Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az okosság és az erkölcs...

Az okosság és az erkölcs milyen viszonyban van egymással?

Figyelt kérdés

Másképp fogalmazva: van esély arra, hogy egy Nóbel díjas tudósból egyszer bűnöző legyen?


Mert arra szerintem van esély, hogy egy tanulatlan ember az lesz.


2021. aug. 2. 22:19
1 2 3
 11/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

"nem csak az éhhalál szélén jelentkezik, de ott sokkal jellemzőbb."


Hát, nem tudom.

Egyrészt azért a mai világban, még itt nálunk is, a valódi éhezők és ezért bűnözők elég kevesen lehetnek.


És az éhezés miatt lopkodók valószínűleg nem mondjuk bankot rabolnak, lakásokat törnek fel, hanem bolti, piaci lopások vonalán mozognak.


A drogfüggőség, mint ok már jóval megalapozottabb felvetés, a kényszer és a morális korlát borulása is itt a jelentősebb.

2021. aug. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
63%

"Egyrészt azért a mai világban, még itt nálunk is, a valódi éhezők és ezért bűnözők elég kevesen lehetnek."


Azért az éhhalált nem szó szerint kell érteni :)

A nyomortanyákon se kajára kell a pénz főleg, hanem drogra, piára, cigire.


Mindenesetre azért az gondolom egyértelmű, hogy jóval több bűncselekmény történik Gyöngyösön a Durándában és környékén, mint mondjuk Budán a Rózsadombon.

2021. aug. 3. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Wadmalac ***** válasza:
62%

" jóval több bűncselekmény történik Gyöngyösön a Durándában és környékén, mint mondjuk Budán a Rózsadombon."

Egyértelműen. A Rózsadombon kevesebben laknak és ők azért laknak ott, mert azon a lopáson már túl vannak. :D


Komolyra véve, nem tudom, nem hiszem, esetleg abban a formában, hogy a nyomorterületeken teljesen eltérő bűnözési kategóriák vannak.

Hogy adott lakosságszámból a bűnözők aránya magasabb legyen megélhetési bűnözés kényszere miatt, arra nem vennék mérget.

Meg nem tudom, hogy a kisértékű lopások magasabb darabszáma mérlegre tehető-e a ritkább, komolyabb nagyértékű anyagi kárt okozó bűntettekkel, mint pl. sokmilliós adócsalás.


Persze nem tartom kizártnak, hogy a rosszabb megélhetésű tömegekben darabra több a már esetleg ilyen-olyan apróbb bűnt elkövetett ember, mint az átlagos vagy afölötti létszínvonalon élők közt.

Nekem ez nagyon képlékeny területnek tűnik és nem tudom, van-e értelme a bűnök súlyozása nélkül összevetni.

2021. aug. 3. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Konkrétan ld. Lénárd Fülöp... (Nem bántani szeretném, mert jogosan kapott Nobel díjat, de amit utána tett az elég "érdekes" és hát rezeg a léc az erkölcsössége melett, még a saját korában is megkérdőjelezhető, ma már elég egyértelműen nem volt az).
2021. aug. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
86%

Minden fontosat leírtak előttem a témában még akkor is, h néhány észrevételt árnyalni lenne érdemes.

Vegyük észre azt is, egy jómódú gazembernek ritkábban lesz indítéka csip csup bűntényekre. Ő nagyban játszik. Ugyanakkor egy nyomorban élő ember gyakran önmaga értékrendje ellen is képes cselekedni, mert a tisztesség belső tartás, akarat kérdése, az élni akarás viszont ösztön, és felülírhatja az erkölcsöt.

Ebből pedig az következik, hogy a művelt és jómódú gazember ritkán követ el jó nagy bűntényt, de van módja azt is kisebbnek beállítani, a "köz" pedig nem összesít és felejt. Ugyanakkor a nyomorult ember nagyon gyakran követ el apróbb bűntényeket, akaratlanul felnagyítódnak cselekedetei a sokaság miatt, ezért a "köz" lényegesen nagyobbnak értékeli a valóságnál. Szóval komoly emberi gondolkodásmódok is erősen torzíthatják a valóságot.


Még annyit: az okos ember a gazemberséget gyakran manipulációval éri el, ezért a nagy többség akár dicsőségnek is hajlamos betudni. Kiflilopással ez nem fordulhat elő. De még egy leköpéssel se.

2021. aug. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

"a művelt és jómódú gazember ritkán követ el jó nagy bűntényt, de van módja azt is kisebbnek beállítani, a "köz" pedig nem összesít és felejt. Ugyanakkor a nyomorult ember nagyon gyakran követ el apróbb bűntényeket"


Pontosan. Ezért írtam, hogy a darab-darab összevetés nem állja meg a helyét, a bűntény súlya, az erkölcs, a kényszerhelyzet viszonya is számít, plusz az is, hogy adott bűntény milyen mértékű megsértése az erkölcsnek, törvényeknek, jogoknak.

Egyben az is számít, hogy a bűnelkövető milyen erkölcsi környezetben nő fel, mennyire érzi át a tette súlyát.


Itt a társadalmunkban is erős kettős mérce áll fenn abban, mit találunk súlyosabb bűnnek, egy bolti lopást vagy egy szerzői jogdíjas termék illegális másolását például.

2021. aug. 4. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
62%

Nagyon fasza, hogy lepontoztok, ügyes gyerekek vagytok, de nyugodtan rá lehet keresni google-al, hogy crime vs poverty - számos cikk, tanulmány, kutatás van, ami egyértelmű összefüggést állapított meg a kettő között, ellenben egyet sem találtam, ami kijelentené, hogy nincs összefüggés.


[link]

[link]

[link]

[link]


Úgy látom, hogy a vágyvezérelt gondolkodás, a valóság meghajlítása a személyes vélemények irányába már itt is erősebb, mint az objektivitás.

2021. aug. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem csak te vagy lepontozva, nem kell dühöngeni.

foglalkozz az érvekkel, ellenérvekkel és ne a többi válaszoló degradálásával.

2021. aug. 4. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
62%

"Nem csak te vagy lepontozva, nem kell dühöngeni."


Nem dühöngök, legfeljebb kicsit bosszankodok :) És nem azért, mert lepontoztak - ha tévedek vagy hülyeséget írok, akkor teljes jogos a lepontozás meg a leugatás, még örülök is neki, mert ennek hatására utánanézek a dolgoknak, és kiderül, ha valamit rosszul tudtam, ezáltal okosabb, tájékozottabb leszek.

De itt pont arról van szó, hogy sokan a valóságot akarják meghajlítani/ignorálni, csak mert nem tetszik nekik - ez az attitűd nem csak itt, hanem általában is bosszantó számomra.

2021. aug. 4. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

És ha nem megy nekik érvekkel ,akkor lepontoznak vagy lehülyéznek.


Evvan.


Ez egy olyan kérdés, aminek igen-nem válaszára is rengeteg érvet leeht hozni, mindkét oldalon vannak helyes érvek, mindkét oldalon támadhatóak is és nem hiszem, hogy le lehet majd szűrni a végén biztos választ.


Véleményem szerint sokkal erősebb összefüggés lehet a kulturális környezet és bűnözés, mint az intelligencia és bűnözés közt.

Szóval abban a bizonyos nyomorkörnyezetben, ahol mindennapos az egymástól, szomszédtól lopás, nem csak a legsötétebb vetemedik rá.

2021. aug. 4. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!