< de kettő helyett tíz, vagy tizenöt méter széles vízfelület?"


Vagyis például a fenti két méter x húsz méter szemben tizenöt méter x húsz méterrel. A miénk (az első) jóval kisebb vízfelületet ad (majd), mint a második (példának felhozott) medence.


Terebélyes növényzet sem tűnik rossz ötletnek első, mivel amúgy sem medencének lesz szánva, hanem tavacskának, ezért néhány helyen valamilyen terebélyes levelű növények jó ötletnek tűnnek, ha ezek is csökkentik valamelyest a nyári durva párolgást.


A víz színe mennyiben befolyásolja a párolgást? Milyen színű fóliát/vasbetont ajánlasz, hogy ezzel is csökkentsük a párolgást?

2021. júl. 16. 21:00
 5/8 dq ***** válasza:
Az, hogy hány mm-t párolog el, nem függ attól hogy milyen széles, milyen hosszú, milyen mély. Ha van utánpótlás, akkor a kisebb felületű tavat kevesebb vízzel kell ellátni, megint tök függetlenül attól, hogy milyen mély.
2021. júl. 16. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Akkor ötös mi lenne (hány centiméter) az a minimum mélység, melynél kevésbé fog nyaranta párologni a majdani mesterséges tavacskánk - szemben egy alacsony mélységű, azaz jobban párolgó tóval?
2021. júl. 16. 23:01
 7/8 A kérdező kommentje:

Most olvasom... Utánpótlás vagy a mellette levő házak tetejéről egy nagyobb tartályba összegyűjtött esővízből, vagy kútból lehetséges.


Utóbbi (éppen emiatt a kiírás, hogy hogyan párologjon kevésbé a vízfelület) gyakori használat mellett elég drága dolog.

2021. júl. 16. 23:04
 8/8 anonim ***** válasza:

Képet mutass már!


Olyan jónak tünik az ötlet!

2021. aug. 29. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!